کد خبر: 695540
تاریخ انتشار :

قیمت ناوشکن دیلمان اعلام شد؛ ۱۰۰ میلیون دلار

مسئول طراحی ناوشکن دیلمان اعلام کرد: قیمت تمام شده دیلمان در داخل کشور یک سوم نمونه خارجی و ۱۰۰ میلیون دلار است.

قیمت ناوشکن دیلمان اعلام شد؛ ۱۰۰ میلیون دلار
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

ناخدا اسکندری مسئول طراحی ناوشکن دیلمان در گفتگویی اظهار داشت: ‌150 نفر به صورت مستقیم و 2000 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در ساخت ناوشکن دیلمان مشارکت داشتند.

وی افزود: ساخت این ناوشکن 4 سال به طول انجامیده که یک رکورد جدید در ساخت ناوشکن در کشور محسوب می‌شود.

اسکندری تصریح کرد: دیلمان با تجهیز به انواع تسلیحات و سامانه‌ها یک شناور تمام رزمی به حساب می‌آید که رادار گریزی یکی از ویژگی‌های بارز این شناور است.

مسئول طراحی ناوشکن دیلمان همچنین درخصوص هزینه ساخت این شناور اظهار داشت: قیمت مشابه خارجی ناوشکن دیلمان در دنیا حدود 300 میلیون دلار است که البته بدلیل تحریم‌ها چنین شناروی را به ما نمی‌فروشند، اما قیمت تمام شده دیلمان در داخل کشور یک سوم نمونه خارجی و 100 میلیون دلار است.

به گزارش تسنیم، هفته گذشته جدیدترین ناوشکن نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با نام «دیلمان» که توسط متخصصان صنایع دریایی وزارت دفاع طراحی و تولید شده است در دریای خزر به ناوگان شمال و منطقه چهارم دریایی امام رضا(ع) نداجا ملحق شد.

ناوشکن «دیلمان» پنجمین محصول پروژه موج است و از طراحی داخلی و خارجی متفاوتی نسبت به هم‌رده‌های خود برخوردار است. این ناوشکن دارای 94 متر طول، 11.1 متر عرض و آبخور به‌ارتفاع 3.25 متر است، از سویی ناوشکن دیلمان 1500 تن وزن و 26 نات سرعت دارد.

یکی از مزیت‌های دیلمان نسبت به نمونه قبلی خود در حوزه سامانه رانش این ناوشکن است. در این ناوشکن سیستم رانش چهارخطی شده است و به این ترتیب دیلمان از 4 شفت و 4 پروانه بهره می‌برد در حالی که ناوشکن‌های قبلی سری موج از دو شفت و دو پروانه بهره می‌بردند.

علاوه بر این دیلمان از سامانه بوتراستر با توان 86KW و دور متغیر تا 1480 دور بهره می‌برد و یک میلیون و 400 هزار قطعه در این ناوشکن استفاده شده است.

در حوزه تسلیحاتی نیز ناوشکن دیلمان به یک توپ 76م‌م فجر27 در سینه ناو، 6 قبضه توپ 20م‌م اورلیکن در جلو،‌ عقب و طرفین ناو، 8 فروند موشک‌های ضدکشتی قادر و قدیر با بردهای 200 و 300 کیلومتر و 6 اژدر مارک 46 مجهز شده است.

علاوه بر این ناوشکن دیلمان به یک سامانه دفاع نقطه‌ای «کمند» برای مقابله با موشک‌های کروز نیز مجهز شده است که توان شلیک 4 تا 7 هزار گلوله در دقیقه را دارد و می‌تواند از فاصله 2کیلومتری با اهداف درگیر شود.

یکی دیگر از سامانه‌های مهم نصب‌شده روی ناوشکن دیلمان، سامانه الینت مرصاد است. این سامانه برای جمع‌آوری و شنود سیگنالی روی ناوشکن نصب شده است و توان مناسبی در حوزه اطلاعاتی به دیلمان می‌دهد. سامانه خودحفاظتی چف جوشن برای مقابله با موشک‌های هدایت راداری نیز از دیگر سامانه‌های نصب‌شده روی این ناو است.

14020907115006466288673310

یکی از ویژگی‌های بارز ناوشکن دیلمان دکل یکپارچه آن است. نصب دکل یکپارچه این امکان را در اختیار دیلمان قرار می‌دهد تا بتواند از رادارهای پیشرفته آرایه فازی 4وجهی و سایر سامانه‌های پیشرفته راداری و الکترونیکی بهره ببرد.

رادار آرایه فازی «چشم عقاب» که برای این ناوشکن طراحی شده از 4 وجه با شعاع پوشش 90 درجه و مجموعه 360 درجه برخوردار است. این رادار که در باند فرکانسی ایکس کار می‌کند برد 200کیلومتری دارد و با مجموع 4 هزار آرایه خود (هر وجه 1000 آرایه) توانایی کشف 100 هدف و درگیری با 13 هدف را دارد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها