کد خبر: 697458
تاریخ انتشار :

خبر مهم سردار تنگسیری درباره ایجاد نیروی دریایی در سایه

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران با اشاره به بسیج دریایی تصریح کرد: الان سال‌های اخیر بسیج دریایی اقیانوسی را سازماندهی کردیم و در این بسیج، شناورهای بزرگ و لنج‌هایی که توانایی دریانوردی تا تانزانیا را دارند سازماندهی کرده‌ایم.

خبر مهم سردار تنگسیری درباره ایجاد نیروی دریایی در سایه
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

سردار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه صبح امروز (سه‌شنبه، ۲۸ آذرماه)‌ در همایش نقش بسیج و قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس گفت: از ابتدای شروع جنگ تحمیلی در آبادان با مشقت روبرو بودیم و گاهاً با مسیرهای سختی که برای ما وجود داشت، احساس نیاز به تجهیزات دریایی و شناورها را حس کردیم.

وی افزود: ما با شناورهای مردمی در دوران جنگ تحمیلی اولین مسیر دریایی را عبور کردیم، عبور از رودخانه در آن زمان نیاز به شناور داشت و از همان زمان این نیاز برای ما شکل گرفت.

سردار تنگسیری گفت: برای عبور از رود کارون در دوران عملیات دفاع مقدس نیاز به شناورها داشتیم و برای اینکار تمامی شناورهای مردمی را جمع کرده و از آن‌ها استفاده کردیم. ما فراموش نمی‌کنیم که در دوران دفاع مقدس در محاصره بودیم و با همین شناورهای مردمی از محاصره دشمن نجات پیدا کردیم، باید تلاش های مردمی در دوران جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس را به نسل های بعدی منعکس کنیم.

وی افزود: در جریان عملیات بیت المقدس برای عبور از کارون از شناورهای مردمی استفاده کردیم و در جریان عملیات خیبر هم این تجربه تکرار شد. قبل از عملیات خیبر هم با این شناورها شناسایی‌های لازم را انجام دادیم. یادمان نمی‌رود در حصر آبادان از شناورها و لنج‌های مردمی برای نقل و انتقال مهمات و نیرو استفاده کردیم و در حقیقت این حضور مردم موجب شد تا ما راه تنفسی در محاصره آبادان پیدا کردیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه بیان کرد: در عملیات بدر تازه به شناورهای ساخت خودمان دست پیدا کردیم اما با وجود این شناورها همچنان به شناورهای مردمی نیاز داشتیم. در والفجر هشت هم برای نقل و انتقال مهمات و نیرو بازهم از شناورهای مردمی استفاده کردیم. ما به این نتیجه رسیدیم که بعد از جنگ هم می‌شود از این نیروی مردمی استفاده کرد در نتیجه در سیل خوزستان توانستیم ۱۰۳ فروند شناور را به خوزستان منتقل کنیم که ۶۴ فروند آن مردمی بود.

وی افزود: بر همین اساس بسیج دریایی را تشکیل دادیم. الان ما افتخار می‌کنیم که 55 هزار نفر و 33 هزار شناور را در قالب بسیج دریایی سازماندهی کردیم. فاز اول بسیج دریایی در خلیج فارس تشکیل شده است و بنا داریم فاز دوم آن را در شمال کشور تشکیل دهیم. جالب است بدانید زمانیکه دزدان دریایی سومالی یک لنج بسیج دریایی را ما تصرف کرد، عزیزان ما با شجاعت آنها را بازداشت کرده ‌‌و هر 9 نفر را به ما تحویل دادند.

سردار تنگسیری با اشاره به بسیج دریایی تصریح کرد: الان سال‌های اخیر بسیج دریایی اقیانوسی را سازماندهی کردیم و در این بسیج، شناورهای بزرگ و لنج‌هایی که توانایی دریانوردی تا تانزانیا را دارند سازماندهی کرده‌ایم. نکته بعدی ایجاد نیروی دریایی در سایه است. امروز در برخی روستاها شناورهای نظامی مردم پایه قرار داده‌ایم که همین افراد بسیجی با این شناورها و تسلیحاتی مانند راکت‌های 107 میلیمتری که روی آن‌هاست، تیراندازی می‌کنند و در موقع لزوم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: نیروی دریایی در بعد تجهیزاتی و در زمینه برد دریانوردی راهبردی است. همه نوع تجهیزاتی حتی تانک و نفربر دوزیست در نیروی دریایی امکان سازماندهی دارد. نیروی دریایی در زمین، هوا و دریا و حتی زیر دریا حضور دارد و لذا باید به نیروی دریایی توجه بیشتری کرد.

وی گفت: اگر در زمان صلح نیروی دریایی قوی نسازیم در زمان جنگ نمی توانیم از آن استفاده کنیم. ما باید دید وسیعی نسبت به دریا داشته باشیم. اگر ما اطلاعات درست و عمیقی از دریا و جزایر نداشته باشیم در آینده تهی می‌شویم.

سردار تنگسیری عنوان کرد: مرحوم رستم قاسمی وزیر سابق نفت به ما گفت که یک نفتکش ما را در کشوری توقیف کرده‌اند و آن بندرگاه مجهز به انواع سامانه‌های راداری است. ۱۱ نفر از متخصصینی که به راه اندازی یک کشتی آشنا بودند را در یک لنج بسیجی دریایی گذاشتیم و خودمان هم ۳۲ شناور آماده کردیم و خارج از آبهای سرزمینی آن کشور حضور پیدا کردند.

وی ادامه داد: این کشتی ۱۰ ماه توقیف بود و سوخت مازوت آن تبدیل به قیر شده بود لذا چهار ساعت گرمکن را روشن کردیم تا مازوت آماده شد. کشتی را از دو مایلی ناوشکن آمریکایی عبور دادیم و آمریکایی‌ها فکر کردند که ما درحال رزمایش هستیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه خاطرنشان کرد: هنگامی که کشتی در بندرعباس پهلو گرفت و سامانه‌های شناسایی را روشن کرد تازه آن کشور فهمید که ما کشتی را برده‌ایم. این یکی از اثرات بسیج دریایی است.

سردار تنگسیری با تاکید بر اینکه به فرموده رهبر معظم انقلاب نیروی دریایی یک نیروی راهبردی است، بیان کرد: این راهبرد در سه بعد است، اول در مسئله برد که ما راهبرد هستیم، دوم در تجهیزات و سلاح بوده که شما هر نوع تجهیزاتی که فکر کنید در نیروی دریایی مشاهده می کنید و سوم در جغرافیاست.

وی در پایان با بیان اینکه ما نیازمند هستیم که یک نیروی ماهر برای عملیات های دریایی داشته باشیم، گفت: باید دید بلندی نسبت به دریا داشته باشیم، همان دیدی که رهبر معظم انقلاب به دریا دارند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها