کد خبر: 698957
تاریخ انتشار :

سخنگوی وزارت خارجه خبر داد:

خبرمهم / آمریکا به ایران پیام داد + جزئیات

دولت آمریکا اثرگذارترین اقدامی که می‌تواند انجام دهد این است که به حمایت‌های بدون قید و شرط این رژیم پایان ببخشد.

خبرمهم / آمریکا به ایران پیام داد + جزئیات
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری در پاسخ به سؤالی درباره ارسال پیام‌ها از سوی آمریکا، فرانسه و نتانیاهو درباره غزه گفت: نمی‌توانم چنین خبری را که در فضای مجازی منتشر شده تأیید کنم. ما نه دولت آمریکا را دارای صلاحیت و نه دارای اهلیت اخلاقی برای ایفای نقش در خصوص مسائل سیاسی فلسطین می‌دانیم. دولت آمریکا هیچگاه یک طرف راه‌حل برای بحران مزمن و ریشه دار و مسأله دردناک اشغال فلسطین نبوده و همواره یک طرف منازعه و در کنار این رژیم بوده است. این دولت مکرر اعلام کرده که خود را بدون قید و شرط متعهد به امنیت و حمایت از رژیم اسرائیل می‌دانیم. چنین دولتی چگونه می‌تواند اهلیت لازم را برای اتخاذ راهکارهای سیاسی درباره مسأله فلسطین داشته باشد. دولت آمریکا اثرگذارترین اقدامی که می‌تواند انجام دهد این است که به حمایت‌های بدون قید و شرط این رژیم پایان ببخشد.

مهمترین بخش اظهارات ناصر کنعانی به شرح زیر است: 

واکنش به آخرین گزارش آژانس​

* جمهوری اسلامی ایران به تمامی تعهدات خود در چارچوب عدم اشاعه و موافقتنامه جامع پادمان پایبند بوده و هست.

* از زمان امضای برجام، ایران در صدر لیست کشورهایی بوده که بیشترین بازرسی‎های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از آن صورت گرفته است.

* طرح موضوعات و مباحث از این قبیل سازنده نیست و متناسب با فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و همکاری سازنده و پایبندی جمهوری اسلامی به همکاری تخصصی و فنی با آژانس نیست.

* فعالیت های جمهوری اسلامی ایران صلح‌آمیز است و تحت نظارت آژانس بین المللی اتمی است.

پرونده ترور سردار سلیمانی

* پیگیری پروندهٔ ترور سردار سلیمانی با گذشت زمان کم‌رنگ نخواهد شد.

* عاملان و آمران این جنایت از کیفر اقدام ناجوانمردانه‌ای که انجام دادند در امان نخواهند بود.

روابط ایران و روسیه رو به توسعه است

* روابط ایران و روسیه در چهارچوب سیاست همسایگی است و ما شاهد گسترش روابط روزافزون دوجانبه در زمینه‌های مختلف هستیم.

* این روابط توسعه پیدا خواهد کرد.

* وجود روابط گسترده در زمینه‌های مختلف به معنی اتفاق نظر دو کشور در همه مسائل بین المللی نیست.

* کشورها بر اساس منافع خود دیدگاه هایی را پیگیری می‌کنند.

* وجود دیدگاه های متفاوت در خصوص موضوعات امری طبیعی است.

* تا زمانی که روابط بین کشورها بر اساس احترام متقابل شکل بگیرد اختلاف نظرها امری پذیرفته شده است.

* در ارتباط با موضوع جزایر سه گانه ایرانی نیز ما موضع صریح خود را اعلام کرده‌ایم.

* بنابراین روابط رو به توسعه دو کشور مانع از آن نیست که مواضع خود را در موارد اختلافی مطرح نکنیم.

پیام آمریکا به ایران درباره فلسطین قابل تایید نیست

* من نمی توانم چنین خبری را تایید کنم ایران موضع روشن و دقیقی در ارتباط با تحولات فلسطین دارد.

* ما در عین اینکه با طرف های مختلف در حال رایزنی برای پایان بخشیدن جنایات رژیم صهیونیستی داریم، در ارتباط با نحوه کمک به ملت فلسطین مشورت هایی داریم.

* دولت آمریکا را دارای صلاحیت برای ایفای نقش در خصوص مسائل فلسطین نمی دانیم، آمریکا هیچگاه یک طرف راه حل نبوده و آمریکا همواره یک طرف منازعه بوده است.

* آمریکا به طور مکرر در سطوح مختلف اعلام کرده که خود را متعهد به امنیت و حمایت اسراییل می دانیم و چنین رژیمی چگونه می تواند اهلیت در خصوص راهکارهای سیاسی داشته باشد.

مشروح اظهارات سخنگوی وزارت خارجه به نقل از فارس را در ادامه بخوانید:

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ناصر کنعانی امروز (دوشنبه) ۱۱ دی ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدای این نشست فرارسیدن میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن و تکریم مقام مادر را تبریک گفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به چهارمین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی یاد و نام این شهید گرانقدر و قهرمان ملی را گرامی داشت و به او ادای احترام کرد و افزود: آرا و اندیشه‌های شهید سلیمانی برقرار است و اندیشه او در منطقه تکثیر شده و نرم افزار مقاومتی که به تعبیر مقام معظم رهبری این شهید تولید و ترویج کرد باقی است و اندیشه مقاومت هر روز جان تازه‌ای به خود می‌گیرد و اندیشه‌های این شهید قدرتمندتر از گذشته باقی است و به پیش می‌رود.

کنعانی همچنین یاد و خاطره شهید سید رضی موسوی همرزم شهید سلیمانی را گرامی داشت و ترور این شهید را قویا محکوم کرد و افزود: قطعا رژیم صهیونیستی در توسل به اینگونه اقدامات جنایت آمیز هیچگونه دستاورد راهبردی را نخواهد داشت و شجره طیبه مقاومت در منطقه قوی‌تر از هر زمان دیگری در حال زورآزمایی در مقابل سلطه گری و وحشی‌گری رژیم صهیونیستی است و این اقدامات جنایت آمیز کمکی به تداوم عمر این رژیم غاصب و جعلی نخواهد کرد.

وی فرارسیدن سال نو میلادی را به هموطنان مسیحی و مسیحیان جهان و پیروان ادیان آسمانی تبریک گفت و افزود: ملت‌های جهان به ویژه مسیحیان جهان در شرایطی سال نو میلادی را جشن می گیرند که سرزمین زادگاه عیسی مسیح در فلسطین تحت بی سابقه‌ترین جنایات رژیم غاصب قرار دارد. بسیاری از پیروان حضرت مسیح امسال در همدردی و هم آوایی با ملت مظلوم فلسطین جشن نگرفتند و یا آنگونه که باید و شاید سال نو میلادی را برای خودشان یک رخداد توأم با سرور و شادمانی تلقی نمی‌کنند و برای همدردی و همراهی با ملت مظلوم فلسطین از انجام برنامه‌های مذهبی و دینی خود و اجرای برنامه‌های شادمانه پرهیز کردند و جای تأسف است این رژیم در سایه حمایت تمام عیار رژیم آمریکا حتی در ایام سال نو میلادی دست از جنایات ضد انسانی و اقدامات شرورانه و ماجراجویانه خود علیه ملت مظلوم فلسطین برنداشت و این جنایات را به صورت مستمر در حدود سه ماه متوالی ادامه می‌دهد.

وی گفت: از جامعه جهانی می‌خواهیم به مسؤولیت‌های بین‌المللی، حقوقی و و انسانی خود در حمایت از مردم فلسطین و ایجاد بازدارندگی فوری در مقابل ماشین کشتار و جنایات رژیم صهیونیستی عمل کنند و انتظارات ملت‌های دنیا را در پایان بخشیدن به این تراژدی دردناک انسانی جامه عمل بپوشانند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی که سؤال یکی از خبرنگاران بود گفت: پیگیری جنایت رژیم آمریکا در ترور ناجوانمردانه شهید سلیمانی را با جدیت در پیگیری‌های خود دنبال خواهیم کرد و این موضوع هیچگاه به بوته فراموشی سپرده نخواهد شد و مرور زمان این موضوع را کمرنگ نخواهد کرد.

وی افزود: پرونده شهید سلیمانی در حال پیگیری است و وزارت خارجه نقش همراهی و همکاری را به صورت کامل و مستمر ایفا می‌کند. در بعد داخلی ابعاد حقوقی و کیفری پرونده علیه آمریکا و جنایتکاران آمریکایی اقدامات حقوقی در حال انجام است و در بعد بین‌المللی با استناد به کنوانسیون ۱۹۷۲ اقدامات از طریق وزارت خارجه و مرکز حقوقی و بین‌المللی نهاد ریاست جمهوری در حال پیگیری است و اقدامات قابل توجهی در این خصوص صورت گرفته است.

کنعانی اضافه کرد: در این مسیر یادداشت‌های رسمی در این خصوص از طریق سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع دولت آمریکا به این سفارت ارسال شده و ابعاد حقوقی و بین‌المللی آن در حال پیگیری است.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: معاون حقوقی بین‌المللی نهاد ریاست جمهوری توضیحات دقیق فنی و حقوقی را مطرح کرد. معتقدیم اگر محکمه کیفری عادلانه‌ای وجود داشته باشد حتما ترور شهید سلیمانی مشمول جنایت بین‌المللی است و فرمانده این ترور می‌تواند توسط چنین محکمه‌ای مورد پیگیرد و محاکمه و اجرای حکم قرار بگیرد. ولی می‌دانید دولت آمریکا از نفوذ خودش به صورت غیرمشروع در مراجع بین‌المللی همواره سوءاستفاده کرده است. از نظر ایران چون شهید سلیمانی یکی از شخصیت‌های مورد حمایت بین‌المللی بوده و در یک ماموریت رسمی و با دعوت و هماهنگی و استقبال دولت عراق به این کشور سفر کرده بود وضعیت ایشان مشمول مفاد مندرج در کنوانسیون‌های بین‌المللی است و حتما محاکم بین‌المللی از جمله دیوان بین‌المللی کیفری می‌تواند به این موضوع رسیدگی کند. گفته می‌شود آمریکا به این دیوان نپیوسته است. شخص دادستان دیوان می‌تواند به این موضوع ورود کند.

وی افزود: پیگیری همه را‌ه‌های ممکن را برای تحت پیگرد قرار دادن مجرمان و عامل اصلی این ترور را با جدیت در دستورکار داریم و کمیته ویژه حقوقی تعیین شده برای این کار این موضوع را به صورت مستمر در حال پیگیری دارد.

به گزارش فارس، کنعانی بیان کرد: این موضوع یکی از ماموریت‌های دولت و دستگاه دیپلماسی است و عاملان و آمران جنایت از کیفر اقدام ناجوانمردانه‌ای که انجام داده‌اند در امان نخواهند بود و ایران از همه ابزارهای حقوقی، قانونی و شناخته شده بین‌المللی برای این موضوع استفاده خواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره گزارش آژانس در خصوص سرعت بخشی به روند فعالیت‌های هسته‌ای ایران عنوان کرد: در این خصوص اعلام موضع کردیم. بارها اعلام کردیم ایران به تمامی تعهداتش در چارچوب معاهده عدم اشاعه و موافقتنامه پادمان جامع پایبند بوده و هست. از زمان امضای برجام هم تاکنون ایران در صدر لیست کشورهایی بوده که بیشترین بازرسی‌های کارشناسان و بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از فعالیت‌هایش صورت گرفته است.

وی گفت: طرح موضوعات و مباحثی از این قبیل سازنده نیست و متناسب با واقعیت موضوع فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و کم و کیف همکاری سازنده و موثر ایران است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: فعالیت‌های هسته ای ایران صلح آمیز و تحت نظارت آژانس است. از آژانس و مدیرکل آژانس انتظار می رود اقدامات حرفه‌ای خودشان را دنبال کنند و از سیاست زدگی پرهیز کنند و اجازه دهند همکاری‌های سازنده جمهوری اسلامی ایران با آژانس به صورت حرفه‌ای، فنی و تخصصی در چارچوب موافقتنامه جامع پادمان و هم چارچوب معاهده عدم اشاعه و بیانیه ای که بین ایران و آژانس تنظیم و منتشر شده به صورت سازنده و تخصصی پیش برود.

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره تشدید حملات رژیم صهیونیستی به سوریه که سؤال خبرنگار سانا بود و اینکه آیا این رژیم به دنبال گسترش جنگ به مناطق دیگر است؟ گفت: آنچه این رژیم در ارتباط با سوریه و حملات هوایی و موشکی به خاک این کشور صورت می‌دهد نقض حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی یک کشور مستقل عضو سازمان ملل است. این حملات از منظر حقوق شناخته شده بین‌المللی و منشور ملل محکوم و شایسته واکنش و پیگیری است. اقداماتی از این دست تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است و مراجع بین المللی مسؤولیت دارند مانع تداوم و استمرار و گسترش این گونه اقدامات شرورانه شوند.

وی گفت: این رژیم عادت دارد با تلاش برای تسری ناامنی و بحران در منطقه بحران های متراکم داخلی خود را به بیرون مرزهای سرزمینهای اشغالی تسری دهد. دولت‌ها و ملت‌های منطقه این رفتار فرافکنانه و شرورانه و ماجراجویانه این رژیم را می‌شناسند و مواضع دولت سوریه روشن است. انتظار می‌رود سازمان ملل و شورای امنیت به مسؤولیت خود در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و ایجاد بازدارندگی در مقابل رفتارهای شرورانه این رژیم عمل کند و وظایف خود را به دقت انجام دهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ارتقای روابط ایران و مصر  و احتمال تبادل سفرا که سؤال یکی از خبرنگاران بود، اظهار داشت: روابط دو کشور براساس نقشه راهی که بین دو وزیر خارجه در دیدار آنها در نیویورک بر مبنای نگاه روسای دو کشور ترسیم شده در حال پیگیری است. فضای مثبتی در مناسبات دو کشور وجود دارد و گفت‌وگوها بین دو وزیر خارجه در چند مرحله و دیدار حضوری بین دو رئیس جمهور در نشست ریاض و گفت‌وگوی تلفنی اخیر دو رئیس جمهور انجام شده است. حتما علاقه‌مند هستیم در چارچوب نقشه راه تعریف شده بین دو کشور روابط ایران و مصر دو کشور مهم اسلامی و اثرگذار در منطقه گام به گام ارتقا یابد و شاهد آثار مثبت آن در روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای باشیم.

کنعانی درباره مواضع روسیه در خصوص مسائل منطقه گفت: پاسخگوی مواضع روسیه درباره مسائل منطقه نیستیم. روابط ایران و روسیه سازنده و رو به جلو و مبتنی بر مصالح و منافع دو کشور است و در مسیر توسعه مناسبات ایران با کشورهای همسایه و در چارچوب سیاست همسایگی و ارتقای وضعیت همکاریها با کشورهای موثر در منطقه شاهد روزافزون روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف بودیم. بر مبنای اراده سیاسی عالی رهبران دو کشور این روابط مبتنی بر منافع دو کشور توسعه خواهد یافت.

این دیپلمات ارشد ایرانی افزود: کشورها درباره موضوعات مختلف دیدگاه‌های ملی و خاص خود را دارند. مواردی وجود دارد که ایران دیدگاه ویژه خود را دارد و دولت روسیه و هر دولت دیگری ممکن است دیدگاه‌های متفاوت را داشته باشد. در روابط بین کشورها وجود دیدگا‌ه های متفاوت در خصوص موضوعات امری شناخته شده است. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: درباره جزایر سه‌گانه همیشه ایرانی در این خصوص موضع رسمی صریح خود را اعلام کردیم و در گفت‌وگو با مقامات روسیه از جمله وزیر خارجه این کشور دیدگاه صریح ایران مطرح شد. روابط سازنده و همکاری‌های قوی و خوب دو کشور مانع از آن نیست که مواضع اصولی خود را درباره حاکمیت و تمامیت ارضی خود مطرح نکنیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سؤالی درباره ارسال پیام‌ها از سوی آمریکا، فرانسه و نتانیاهو درباره غزه گفت: نمی‌توانم چنین خبری را که در فضای مجازی منتشر شده تأیید کنم. ایران موضع دقیق و روشنی درباره تحولات فلسطین دارد. در حالی که با طرف‌های منطقه‌ای در حال مشورت برای پایان بخشیدن به جنایات جنگی رژیم صهیونیستی و توقف ماشین جنگ این رژیم علیه غزه هستیم در ارتباط با نحوه کمک به مردم فلسطین برای حل و فصل مشکلات آنها و پایان دادن به تحریم‌های ظالمانه و ارسال کمک‌های گسترده انساندوستانه با این کشورها مشورت داریم و در خصوص مسائل سیاسی فلسطین معتقدیم این ملت فلسطین هستند که درباره مدیریت سیاسی و اجرایی سرزمین های فلسطین تصمیم بگیرند. ما نه دولت آمریکا را دارای صلاحیت و نه دارای اهلیت اخلاقی برای ایفای نقش در خصوص مسائل سیاسی فلسطین می‌دانیم. دولت آمریکا هیچگاه یک طرف راه‌حل برای بحران مزمن و ریشه دار و مسأله دردناک اشغال فلسطین نبوده و همواره یک طرف منازعه و در کنار این رژیم بوده است. این دولت مکرر اعلام کرده که خود را بدون قید و شرط متعهد به امنیت و حمایت از رژیم اسرائیل می‌دانیم. چنین دولتی چگونه می‌تواند اهلیت لازم را برای اتخاذ راهکارهای سیاسی درباره مسأله فلسطین داشته باشد.

