کد خبر: 692923
تاریخ انتشار :

سفر بلینکن به توکیو برای شرکت در نشست گروه هفت

وزیر امور خارجه آمریکا بعد از آنکه به تازگی تور سفرش به غرب آسیا را به پایان رساند، امروز سه‌شنبه همراه با همتایاش از کشورهای عضو گروه هفت با هدف انجام مذاکراتی دو روزه وارد ژاپن شد.

سفر بلینکن به توکیو برای شرکت در نشست گروه هفت
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نوشت که انتظار می‌رود جنگ یک ماهه رژیم صهیونیستی علیه غزه و تلاشها برای کاستن از تاثیرات جنایات ضد انسانی این رژیم یکی از تمرکزهای اصلی این نشست باشد.

اما علاوه بر جنگ روسیه و اوکراین، انتظار می‌رود مسائل دیگری شامل احتمال انجام یک آزمایش هسته‌ای جدید از سوی کره شمالی، نگرانی‌های غرب درباره جسارت جهانی فزاینده چین و جنگ روسیه و اوکراین نیز از جمله دیگر مسائل موجود در دستور کار  این نشست وزرای خارجه گروه هفت باشد.

بلینکن قبل از آنکه عازم تور آسیایی شود به خبرنگاران در آنکارا گفت:‌ با وجود آنکه ما تمرکز شدیدی بر  بحران در غزه داریم، تمرکز و تعهد خیلی زیادی نیز به کارهای مهمی که  در حوزه  هند-اقیانوسیه و دیگر بخش‌های جهان انجام می‌دهیم داریم.»

بلینکن به همراه وزرای امور خارجه انگلیس، کانادا، فرانسه، آلمان، ژاپن و ایتالیا در اجلاس خود در گروه هفت تلاش خواهند کرد تا رویکرد مشترکی نسبت به جنگ حماس و رژیم صهیونیستی که در بر دارنده تهدید بی‌ثبات کردن امنیت متزلزل در کلیت خاورمیانه است اتخاذ کرده و اتفاق نظرهای موجود در قبال مسائل دیگر را  نیز حفظ کنند.

بلینکن قبل از پایان دادن به سفرش به غرب آسیا که چهار روز طول کشیده و شامل توقف در سرزمین‌های اشغالی، اردن، کرانه باختری، قبرس، عراق و ترکیه بود اظهار کرد، قصد دارد به همکارانش از کشورهای عضو  گروه هفت‌ درباره وضعیت تلاشهای خود گزارش داده و توصیه‌های آنها را جویا شده و به کار خود ادامه دهد.

او اظهار کرد: «من فرصتی خواهم داشت تا به همکارانم درباره چیزهایی که در طول این سفر یاد گرفته و انجام داده‌ایم گزارش داده و این عملکرد را ادامه داده و به جلو ببریم.»

به نوشته آسوشیتدپرس، این تلاش‌های بلینکن شامل افزایش چشمگیر حجم کمک بشردوستانه به غزه، فشار وارد کردن به رژیم صهیونیستی برای موافقت با اجرای «وقفه ها» در عملیات نظامی خود با هدف اجازه دادن به ورود این کمک ها و خروج تعداد بیشتری از غیرنظامیان، شروع برنامه‌ریزی برای حکمرانی در دوره پس از جنگ، ساختار امنیتی در منطقه و جلوگیری از گسترش جنگ می‌شوند.

بلینکن این تلاشها را یک «روند در حال پیشرفت» ارزیابی کرده و به وجود اختلافات عمیق در قبال مساله اجرای وقفه ها اذعان کرد. در حالی که رژیم صهیونیستی با این طرح اجرای وقفه ها مخالفت کرده، کشورهای عرب و مسلمان نیز به جای آن خواستار اجرای آتش‌بس تمام عیار فوری در غزه شده‌اند اما آمریکا با این موضوع مخالف تکرده  است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها