کد خبر: 689705
تاریخ انتشار :

با وجود مخالفت آشکار مسکو

مجلس ارمنستان اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی را تصویب کرد

رئیس مجلس ملی ارمنستان پس از نشست امروز سه‌شنبه گفت که پارلمان این کشور به تصویب اساسنامه دادگاه کیفری بین‌المللی (ICC) رای داده است.

مجلس ارمنستان اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی را تصویب کرد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش ایسنا، آلن سیمونیان با ارائه نتایج رای‌گیری گفت: ۶۰ قانونگذار به تصویب اساسنامه رُم دیوان کیفری بین‌المللی و تصویب بیانیه شناسایی صلاحیت دادگاه کیفری بین‌المللی رای دادند و ۲۲ قانونگذار رای مخالف دادند.

به گزارش اسپوتنیک، پس از تصویب، این سند قرار است به امضای رئیس جمهور ارمنستان برسد و ۶۰ روز پس از تکمیل مراحل داخلی کشور، اجرایی شود.

ماه مارس گذشته دیوان کیفری بین‌المللی مستقر در لاهه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را به ارتکاب جنایات جنگی ادعایی با فرستادن اجباری صدها کودکان اوکراینی به روسیه متهم کرد؛ ادعایی که کرملین آن را پوچ و در راستای ضدیت با روسیه دانسته و شدیدا محکوم کرد.

دیوان کیفری بین‌المللی متعاقب این ادعا با صدور حکمی، ۱۲۳ کشور عضو این دیوان را ملزم به بازداشت رئیس جمهور روسیه و استرداد او کرد؛ در صورتی که وارد خاک آنها شود.

روابط دوجانبه روسیه و ارمنستان در ماه‌های اخیر از بابت آنچه که ایروان شکست مسکو در رعایت کامل توافق آتش بس حاصل شده با میانجی‌گری روسیه در سال ۲۰۲۰ با جمهوری آذربایجان خوانده، تیره شده است.

ارمنستان پیش از این اعلام کرده برنامه‌اش برای تبدیل شدن به یکی از طرفهای امضا کننده اساسنامه تشکیل دهنده دیوان کیفری بین‌المللی مشهور به اساسنامه رُم که بر طبق آن تبدیل به حوزه قضایی این دادگاه می‌شود، «اقدامی علیه فدراسیون روسیه نیست بلکه دلیلش جنایات جنگی ارتکابی توسط جمهوری آذربایجان در خاک جمهوری ارمنستان است.»

با این حال دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت، مسکو درباره تمایل ایروان برای امضای «اساسنامه رم» ناراضی است و از آن حمایت نمی‌کند.

سخنگوی کرملین با اشاره به اقدامات ارمنستان درباره امضای اساسنامه رم گفت: ایروان به خوبی می‌داند که ما طرف اساسنامه رم نیستیم و از تصمیم دیوان بین‌المللی کیفری برای صدور حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه که بر اساس این اساسنامه گرفته شده، کاملا آگاه است. می‌دانیم که ایروان به خوبی از این موضوع آگاه است. این چیزی نیست که ما آن را تایید کنیم.

به گفته پسکوف، این تصمیم از سوی مقام‌های ایروان با توجه به رویکرد این اساسنامه در قبال روسیه، «کاملا خصمانه» است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها