کد خبر: 699960
تاریخ انتشار :

تهدید آمریکا از قلب دریای سرخ

به نظر می‌آید جنگ در دریای سرخ، این منطقه حیاتی جهان پس از ارتکاب حماقت راهبردی آمریکا علیه نیروی دریایی یمن از نظر جغرافیایی سرعت یابد و شامل بانک اهداف ازجمله شناورهای نظامی و تجاری آمریکا شود.

تهدید آمریکا از قلب دریای سرخ
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز - نیروی دریایی یمن همچنان با سرعت و پیوسته به عملیات خود علیه کشتی‌های با مالکیت رژیم صهیونیستی یا در حال حرکت به سمت سرزمین های اشغالی ادامه می‌دهد که آخرین آن‌ها هدف قرار دادن کشتی ای با نام «CMI CGM Tage» است که اعلامیه آن به وسیله نیروهای مسلح یمن منتشر شد.

در عین حال فایننشال تایمز از انفجار قایقی در نزدیکی شناورهای نظامی آمریکایی و انگلیسی در دریای سرخ خبر داد و آن را نخستین حادثه در نوع خود از نظر استفاده از شناورهای دریایی توصیف کرد. 

ارزش عملیات و دستاوردهای نیروی دریایی یمن این است که در اوج تشکیل ائتلاف دریایی آمریکا و انگلیس انجام شد و ترجمان رسمی تهدیدات عبدالملک بدرالدین الحوثی، رهبر انصارالله یمن است. وی درباره این حمله گفت: حمله جنایتکارانه به قایق نیروی دریایی یمن بدون پاسخ و مجازات نخواهد ماند.

نیروی دریایی آمریکا به سه قایق متعلق به نیروی دریایی یمن حمله کرد و باعث شهادت و مفقود شدن 10 نیروی وابسته به ارتش یمن شد. به نظر می آید جنگ در دریای سرخ، این منطقه حیاتی جهان پس از ارتکاب حماقت راهبردی آمریکا علیه نیروی دریایی یمن از نظر جغرافیایی سرعت یابد و شامل بانک اهداف ازجمله شناورهای نظامی و تجاری آمریکا شود.

محمد ناصر العاطفی وزیر دفاع و یوسف المدانی فرمانده منطقه پنجم نظامی یمن تأکید کردند، پاسخ به حمله آمریکا علیه نیروی دریایی یمن قاطع و از موضع قدرت خواهد بود. نیروهای یمنی با روش‌های رزمی ای پاسخ می دهند که فراتر از درک و محاسبات نظامی آمریکایی‌ها باشد.

محمد عبدالسلام، رئیس دولت نجات ملی یمن نیز روز جمعه بر این موضوع صحه گذاشت و عنوان کرد: ملت یمن هرگز از هیچ کس نخواهند پذیرفت که با آنها از زبان تهدیدآمیز استفاده کنند. آمریکا و متحدانش باید ذهنیت استکباری خود را کنار بگذارند و بدانند تلاش برای تسلیم دیگران با زور فایده ای نخواهد داشت.

تبدیل صنعا به یک قدرت در معادلات بین المللی

تهدیدهای یمن در سطح رسمی با حمایت سیاسی گسترده مردم مواجه شد که تبلور آن در راهپیمایی میلیونی روز جمعه در صنعا، پایتخت یمن و دیگر استان های کشور بود. این واکنش مردمی تأیید می کند گزینه های روی میز صنعا فقط از جانب یک گروه نیست، بلکه نمایانگر عزم و اراده ملی برای تحق آن است.

اجماع مردمی و ملی مقابل استکبار آمریکایی-صهیونیستی-غربی در غزه به معنای راهبردی است که صنعا قصد دارد آن را با معادلات خود بر دشمن تحمیل ‌کند. آنها اکنون به قدرت بلامنازع منطقه‌ای تبدیل شده اند که می توانند معادلات بین‌المللی را بر دشمنان تحمیل ‌کنند و برای تحقق آن و رفع محاصره غزه دروازه های باب المندب را ببندند.

ادامه عملیات دریایی یمنی ها آن هم در اوج آماده باش ائتلاف آمریکایی به شکل محسوسی نشان می دهد هیچ ائتلاف بین المللی در دریای سرخ نمی تواند از سویی یمنی ها را زیر سلطه خود درآورد و از سوی دیگر کشتی های صهیونیستی در معرض تهدید قرار دارند و آمریکا با حماقت راهبردی خود، منافعش را در معرض خطر قرار می دهد و از آتش یمنی ها مصون نخواهند ماند.

این موضوع در بیانیه تیموتی لیندر کینگ، فرستاده آمریکا به یمن مشخص بود که اعلام کرد، برای کاهش تنش در دریای سرخ به غرب آسیا خواهد رفت و گفت، کاهش تنش در منطقه با نظامی‌گری آمریکا در دریا امکان پذیر نیست.

اهداف دریایی آمریکا چیست؟

این تحلیل یا تهدید پوچ نیست، بلکه عبدالملک بدرالدین الحوثی پیش تر موضع گیری کرده و در سخنرانی 22 دسامبر 2023 خود به صراحت هشدار داده بود واشنگتن از وارد شدن به جنگ با مردم یمن خودداری کند.

وی به صراحت گفت: اگر آمریکایی ها کشورمان را هدف قرار دهند، دست بردار نخواهیم بود و ناوهای جنگی و منافع آمریکا را هدف قرار خواهیم داد. اخلال در ناوبری آمریکا در دریای سرخ هدف اصلی یمن و جزو بانک اهداف موشک‌ها، پهپادها و عملیات‌های نظامی صنعاست. هرگونه حمله آمریکایی‌ها اعلام جنگ تلقی می‌شود و با میانجی‌گری اینجا یا آنجا متوقف نمی‌شود.

بر مبنای معادله نظامی، سیاسی و راهبردی اعلام شده به وسیله رهبر انصارالله یمن درباره حماقت اخیر آمریکا در دریای سرخ می توان تأکید کرد، فهرست و بانک اهداف گسترده ای مقابل موشک‌ها و پهپادهای یمنی قرار دارد و هر زمان و مکانی رهبری یمن مناسب بداند، در خط مقدم درگیری استفاده خواهد شد؛ این اهداف احتمالاً عبارتند از:

این طیف گسترده از اهداف لازم نیست یکباره هدف قرار گیرند، زیرا یمن صبر راهبردی بالایی دارد و همان گونه که در 9 سال گذشته رفتار کرد، مقابل آمریکایی ها و انگلیسی ها رفتار می کند.

واشنگتن اگر فکر می کند می تواند به راحتی از شرّ عملیات خصمانه خلاص شود، دچار اشتباه محاسباتی شده و در واقع با عملیات دریایی، دریای جهنم را در جنوب شبه جزیره عربستان به روی خود گشوده است. بیشتر پایگاه ها و ناوهای جنگی آمریکا در آنجا قرار دارند و منافع و نیروهایی که آنجا صف آرایی می کنند، در تیررس یمنی هاست.

البته کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس نیز که پایگاه های آمریکا در آنجا قرار دارند، اگر از این پایگاه ها هرگونه اقدام خصمانه ای علیه یمن استفاده شود، در معرض تهدید خواهند بود. ما شعار نمی دهیم. اعراب یمنی ها را در سال های گذشته آزموده و قدرت آتش ارتش یمن را درک کرده اند.

راه حل فرار از جهنم دریای سرخ چیست؟

امروز راه برای اعمال همه گزینه‌ها و سناریوها باز است، زیرا وارد سالی جدید ‌شدیم و با مسیری روبه‌رو می‌شویم که می‌توان آن را اصلاح کرد یا گسترش داد. این در دستان آمریکا و شرکایش است که با توقف سریع تجاوز و محاصره غزه، از جهنم بگریزند. آتش بس غزه چون تنها ضامن توقف عملیات دریایی یمن است.

کاملاً معتقدم اگر آمریکایی ها و انگلیسی ها تصمیم بگیرند به طور مستقیم در نبرد دریای سرخ و باب المندب شرکت کنند، خود را با جنگ دریایی گسترده ای از دریای سرخ و خلیج عدن گرفته تا دریای عرب و اقیانوس هند مواجه خواهند کرد.

دامنه این جنگ می تواند از خلیج فارس و تنگه هرمز تا مدیترانه را دربر گیرد و آمریکایی ها، انگلیسی ها و صهیونیست ها بزرگترین بازنده آن خواهند بود. در این نبرد سرنوشت ساز فقط خدا می داند چه پیامدی انتظارشان را می کشد. 

 

منبع : راهبرد معاصر

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

پر بازدیدها

دیگر رسانه ها