کد خبر: 695734
تاریخ انتشار :

وزیر خارجه افشا کرد؛

نقشه شوم اسرائیل برای کوچ اجباری مردم غزه

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری مشترک با همتای عمانی گفت: ما شنبه از رهبران مقاومت شنیدیم که در صورت ادامه این وضعیت منطقه وارد مرحله جدیدی خواهد شد، توسعه عمیق جنگ در منطقه کاملا متصور است و به همه طرف‌هایی که دنبال جنگ آوری هستند هشدار می‌دهیم که تا دیر نشده این کشتار را متوقف کنند.

نقشه شوم اسرائیل برای کوچ اجباری مردم غزه
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

حسین امیرعبداللهیان یکشنبه شب در نشست مشترک خبری با بدر البوسعیدی وزیر امور خارجه عمان افزود: در بیش از ۵۰ روز گذشته مشغول پیگیری تحولات فلسطین برای بازگشت ثبات و امنیت در منطقه و توقف کشتار و نسل کشی رژیم صهیونیستی در غزه هستیم.

وی گفت: فرصتی شد تا با وزیر امور خارجه عمان درخصوص موضوعات دو جانبه مذاکرات کنیم و بخشی از گفت وگوی ما پس از این نشست انجام خواهد شد.

وزیر امور خارجه افزود: فردا (دوشنبه) بیستمین کمیسیون مشترک اقتصادی تهران و مسقط را با میزبانی وزیر صمت خواهیم داشت. اسناد مهمی در جریان دیدار روسای جمهور ایران و سلطان عمان به امضا رسیده بود و این کمیسیون فرصت مناسبی برای پیگیری نیات و دستورات روسای دو کشور است.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی ایران به زودی برای امضای توافقات گمرکی و اقتصادی به مسقط سفر می‌کند.

وی ادامه داد:‌ مروری بر توسعه روابط فرهنگی، اقتصادی، فناوری و ورزشی بین دو کشور داشتیم و خرسندیم که ارزیابی این است که پیشرفت خوبی پیش روی مناسبات ما قرار دارد و همه بخش‌ها در دو دولت ایران و عمان به خوبی توافقات به عمل آمده در دیدارهای مقامات دو طرف را پیگیری می‌کنند.

آمریکا باید تبعات حمایت از اسراییل برای نسل کشی در غزه را تحمل کند

وزیر امور خارجه تصریح کرد: یکی از دستورکارهای مهم گفت‌وگوهای ما تحولات غزه است. همواره عمان نقش فعال منطقه‌ای برای حل و فصل مناقشات داشته و امشب هم‌ گفت وگوهای مهمی را در ادامه و د خصوص این موضوع خواهیم داشت.

بدر البوسعیدی ادامه‌ داد: دور جدید حملات رژیم صهیونیستی علیه غزه و کرانه باختری با حضور وزیر دفاع آمریکا در کابینه جنگی رژیم صهیونیستی آغاز شد. آمریکا از یک طرف در رسانه‌ها به اسراییل توصیه می‌کند کشتار زنان، کودکان و غیرنظامیان را متوقف کند، اما در عمل با چراغ سبز از نسل کشی در غزه حمایت می‌کند. با صدای بلند اعلام می‌کنم که آمریکا باید تبعات این حمایت خود از نسل کشی و جنایات در غزه و کرانه باختری را تحمل کند.

امیرعبداللهیان افزود: روز گذشته (شنبه) ما از رهبران مقاومت شنیدیم که در صورت ادامه این وضعیت منطقه وارد مرحله جدیدی خواهد شد، توسعه عمیق جنگ در منطقه کاملا متصور است و به همه طرف‌هایی که دنبال جنگ آوری هستند هشدار می‌دهیم که تا دیر نشده این کشتار را متوقف کنند.

وزیر امور خارجه گفت: از همه دولت‌های جهان می خواهیم برای توقف این جنگ و بازگشایی مرز رفح برای ارسال سوخت‌ و سایر کمک‌های انسان‌دوستانه اقدامات مناسبی انجام دهند.

وی ادامه داد: در بخشی از لپ تاپ‌هایی که در اختیار نیروهای مقاومت فلسطینی هست این فرضیه ثابت شده که رژیم صهیونیستی به دنبال انتقال همه ساکنان غزه به بخشی از مصر و انتقال همه ساکنین کرانه باختری به اردن است و امیدواریم که برادران ما در مصر نسبت به بازگشایی مرز رفح اقدام کنند و مانع از تحقق این توطئه اسراییلی علیه مصر و اردن شوند.

