کد خبر: 699569
تاریخ انتشار :

تحلیل دیگران؛

اهداف و علل عملیات تروریستی کرمان

جنایت تروریست‌ها در کرمان با اهدافی همچون القای ناامنی در ایران، وارد کردن کشورمان به جنگ با رژیم صهیونیستی، زیر سؤال بردن اعتبار بازدارندگی ایران و امنیتی‌سازی فضای جامعه و تأثیر بر مشارکت در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری انجام شد.

اهداف و علل عملیات تروریستی کرمان
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز - 13 دی‌ماه چهارمین سالروز شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی بود. در این روز هزاران نفر برای گرامیداشت فرمانده فقید سپاه قدس در گلزار شهدای کرمان حضور یافتند، اما دو عملیات تروریستی به شهادت بیش از 90 نفر و زخمی شدن دست کم 144 نفر دیگر منجر شد. حدود 60 درصد شهدای جنایت تروریستی در کرمان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

هرچند گروه تروریستی داعش مسئولیت جنایت تروریستی 13 دی در کرمان را برعهده گرفت، اما دیدگاهی که وجود دارد و ایرانیان نیز به آن باور دارند، اینکه داعش پیاده نظام رژیم صهیونیستی و آمریکاست. بنابراین، گرچه داعش تاکنون چنین جنایت‌هایی را بارها انجام داده است، اما به نظر می‌آید عملیات تروریستی کرمان با هماهنگی آمریکا و رژیم صهیونیستی انجام شده است.

عملیات تروریستی کرمان ناشی از چند عامل است؛

نخست، داعش در سال 2014 میلادی درصدد ایجاد خلافت خودخوانده بود، اما تنها سه سال دوام آورد و تشکیلاتش از هم پاشید.شکست  این گروه تروریستی بیش از همه نتیجه فعالیت‌ها و مجاهدت‌های حاج قاسم سلیمانی است. داعش در زمان حیات فرمانده رشید سپاه قدس توان ضربه زدن به وی را نداشت و اکنون نیز قساوت، سنگدلی و کینه خود را با زائرانش تسویه کرد.

دوم، جنایت تروریستی زمانی انجام شد که سه ماه از جنگ رژیم صهیونیستی علیه حماس در نوار غزه می‌گذرد، جنگی که تاکنون بیش از 22 هزار شهید و حدود 60 هزار مجروح داشته، اما رژیم صهیونیستی به اهداف نظامی خود ازجمله آزادی اسیران و از بین بردن حماس دست نیافته است.

آنچه سبب گمانه‌زنی درباره پیوند داعش با رژیم صهیونیستی در این عملیات تروریستی می‌شود، شکست صهیونیست ها در جنگ غزه است؛ زیرا تل آویو شکست خود را از سویی ناشی از راهبرد جمهوری اسلامی ایران در محور مقاومت و از سوی دیگر ناشی از مکتب شهید سلیمانی می بیند که در رزمندگان مقاومت عیان است و ریشه در کمک‌های حاج قاسم به گروه‌های مقاومت فلسطینی ‌دارد.

سوم، عملیات تروریستی کرمان در فاصله کمتر از دو ماه تا برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری انجام شد. دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی 11 اسفند برگزار خواهد شد. بنابراین، گرچه حدود دو ماه تا انتخابات باقی است، اما تحت تأثیر قرار دادن آن از دیگر دلایل انجام عملیات ددمنشانه تروریستی در کرمان است.

جنایت تروریست‌ها در کرمان با چند هدف انجام شد؛

نخست، القای ناامنی در جمهوری اسلامی ایران: یکی از امتیازات مهم ایران به ویژه از سال 1368 به بعد، امنیت داخلی است. حتی زمانی که گروه تروریستی داعش در منطقه غرب آسیا ازجمله در مجاورت مرزهای ایران جولان می‌داد، در داخل ایران امنیت وجود داشت. دشمنان با ترفندهای گوناگون ازجمله اغتشاش و عملیات تروریستی سعی دارند القا کنند جمهوری اسلامی ایران با معضل ناامنی داخلی مواجه است.

دوم، وارد کردن کشورمان به جنگ با رژیم صهیونیستی: عملیات تروریستی کرمان تنها هشت روز پس از اقدام جنایت‌کارانه رژیم اشغالگر قدس در ترور سردار سید رضی موسوی در سوریه و یک روز پس از ترور صالح العاروری، معاون نایب رئیس دفتر سیاسی حماس انجام شد. یکی از دیدگاه‌هایی که درباره علل این ترورها وجود دارد، این است که رژیم صهیونیستی سعی دارد جنگ غزه را به جنگی گسترده‌تر در منطقه تبدیل کند.

سوم، زیر سؤال بردن اعتبار بازدارندگی ایران: جمهوری اسلامی ایران همواره با خردگرایی که یکی از دال‌های مرکزی نظریه رئالیسم است، سعی کرد به سمت تقابل مستقیم حرکت نکند. در واقع، جمهوری اسلامی ایران به جنایت‌هایی که دشمنان انجام داد، در قالب تقویت محور مقاومت علیه رژیم صهیونیستی و اخراج آمریکا از منطقه و در برخی برهه‌ها نیز به طور متقابل پاسخ داد.

چهارم، امنیتی‌سازی فضای جامعه و تأثیر بر مشارکت در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری: امام خامنه ای (حفظه الله)، رهبر معظم انقلاب اسلامی در کنار سلامت، مشارکت و رقابت، امنیت را یکی دیگر از راهبردهای انتخابات عنوان کردند. دشمنان با عملیات تروریستی کرمان درصدد هستند القا کنند ایران با معضل امنیت مواجه است و عملیات‌های مشابهی نیز می‌توان هنگام برگزاری انتخابات در 11 اسفند انجام شود و به این وسیله مردم را برای شرکت در انتخابات دچار تردید کنند.

در واقع، مشروعیت‌زدایی از جمهوری اسلامی ایران با کاهش مشارکت مردم در انتخابات یکی دیگر از اهدافی است که در قالب انجام عملیات تروریستی پیگیری می‌شود. بر این اساس، نهادهای امنیتی و اطلاعاتی باید عملیات تروریستی در کرمان را به عنوان هشدار در نظر بگیرند و دغدغه بیشتری به مقوله امنیت داشته باشند.

بهره سخن

کرمان، شهر مقاومت چهارشنبه گذشته شاهد جنایت تروریست‌ها علیه زائران و سوگواران فرمانده فقید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. جمهوری اسلامی ایران یکی از قربانیان اصلی تروریسم و دست رژیم صهیونیستی، آمریکا، منافقین و گروه‌های تروریستی نظیر داعش به خون مردم ایران آلوده است. با وجود این، ترور سبب نشد جمهوری اسلامی ایران مقابل دشمنان خود عقب‌نشینی کند، همچنان‌که سبب هراس مردم نیز نشده است.

نشانه آن حضور گسترده مردم در گلزار شهدای کرمان یک روز پس از عملیات تروریستی است. جنایت تروریست‌ها قطعاً نباید بدون پاسخ بماند، موضوعی که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در قالب عبارت «انتقام سخت» بر آن تأکید کردند.

 

نباید از نظر دور داشت، شهید کردن مردم بی‌گناه به ویژه زنان و کودکان خردسال جنایتی نابخشودنی است. این جنایت چهره برخی سلبریتی‌هایی را که ادعای دفاع و حمایت از مردم ایران دارند، ولی از تروریست ها حمایت می کنند افشا کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها