کد خبر: 693069
تاریخ انتشار :

قیمت گوشت نجومی شد! | قیمت واقعی گوشت قرمز اعلام شد

مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: توزیع گوشت قرمز در کالابرگ راه حلی مناسب برای افزایش سرانه مصرف و ایجاد تعادل در بازار محسوب می‌شود.

قیمت گوشت نجومی شد! | قیمت واقعی گوشت قرمز اعلام شد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

افشین صدردادرس گفت: قیمت کنونی هرکیلو دام سبک ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزارتومان بوده که بر این اساس نرخ منطقی هرکیلو گوشت ۴۲۰ هزارتومان است.

او از رکود بازار دام و گوشت خبر داد و گفت: آثار و تبعات رکود بازار منجر به قاچاق دام و کشتار دام‌های مولد شده است.

صدردادرس ادامه داد: با توجه به بحران تولید دام، امکان رسیدن به خودکفایی گوشت تا بهار آینده وجود ندارد.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک کمبود دام پروار را پاشنه آشیل تولید در حوزه دام و گوشت اعلام کرد و افزود: در شرایط کنونی کمبود دام پروار منجر به عدم کاهش قیمت در بازار داخل شده که برای تحقق خودکفایی و پایداری تولید، حفظ گله‌های مولد امری ضروری است.

 

او ادامه داد: بنابر آمار تا قبل از اصلاح نظام یارانه، سرانه مصرف گوشت قرمز به ازای هر نفر ۱۲ کیلو بود که حدود ۹۰۰ هزارتن در داخل تولید و ۱۰۰ هزارتن گوشت صنعتی از طریق واردات تامین می‌شد.

صدردادرس افزود: بعد از اصلاح نظام یارانه، قیمت تمام شده گوشت افزایش پیدا کرد و اکنون مسئولان به دنبال کاهش قیمت از طریق واردات گوشت هستند، درحالیکه به جای پرداخت یارانه به تولیدکننده خارجی باید از تولید داخل حمایت شود و برای ارتقای سرانه مصرف و افزایش توان خرید کننده، گوشت قرمز را جزء سبد کالابرگ قرار دهند.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: بنابر آمار جمعیت دام سبک در بهار امسال ۶۸ میلیون راس بود که در پایان تابستان به ۶۰ میلیون راس کاهش یافته است. / باشگاه خبرنگاران جوان

 

قیمت گوشت گوسفندی امروز ۱۸ آبان ماه در بازار چند؟

به گزارش اقتصاد آنلاین، قیمت گوشت گوسفندی در بازار روز برای تاریخ ۱۸ آبان ۱۴۰۲ اعلام شد که بر اساس آن هر بسته گوشت گردن گوسفندی ۱ کیلوگرم ۳۴۴ هزار تومان است.

 

قیمت گوشت گوسفندی بسته بندی امروز

قیمت گوشت گوسفندی بسته بندی شده در بسته ۱گیلوگرم ۴۱۰ هزار تومان است برای خرید ران گوسفندی هم باید ۳۹۰ هزار تومان پرداخت کنید.

قیمت راسته گوسفندی

 

قیمت راسته گوسفندی هم امروز ۳۱۰ هزار تومان اعلام شده است.

    اخبار جدید قیمت گوشت گوسفندی ۱۴۰۲

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی با اینکه مشکلی در تامین گوشت نداریم، گفت: بنابر برنامه ریزی صورت گرفته واردات گوشت قرمز به طور منظم در حال انجام است.

 

علیرضا پیمان پاک افزود: روزانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن گوشت گرم گوسفندی و گوساله در حال توزیع است تا از این طریق کمبود داخل کشور تامین شود.

پیمان پاک از کاهش قیمت گوشت داخلی خبر داد و گفت: نرخ گوشت تولید داخل طی هفته های اخیر به سبب توزیع گوشت وارداتی کاهش معناداری داشته است.

قیمت انواع گوشت گوسفندی بسته بندی 
نام محصول وزن قیمت / تومان
قیمت گوشت گوسفند / راسته گوسفندی مهتا پروتئین (با ارز نیمایی)  ۱ کیلوگرم ۳۱۰,۰۰۰
قیمت گوشت گوسفند / ران گوسفندی مهتا پروتئین(با ارز نیمایی) ۱ کیلوگرم ۳۹۰,۰۰۰
راسته گوسفند مهتا پروتئین  ۱ کیلوگرم ۴۱۰,۰۰۰
قیمت گوشت گردن گوسفند مهتا پروتئین  ۱ کیلوگرم ۳۴۴,۰۰۰
 
 
 

قیمت گوشت به 800 هزار تومان رسید

 نرخ تورم در مهرماه کاهش پیدا کرد، قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز به 800 هزار تومان رسید، افت سرعت رشد پول به کانال 30 درصدی و جهش قیمت برنج خارجی در مهرماه؛ تمام آنچه گفته شد تیتر یک رسانه‌ها در هفته‌ای که گذشت، بودند؛ آمار‌های رسمی مثبتی که همزمان با اخباری در خصوص کاهش قدرت خرید مردم و تشدید فقر در کشور منتشر می‌شوند.

 

روزنامه شرق نوشت:بانک مرکزی به تازگی از کاهش سرعت رشد ۱۲ ماهه حجم پول به ۳۹ درصد در پایان مهر ماه خبر داده‌است؛ کاهش سرعت رشد نقدینگی همچنین منجر به کاهش نرخ تورم شده‌است. آمارهای رسمی حاکی از آن است که نرخ تورم در مهرماه کاهش پیدا کرده و به 45.5 درصد رسیده‌است که نسبت به شهریورماه 0.6 درصد کاهش را تجربه کرده‌است.

سفره مردم روز به روز خالی‌تر می‌شود

 

در کنار آمارهای مثبت اقتصادی که هر روز تیتر یک رسانه‌ها می‌شود؛ هفته گذشته بود که خبر آمد، قیمت هر کیلو مغز ران از کیلویی ۵۰۰ هزار تومان به ۶۹۰ هزار تومان و هر کیلو راسته مغز از ۵۷۰ هزار تومان به ۷۸۰ هزار تومان افزایش یافته‌است و قیمت هر کیلو فیله گوساله هم در برخی قصابی‌ها تا ۹۵۰ هزار تومان بالا رفته‌است.

برنج نیز به عنوان قوت غالب ایرانیان از قطار افزایش قیمت‌ها جا نمانده‌است؛ بنابر خبری که از سوی دبیر انجمن تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان برنج ایران اعلام شده‌است، قیمت برنج خارجی در بازار از برنج ایرانی بالاتر رفته‌است و به کیلویی 65 هزار تومان رسیده‌است.

هم‌پای گوشت و برنج سایر کالاهای اساسی نیز در حال پیشروی هستند؛ قیمت هر شانه تخم مرغ در بازار به 140 هزار تومان رسیده‌است. از طرف دیگر قیمت هر دبه ماست در بازار نیز از 100 هزار تومان فراتر رفته‌است.

مردم همچنان در حال فقیرتر شدن هستند

مهدی افقه، استاد دانشگاه شهید چمران اهواز، در خصوص آمارهای مثبت اقتصادی و تاثیر آن‌ها بر سفره مردم، به شبکه شرق گفت:« کلمه تورم به خودی خود و چه در حال افزایش و یا کاهش باشد، به این معنا است که روند قیمت‌ها صعودی است. زمانی که گفته می‌شود سرعت رشد تورم کاهش پیدا کرده‌است، به این معناست که سرعت افزایش قیمت‌ها کاهش پیدا کرده‌است و به معنای کاهش قیمت‌ها نیست. تنها سرعت رشد قیمت‌ها کاهش پیدا کرده‌است و همچنان قدرت خرید مردم در حال کاهش است و اگر آمار و ارقام دقیق باشد، سالانه 40 درصد از قدرت خرید مردم کم می‌شود و مردم همچنان در حال فقیرتر شدن هستند و کاهش سرعت رشد تورم به معنای ثابت ماندن قدرت خرید مردم و افزایش قدرت خرید آن‌ها نیست.»

افقه در ادامه گفت:« یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت‌ها میزان تقاضا است و زمانی که درآمد و یا قدرت خرید مردم کاهش پیدا کند، طبیعی است که کاهش فشار تقاضا به ثابت‌تر ماندن قیمت‌ها کمک می‌کند و یا سرعت افزایش قیمت‌ آن‌ها کمتر می‌شود و در نتیجه این کاهش قدرت خرید به دولت‌ و تحقق وعده‌های آن‌ کمک می‌کند.»

وعده دولت محقق نمی‌شود

با وجود آنکه دولت از وعده کاهش نرخ تورم به ۱۵ درصد در سال ۱۴۰۲ عقب نشینی کرده‌است، اما همچنان اصرار دارد که تورم در پایان سال به نرخ ۳۰ درصد کاهش پیدا می کند. هدف‌گذاری که به نظر غیرقابل دسترس می‌آید.

مرتضی افقه در خصوص احتمال تحقق تورم 30 درصدی تا پایان امسال، گفت:« تورم 40 درصدی در مقایسه با کشورهای دیگر بالا است و از جمله تورم‌های کم سابقه در مقایسه با کشورهای دیگر است و هدف‌گذاری دولت برای تورم 30 درصدی تا پایان امسال نیز رقم پایینی نیست. با این حال با توجه به شواهد، تورم 30 درصدی نیز به نظر نمی‌رسد محقق شود.»

رکود بی‌سابقه در کمین اقتصاد است

این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت:« این کاهش سرعت رشد تورم زمانی می‌تواند به قدرت خرید مردم و یا بهبود رفاه کمک کند که در راستای آن موانع کسب و کار برداشته شود و تولید رونق پیدا کند و با کاهش نقدینگی که در حال حاضر دولت فشار خود را بر روی آن گذاشته‌است، بدون اقدامات تکمیلی، منجر به رکود بی‌سابقه در کشور خواهد شد.»

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    Markets

    دیگر رسانه ها