امیرعبداللهیان گفت: تشکیل دادگاه بین المللی علیه مسولان رژیم صهیونیستی خواستی عمومی است و شکایت هایی از سوی برخی دولت ها از جمله ایران در همکاری با چند کشور دیگر آغاز شده و امیدواریم شاهد محاکمه جنایتکاران جنگی که در دو ماه اخیر بیش از ۱۶ هزار نفر را به شهادت رساندند، باشیم.

وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: ایران هیچگاه خواهان توسعه ناامنی و جنگ در منطقه نبوده، اما به جنگ افروزانی که به دنبال گسترش جنگ در غزه و کرانه باختری هستند هشدار می‌دهیم که تا دیر نشده آمریکا حمایت خود را از جنایتکاران اسراییلی فورا متوقف کند.

تلاش‌های دیپلماتیک بین المللی خود را برای رفع محاصره غزه پیگیری می کنیم

همچنین وزیر امور خارجه عمان در نشست خبری مشترک با امیرعبداللهیان، درباره محورهای مورد بررسی طرفین گفت: پرونده‌ های دوجانبه و مشورت‌هایی درباره تحولات منطقه داشتیم؛ روابط دو کشور بر اساس حسن همجواری و ارزش‌های دینی است.

بدر البوسعیدی ادامه ادامه داد: در زمینه‌های بهداشتی و انرژی تجدیدپذیر شاهد توسعه روابط خواهیم بود.

وی با بیان اینکه درباره آخرین تحولات فلسطین و مشخصا نوار غزه و تداوم عملیات نظامی اسراییل که غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد، صحبت کردیم، و نیز ضمن تاکید بر محکومیت حملات رژیم صهیونیستی به غزه گفت: عمان خواستار برقراری آتش‌بس است.

به گفته وزیر خارجه عمان، از سرگیری حملات در پایان آتش‌بس موقت، اقدامی محکوم است که با مقاومت ملت فلسطین مواجه شد.

البوسعیدی ضمن فرستادن درود به شهدای فلسطینی افزود: همه تلاش دیپلماتیک خود را در جامعه بین‌المللی به‌ کار می‌بندیم و برای رفع محاصره غزه اقدام می‌کنیم.

روابط عمان و ایران در حال افزایش است

وزیر امور خارجه عمان درخصوص حضور خود در تهران گفت: از حسن استقبال آقای امیرعبداللهیان ممنونم و خوشحالم که در تهران برای پیگیری بسیاری از پرونده ها و مشورت در خصوص تحولات منطقه حضور دارم. روابط عمان و ایران بدون شک روز به روز در حال افزایش است و در مسایل مختلف این توسعه صورت می‌گیرد.

البوسعیدی ادامه داد: بیستمین نشست کمیسیون مشترک در تهران برگزار می شود و شاهد تحولات مثبتی بین دو کشور در مسائل مختلف از جمله تجاری و اقتصادی بودیم. خوشبین هستیم به لطف رهنمودهای رهبری دو کشور پرونده ها پیگیری شود و در مقطع آینده شاهد گسترش روابط تجاری باشیم.

وی افزود: مشورت های بین دو کشور مسئله‌ مهمی است و می تواند باعث مقابله با چالش ها در منطقه و جهان شود. در رابطه با اخرین تحولات اسفبار در فلسطین و ادامه حملات نظامی رژیم صهیونیستی که غیر نظامیان را هدف قرار می‌دهد، بحث کردیم و به شدت این تجاوز را محکوم می کنیم.

وزیر امور خارجه عمان گفت: می‌خواهم بگویم بخاطر مقاومت جانانه فلسطین به آنان تاکید کنم که شهدا نزد خداوند زنده هستند. بر ادامه تلاش های سیاسی بین دو کشور تاکید کردیم و از جامعه جهانی می خواهیم به وظایف خود عمل کند تا امنیت به این منطقه باز گردد و محاصره ظالمانه از غزه برداشته شود.

البوسعیدی خاطرنشان کرد: این بحران نیازمند تلاش های مستمر است و در عمان بر این تلاش ها تاکید داریم. به دنبال این هستیم که اقدامات را با ایران و سایر کشورها ادامه دهیم تا این بحران را حل کنیم و به جهانیان بگوییم که باید بر توقف جنایت های رژیم صهیونیستی پایان بخشند. همه اینها برای تحقق عدالت است و آنچه که وجدان انسانی عنوان می‌کند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها