کد خبر: 692915
تاریخ انتشار :

محتوای مذاکرات مهم نخست‌وزیر عراق و بلینک فاش شد

منابع مطلع تأکید کرده‌اند که بلینکن در دیدار خود با السودانی تأکید کرده که حمله حماس در عملیات طوفان الاقصی در 7 اکتبر بزرگ‌ترین شوک برای امریکا و اسرائیل بوده و اسرائیل هیچ‌گاه چنین ضعیف نبوده است و دستگاه نظامی و امنیتی اسرائیل در برابر این عملیات در حالتی شبیه فروپاشی قرار گرفت.

محتوای مذاکرات مهم نخست‌وزیر عراق و بلینک فاش شد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در ساعات پایانی روز دوشنبه، در بازگشت از تهران، دیداری پشت درهای بسته با سران چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه و شماری از گروه‌های مسلح عراقی از جمله قیس الخزعلی، دبیرکل عصائب اهل الحق، و ابوآلاء الولائی، دبیر کتائب سیدالشهداء، و هادی العامری، رئیس ائتلاف فتح برگزار کرد که محور اصلی آن بررسی هشدارهای وزیر خارجه امریکا به بغداد در سفر روز یکشنبه‌اش بود.

به نوشته میدلیست نیوز، این دیدار ساعاتی پس از بازگشت السودانی از تهران انجام شده است. السودانی در سفر چند ساعته خود به تهران با رئیس‌جمهور و رهبر انقلاب دیدار کرد. چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه یا دفتر نخست‌وزیر عراق هیچ بیانیه‌ای درباره این جلسه صادر نکرده‌اند.

یکی از سران چارچوب هماهنگی به پایگاه العربی الجدید گفت که السودانی به محض بازگشت به بغداد در خانه حیدر العبادی، نخست‌وزیر اسبق و رئیس ائتلاف نصر، در منطقه خضراء با سران چارچوب هماهنگی تشکیل جلسه داد. به گفته این منبع که نخواست نامش فاش شود، السودانی در این دیدار گزارشی درباره مذاکراتش با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا و هشدارهایی که وی به بغداد داده ارائه کرده است.

منابع مطلع تأکید کرده‌اند که بلینکن در دیدار خود با السودانی تأکید کرده که حمله حماس در عملیات طوفان الاقصی در 7 اکتبر بزرگ‌ترین شوک برای امریکا و اسرائیل بوده و اسرائیل هیچ‌گاه چنین ضعیف نبوده است و دستگاه نظامی و امنیتی اسرائیل در برابر این عملیات در حالتی شبیه فروپاشی قرار گرفت.

بلینکن همچنین تأکید کرده که آمریکا تلاش‌هایی جدی برای افزایش ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه و برقراری وقفه‌ها در جنگ و جلوگیری از تحریک ساکنان کرانه باختری انجام داده و مخالف کوچاندن فلسطینیان به مناطق دیگر است و متعهد است که مانع از گسترش دامنه نزاع شود.

وی به السودانی یادآور شده که نیروهای ائتلاف به دعوت دولت عراق در این کشور هستند و آمریکا در برابر حملات گروه‌های مسلح عراقی خویشتنداری پیشه کرده و فقط یک بار آن هم در سوریه به این حملات پاسخ داده است. به گفته منابع مطلع، بلینکن تهدید کرده که اگر حملات به نیروهای امریکایی ادامه پیدا کند، آمریکا سفارت خود در عراق را تعطیل و کارکنانش را خارج خواهد کرد و اگر آمریکا چنین کاری کند همه کشورهای اروپایی نیز همین مسیر را پیش خواهند گرفت و این وضعیت بسیار به ضرر عراق تمام خواهد شد.

این منابع افزوده‌اند که بلینکن به نخست‌وزیر عراق گفته که اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد گروه‌های مسلح عراقی در پی حمله به پایگاه‌های امریکا در کشورهای شورای همکاری هستند و چنین کاری موجب قطع ارتباط کشورهای شورای همکاری با عراق هم خواهد شد.

مقام بلندپایه چارچوب هماهنگی در گفت‌وگو با العربی الجدید افزوده که السودانی به سران چارچوب هماهنگی یادآور شده که آمریکا در تهدیدات خود جدی است.

این مقام همچنین تاکید کرد که السودانی این موضوع را با سران ایران نیز در میان گذاشته و از آنان خواسته که برای توقف حملات، سران گروه‌های مسلح عراقی را تحت فشار بگذارند تا اوضاع عراق به هم نریزد و این کشور به میدان جنگ تبدیل نشود.

این منابع گفته‌اند که رهبر انقلاب نیز در دیدار السودانی تأکید کرده که از دولت قوی و مقتدر در عراق و از مواضع دولت السودانی حمایت می‌کند.

به گفته این مقام، السودانی از سران چارچوب هماهنگی خواسته که به نوبه خود گروه‌های مسلح عراقی را تحت فشار قرار دهند.

این مقام آگاه در پایان تصریح کرد که السودانی به امریکا تعهد داده که در مرحله پیش رو این حملات را متوقف کند، در غیر این صورت واکنش آمریکا صرفا نظامی نخواهد بود و «تهدیدهای امریکا بسیار خطرناک» بوده است.

منبع: اکوایران

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها