کد خبر: 695754
تاریخ انتشار :

عیدی کارگران 12 میلیونی شد | حقوق کارگران در اسفند ماه با احتساب عیدی به 35 میلیون می رسد

کلیه کارگران مشمول قانون کار امسال حداقل ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و حداکثر ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان عیدی از کارفرمایان خود دریافت خواهند کرد.

عیدی کارگران 12 میلیونی شد | حقوق کارگران در اسفند ماه با احتساب عیدی به 35 میلیون می رسد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

طبق قانون نحوه تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار مصوب سال 1370 همه کارفرمایان کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلف هستند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل 60 روز آخرین مزد، ‌به عنوان عیدی و پاداش بپردازند و مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارگران نباید از معادل 90 روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.

مبنای تعیین عیدی پایان سال کارگران، حداقل دو و حداکثر سه برابر مصوبه دستمزد شورای عالی کار است و کارفرمایان باید دو ماه پایه حقوق را به عنوان حداقل عیدی و سه ماه پایه حقوق را به عنوان حداکثر عیدی و پاداش آخر سال به نیروهای کار خود بدهند.

در کارگاه‌هایی که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند، مبنای محاسبه عیدی و پاداش سالانه کارگران مزد گروه و پایه یا مزد مبنا و در واحدهای فاقد طرح طبقه‌بندی، مزد ثابت یعنی مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل خواهد بود.

به طور معمول پرداخت عیدی و پاداش پایان سال کارگران مشمول قانون کار و بازنشستگان تأمین اجتماعی طبق قراردادهای کار و با در نظر گرفتن تعطیلی بانک‌ها، آغاز تعطیلات عید و انجام برخی حسابرسی‌ها معمولاً از 20 اسفند ماه آغاز می‌شود اما برخی از کارفرمایان آن را به روزهای آخر سال موکول نکرده و با حقوق دی یا بهمن ماه واریز می‌کنند تا خانوارهای کارگری با فراغ بال بیش‌تر نسبت به تهیه مایحتاج شب عید اقدام کنند.

شورای عالی کار 29 اسفند سال گذشته در نشست تعیین دستمزد افزایش حداقل دستمزد کارگران برای سال 1402 را 27 درصد تصویب کرد. بر این اساس پایه حقوق کارگران به 5 میلیون و 307 هزار و 330 تومان افزایش یافت. با احتساب فرمول حداقل و حداکثر عیدی، کارگران امسال حداقل 10 میلیون و 614 هزار و 660 تومان و حداکثر 15 میلیون و 922 هزار تومان دریافت خواهند کرد.

کارگران بسته به سنوات و تعداد روزهایی که کار کرده‌اند مستحق دریافت عیدی هستند و عیدی و پاداش کامل به کارگرانی تعلق می‌گیرد که یکسال در محل کار یا آخرین کارگاه مشغول کار بوده و بیمه‌پردازی آنها به طور کامل صورت گرفته باشد.

منبع : تسنیم

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets

دیگر رسانه ها