کد خبر: 697418
تاریخ انتشار :

بدعت جدید پاپ فرانسیس / اجازه برگزاری مراسم برای زوج‌های هم جنس!

سند جدید که واتیکان منتشر کرده یک تغییر بسیار رادیکال در کلیسای کاتولیک به شمار می‌رود و جنجال‌های زیادی هم به همراه داشته است. پاپ فرانسیس رسما اجازه داد تا کشیش‌ها برای زوج‌های همجنس مراسم مذهبی برگزار کنند.

بدعت جدید پاپ فرانسیس / اجازه برگزاری مراسم برای زوج‌های هم جنس!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز، این سند به تفصیل نامه‌ای را که پاپ فرانسیس برای دو کادرینال محافظه‌کار فرستاده است توضیح می‌دهد.

در این سند که واتیکان آن را روز دوشنبه منتشر کرد توضیح داده شده که این نامه به ماه اکتبر بر می‌گردد. در این نامه پاپ به کاردینال‌ها پیشنهاد کرده است که برای اینکه مراسم برای زوج‌های همجنس با مراسم «ازدواج مقدس» اشتباه گرفته نشود می‌توان آن را برگزار و برای زوج‌ها آرزوی برکت در زندگی کرد.

در این سند جدید باز هم تکرار شده که ازدواج یک مراسم مقدس مادام‌العمر بین زن و مرد است. در بخش دیگری از این سند و بر اساس اشاره پاپ فرانسیس استدلال شده که اصطلاح «برکت» در کتاب مقدس تعریف گسترده‌ای دارد و افرادی که به دنبال رابطه متعالی با خدا و محبت و رحمت او هستند نباید برای دریافت آن با پیش‌شرط‌هایی رو به رو شوند.

سند جدید واتیکان تازه‌ترین اقدام پاپ فرانسیس برای نشان دادن انعطاف کلیسای کاتولیک در برابر دگرباشان جنسی است. پاپ فرانسیس پیشتر در سخنرانی در خصوص همجنس‌گرایان گفته بود: «من کی هستم که بخواهم قضاوت کنم» او همچنین در سال ۲۰۲۳ در اظهار نظری ساختارشکنانه گفته بود که به باور او «همجنس‌گرا بودن جرم نیست» اظهاراتی که پاپ فرانسیس را نسبت به همه پیشینیان خود متمایز کرده است.

واتیکان عقیده دارد که ازدواج یک پیوند ناگسستنی بین زن و مرد است و در نتیجه همواره با ازدواج همجنس‌گرایان مخالف بوده است.

در سند جدید واتیکان آمده است که کلیسا باید از «طرح‌های اعتقادی یا انضباطی دوری کند، به‌ویژه زمانی که به نخبه‌گرایی، خودشیفتگی و اقتدارگرایی منتهی می‌شود که در آن فرد به جای بشارت، دیگران را تحلیل و طبقه‌بندی می‌کند و به جای گشودن در‌های رحمت، فرد مورد بازرسی قرار می‌گیرد و راستی‌آزمایی مطرح می‌شود.»

این در حالی است که گروه‌هایی از مسیحیان کاتولیک همجنس‌گرایی و رابطه جنسی خارج از ازدواج را گناه می‌دانند و معتقدند در این شرایط نمی‌توان برای آن‌ها از خدا طلب رحمت و برکت کرد.

برخلاف این باور در سند جدید واتیکان آمده است: «حتی زمانی که رابطه یک فرد با خدا در اثر گناه تیره شده کلیسا همیشه می‌تواند برایش برکت بخواهد و دست خود را به سوی دراز کند. ارائه چنین نعمتی مشروعیت بخشیدن به چیزی نیست، اما در عین حال کلیسا نباید قضاوت کند.»

این رویکرد جدید خشم سنت‌گرایان را برانگیخته است. لوئیجی کاسالینی از وبلاگ نویسان کاتولیک و محافظه‌کار با انتقاد از این تصمیم پاپ فرانسیس نوشته که این سند نوعی بدعت است. او همچنین ادامه داده است: «کلیسا در حال فروپاشی است.»

 

منبع: یورونیوز

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها