کد خبر: 699777
تاریخ انتشار :

کارمندان چقدر سنوات میگیرند؟ | حقوق کارمندان در سال آینده چقدر افزایش می یابد؟

میزان سنوات، بخشی از تسهیلات و پاداش‌های لحاظ شده از طرف وزارت کار برای افراد شاغل است. حق سنوات بخشی از پایین بودن میزان حقوق کارمندان و هزینه‌های آنان را جبران می‌کند.

کارمندان چقدر سنوات میگیرند؟ | حقوق کارمندان در سال آینده چقدر افزایش می یابد؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

حقوق سنوات برای هر فرد متفاوت خواهد بود و بر اساس مدت کار و دریافت حقوق تعیین می‌شود. تمامی افراد تمام وقت حق سنوات را دریافت خواهند کرد. در صورتی که شرکت حق سنوات را پرداخت نکند، می‌توانید به اداره کار مراجعه کرده و شکایت خود را ثبت کنید. پرداخت سنوات می‌تواند به صورت ماهیانه یا در پایان قرارداد صورت بگیرد.

سنوات چیست؟

سنوات به معنای پرداخت یک مبلغ مالی به عنوان جبران خدمات یا حقوقی است که در پایان قرارداد کاری یا تمام شدن تعهدات کاری به کارمند یا کارگر تعلق می‌گیرد. این مبلغ معمولاً بر اساس مدت خدمت و حقوق دریافتی در دوره کاری تعیین می‌شود. سنوات در بسیاری از قوانین کار و قراردادهای کاری مورد توافق قرار می‌گیرد و به کارمند یا کارگر اجازه می‌دهد در پایان قرارداد کاری یا تمام شدن تعهدات کاری، یک مبلغ جبران خدمات دریافت کند.

محاسبه سنوات کارمندان

میزان سنوات، بخشی از تسهیلات و پاداش‌های لحاظ شده از طرف وزارت کار برای افراد شاغل است. حق سنوات بخشی از پایین بودن میزان حقوق کارمندان و هزینه‌های آنان را جبران می‌کند. کارفرمایان می‌توانند میزان سنوات را ماهانه پرداخت کنند؛ بیشتر کارفرمایان در انتهای سال یا زمان اتمام قرارداد این مبلغ را به پرسنل خود می‌پردازند. میزان حق سنوات معادل یک ماه آخرین مزد ثابت دریافتی به کارگر در هر سال است. فرمول محاسبه سنوات کارمندان به‌صورت زیر است:

 

سنوات = حقوق پایه / (تعداد روزهای کارکرد * ۳۶۵ روز) بدین شکل که برای محاسبه سنوات طبق قانون کار باید تعداد روزهای کارکرد هر فرد را در ۳۶۵ روز سال ضرب کرد و سپس حاصل آن را بر حقوق پایه تقسیم نمود.

مبلغ پایه سنوات کارمندان

به طور کلی پایه سنوات روزانه ۷۰۰۰ هزار تومان است که به همه کارگران پرداخت می‌شود و کارگر بر اساس مدت قرارداد خود، از ابتدای سال دوم از این حق برخوردار می‌شود. البته مدت قرارداد باید بیش از یکسال باشد. همچنین در صورتی که کارگر مشمول طبقه‌بندی مشاغل باشد منطبق با بخشنامه حقوق میزان سنوات او روزانه ۷ هزار و ۵۶۰ تومان افزایش می‌یابد.

سوالات پرتکرار درباره سنوات

پایه سنوات سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

کارگرانی که در سال ۱۴۰۲ یک سال سابقه کار داشته یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی‌شان گذشته باشد، در هر ماه معادل ۲۱۰ هزار تومان است که به کارگران شاغل در کارگاه‌های بدون طرح طبقه‌بندی مشاغل پرداخت خواهد شد. در کارگاه‌هایی که طرح درجه‌بندی مشاغل اجرا می‌شود، پرداخت پایه سنوات براساس جدول گروه‌بندی بیست گانه خاصی صورت خواهد گرفت.

حق سنوات به چه کسانی تعلق نمی‌گیرد؟

حقوق سنوات به همه کارگران رسمی و غیررسمی، پاره وقت ، تمام وقت، قراردادی یا … پرداخت می‌شود. تنها استثنای موجود در پرداخت حق سنوات، دانشجویان یا دانش آوزانی هستند که در فصل تابستان به کاری اشتغال یافته‌اند. متاسفانه به این گروه از افراد، هیچ حق سنواتی تعلق نخواهد گرفت.

حق سنوات کارگران غیررسمی چیست؟

تفاوتی در دریافت حقوق سنوات بین کارگران رسمی و غیررسمی وجود ندارد. حتی کارگرانی که با شرکت‌های پیمانکاری کار می‌کنند، باید سنوات دریافت کنند. پیمانکار ملزم به پرداخت حقوق سنوات به چنین کارگرانی است.

 چه زمانی می‌توان سنوات را دریافت کرد؟

در زمان اخراج، استعفا، از کار افتادگی کامل، فوت فرد بیمه شده و پایان قرارداد.

 آیا به کمتر از ۱ سال سنوات تعلق می‌گیرد؟

بله، در صورتی که فردی دارای سابقه کار کمتر از میزان ۱ سال باشد، کارفرما می‌بایست سنوات او را بر مبنای تعداد روز کاری‌اش حساب کند

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets

دیگر رسانه ها