کد خبر: 692298
تاریخ انتشار :

امیرعبداللهیان: منطقه به اتخاذ تصمیمی بزرگ بسیار نزدیک شده است

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری با همتای ترکیه‌ای با بیان اینکه در صورت عدم توقف نسل‌کشی و جنایات جنگی علیه غیرنظامیان، منطقه به اتخاذ تصمیمی بزرگ و تعیین کننده بسیار نزدیک شده است، گفت: در صورت عدم توقف فوری جنگ مسؤولیت خارج شدن شرایط منطقه از کنترل همه طرف‌ها و گسترش دامنه و ابعاد جنگ به صورت مستقیم متوجه آمریکا و اسرائیل و طرفداران تداوم جنایات جنگی خواهد بود و آمریکا باید مسؤولیت حمایت تمام قد و گسترده خود در تداوم کشتار زنان غیرنظامیان و کودکان در غزه و کرانه باختری را بپذیرد و آمادگی داشته باشد تبعات آن را تحمل کند. در صورت ادامه این روند مقاومت اقدام غافلگیرانه دیگری را مورد تصمیم قرار خواهد داد و شرایط به گونه دیگری خواهد بود.

امیرعبداللهیان: منطقه به اتخاذ تصمیمی بزرگ بسیار نزدیک شده است
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در رأس هیأتی و به منظور انجام دور جدید رایزنی‌های منطقه‌ای پس از دوحه به آنکارا سفر کرده، پیش از ظهر امروز با «هاکان فیدان» همتای ترکیه‌ای خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزرای خارجه پس از آن در جمع خبرنگاران حضور یافتند و به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداختند.

وزیر امور خارجه گفت: روز گذشته با همراهی هیأتی کامل از ایران در دوحه قطر با مقامات عالی کشور قطر و همچنین رهبران سیاسی حماس گفت‌‌وگو داشتیم و امروز با همان ترکیب هیأت کامل همراه در آنکارا با هاکان فیدان و اردوغان دیدار و گفت‌وگو داشته و خواهیم داشت.

وزیر خارجه بیان کرد: فرارسیدن روز ملی ترکیه را به دولت و ملت عزیز ترکیه تبریک می‌گویم و بهترین‌ها را برای همه مردم ترکیه و دولت و رئیس جمهور این کشور، آرزو دارم.

وی افزود: هدف اصلی سفر ما تمرکز بر موضوع فلسطین است. ۲۶ روز است رژیم صهیونیستی همه نوع جرائم از جمله کشتار غیرنظامیان در غزه و کرانه باختری را انجام داده است. رژیم صهیونیستی در جنایات خود از همه نوع سلاح‌‌های ممنوعه استفاده می‌کند.

امیرعبداللهیان افزود: ایران همچنان به تلاش‌های خود در رایزنی با متحدان و دوستان خود در منطقه برای جلوگیری از گسترش دامنه جنگ ادامه می‌دهد. رئیسی در گفت‌وگو با برخی سران منطقه و کشورهای اسلامی ایده برگزاری نشستی با حضور سران کشورهای اسلامی و عربی را با هدف توقف فوری جنایات جنگی ررژیم آپارتاید و کودک‌کش اسرائیل علیه غیرنظامیان فلسطین در غزه و کرانه باختری ارائه کرده است. در قطر و امروز در ترکیه این ایده را که مورد استقبال بسیاری از رهبران کشورهای اسلامی است پیگیری می‌کنیم. پیش از این نیز، این ایده را با مقامات عربستان و مصر در میان گذاشته‌ایم.

وزیر خارجه بیان کرد: امیدوارم هر چه زودتر شاهد برگزاری نشست سران کشورهای عربی و اسلامی و توقف فوری جنایات جنگی رژیم صهیونیستی و ارسال کمک‌های انساندوستانه به غزه باشیم.

وی با اشاره به دیدارش با مقامات حماس در دوحه اظهار داشت: در صورت عدم توقف نسل‌کشی و جنایات جنگی علیه غیرنظامیان، منطقه به اتخاذ تصمیمی بزرگ و تعیین کننده بسیار نزدیک شده است. در صورت عدم توقف فوری جنگ مسؤولیت خارج شدن شرایط منطقه از کنترل همه طرف‌ها و گسترش دامنه و ابعاد جنگ به صورت مستقیم متوجه آمریکا و اسرائیل و طرفداران تداوم جنایات جنگی خواهد بود. آمریکا باید مسؤولیت حمایت تمام قد و گسترده خود در تداوم کشتار زنان غیرنظامیان و کودکان در غزه و کرانه باختری را بپذیرد و آمادگی داشته باشد تبعات آن را تحمل کند. در صورت ادامه این روند مقاومت اقدام غافلگیرانه دیگری را مورد تصمیم قرار خواهد داد و شرایط به گونه دیگری خواهد بود.

وزیر خارجه همچنین گفت: سران حماس به ما گفتند که باید هدف قرار دادن بیمارستان‌ها و مراکز امن از مباران‌ها مستثنی می‌شد. ولی  بر اثر این بمباران‌های این رژیم ۵۰ تن از اسرا در این بمباران‌ها کشته شدند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خواستار تحریم کالاهای رژیم صهیونیستی شد.

«هاکان فیدان» وزیر امور خارجه ترکیه نیز در ابتدای نشست خبری با امیرعبداللهیان با بیان اینکه نمی‌توان در برابر شرایط غیرانسانی در نوار غزه سکوت کرد، گفت: «اسرائیل باید خشونت در غزه را متوقف کند و باید بداند که این کشتارها به راه حلی منجر نمی‌شود».

وی با بیان اینکه استانداردهای دوگانه غرب درباره اوکراین و نوار غزه را نمی‌توان تحمل کرد، توضیح داد: «اسرائیل برادران و خواهران ما در نوار غزه را آواره می‌کند که این با موازین و قوانین بین‌المللی در تضاد است».

وزیر خارجه ترکیه در ادامه اظهار داشت: «بگذارید اسرائیل بداند که راهکار دو دولتی، بهترین راه حل برای فلسطین و اسرائیل برای زندگی در صلح است. ما تمام تلاش خود را برای رسیدن به آتش‌بس و برقراری صلح انجام می‌دهیم».

فیدان در بخش دیگری از صحبت‌هایش ضمن خیر مقدم به امیرعبداللهیان در سفر به آنکارا، گفت که آیت‌الله دکتر «سید ابراهیم رئیسی» ریاست جمهوری اسلامی ایران در آینده نزدیک به ترکیه سفر خواهد کرد.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

اخبار روز سایر رسانه ها

پر بازدیدها