وی افزود: دولت آمریکا اثرگذارترین اقدامی که می‌تواند انجام دهد این است که به حمایت‌های بدون قید و شرط این رژیم پایان ببخشد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال فارس درباره ادعاهای روز گذشته کامرون وزیر خارجه انگلیس درباره دخالت ایران در حملات در دریای سرخ و از سوی دیگر اظهارات وزیر دفاع انگلیس مبنی بر اینکه آماده اقدام مستقیم در دریای سرخ هستیم، اظهار داشت: در ارتباط با اظهارات کامرون هفته گذشته صحبت کردم. درباره گفت‌وگوی تلفنی انجام شده بین دو وزیر خارجه ما مفاد اظهارات مطرح شده را منتشر کردیم و در پاسخ به ادعاهای مطرح شده پاسخ صریح، شفاف و اصولی ایران از سوی وزیر خارجه مطرح و ارائه شد.

کنعانی ادامه داد: طرح ادعاهای بی اساس از سوی هیچ مقام و هیچ کشوری از جمله مقامات دولت انگلیس که نقش تاریخی و شناخته شده و معروف و مشهود در ارتباط با بحران ریشه دار فلسطین دارند، این اتهامات مسموع نیست و هیچ فرد منصفی چنین اظهاراتی را از سوی مقامات این کشور نمی‌شنود.

وی تصریح کرد: تحرکات دولت آمریکا و انگلیس در دریای سرخ در راستای نقش آفرینی این دو کشور برای تشدید بی ثباتی و ناامنی در منطقه و در آب‌های منطقه به ویژه در دریای سرخ است. این اقدامات هیچ گونه کمکی به ارتقای ثبات و امنیت نمی‌کند.

وی در پاسخ به سؤال دیگر فارس درباره اظهارات نتانیاهو درباره برنامه هسته‌ای ایران و اینکه همیشه و همه جا علیه ایران اقدام می‌کنیم، گفت: ما همواره دیدگاه روشنی داریم درباره این رژیم داریم. این رژیم اساسا در جایگاهی نیست که در ارتباط با فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران اظهارنظر کند. 

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: این رژیم متهم و ناقض قوانین و مقررات بین‌المللی در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای است رژیمی است که به صورت غیرقانونی دارای کلاهک‌های هسته‌ای است و فعالیت‌های هسته‌ای آن تحت نظارات پادمانی آژانس نیست و ظرفیت‌های هسته‌ای و فعالیت‌های هسته‌ای آن تهدیدی علیه امنیت و صلح در منطقه و در حوزه بین‌المللی است.

وی گفت: اظهارات مقامات این رژیم از جمله در دوران بحران جاری در غزه مبنی بر تهدید به استفاده از سلاح هسته‌ای علیه ملت فلسطین و غزه نشانگر این است که این رژیم دارای تسلیحات پنهان هسته‌ای است و هم متاسفانه با توجه به سابقه شرارت آمیز و جنایات آمیز این رژیم خطر استفاده و تهدید استفاده از سلاح هسته‌ای از سوی آن علیه اهداف منطقه‌ای از جمله در فلسطین وجود دارد و این اظهارات نشانگر عینیت یافتن تهدید هسته‌ای رژیم غاصب صهیونیستی علیه صلح و امنیت بین‌المللی است و شورای امنیت و آژانس در این خصوص مسؤولیت واضح و روشنی دارند و باید به این مسؤولیت عمل کنند.

کنعانی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره سفر رئیسی به ترکیه گفت: برنامه سفر رئیس جمهور به ترکیه از قبل مطرح بوده و این سفر در تاریخ تعیین شده خود که اطلاع رسانی می‌شود انجام خواهد شد. موضوعات دوجانبه و مسائل منطقه‌ای در دستورکار این کشور است.

وی درخصوص اظهارات یکی از نمایندگان کنگره درباره محو کردن ایران از کره زمین تصریح کرد: ایشان یا کره زمین را نمی‌شناسد یا وزن ایران را در کره زمین نمی‌داند. یک مقدار تاریخ و جغرافیا بخواند در اظهارنظرات خود دقت خواهد کرد. این اظهارات نشانگر تفکرات جنون آمیز و افراطی در بین مقامات آمریکایی است و عمق دلباختگی بعضی از این نمایندگان به رژیم صهیونیستی موجب طرح اظهارات جنون آمیزی از این دست می‌شود که نشانگر وجود افکار مخرب در بین برخی از لایه‌های نخبگان آمریکایی که اگر بتوان نام آنها را نخبگان نامید هست.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها