کد خبر: 700597
تاریخ انتشار :

آتش جنگ افروخته شد | پاسخ قاطع ایران به اتهامات آمریکا

ایران در نامه ای به شورای امنیت به اتهامات آمریکا پیرامون نقش ایران در تحولات اخیر دریای سرخ پاسخ داد.

آتش جنگ افروخته شد | پاسخ قاطع ایران به اتهامات آمریکا
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

متن نامه ایران به شرح زیر است:

پیرو نامه مورخ ۸ ژانویه ۲۰۲۴ (S/۲۰۲۴/۳۳)، مکاتبه حاضر در پاسخ به اتهامات بی‌اساس دیگری که توسط نماینده ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران در جلسات اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح شد، تهیه شده است. در جلسه شورای امنیت برای تصویب قطعنامه ۲۷۲۲ (۲۰۲۴) که در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴ برگزار شد، در دستور کار «حفظ صلح و امنیت بین المللی» (S/۲۰۲۴/۹۵۲۷) و همچنین جلسه توجیهی بعدی در همین دستور کار در تاریخ ۱۲ ژانویه ۲۰۲۴ (S/۲۰۲۴/۹۵۳۲)، مایه تاسف است که نماینده آمریکا بار دیگر از بستر شورای امنیت برای پیشبرد برنامه سیاسی خود با انتشار اکاذیب و اطلاعات نادرست عمدی و ایراد اتهامات بی اساس به جمهوری اسلامی ایران در رابطه با وضعیت کنونی منطقه دریای سرخ استفاده کرده است. این سوء استفاده به ویژه با توجه به نقض جدی قوانین بین المللی اخیر توسط ایالات متحده و بریتانیا در ارتکاب اقدامات تجاوزکارانه نظامی به یمن نگران کننده است. در این چارچوب، مایلم مجدداً موضع ایران را در این مورد به شرح زیر تأیید کنم:

۱. جمهوری اسلامی ایران صریحاً ادعاهای بی اساس مطرح شده در جلسات فوق را محکوم و قاطعانه رد می کند و بر تعهد خود به امنیت دریایی و آزادی دریانوردی تاکید می کند. علیرغم نگرانی‌ها و ملاحظات جدی درباره رویکرد شورای امنیت در قبال مناقشه یمن و قطعنامه‌های آن درباره یمن، ایران هرگز هیچ گونه فعالیتی را که نقض قطعنامه ۲۲۱۶ (۲۰۱۵) شورای امنیت باشد، از جمله هرگونه معامله در فروش یا انتقال تسلیحات یا تسلیحات انجام نداده است. علاوه بر این، ایران همواره از حل بحران یمن از طریق ابزارهای سیاسی دفاع کرده است.

۲. ایران تجاوز نظامی آمریکا و بریتانیا به یمن را به شدت محکوم می کند. این اقدام غیرقانونی نه تنها غیرقانونی و غیرقابل توجیه است، بلکه آشکارا حاکمیت، تمامیت ارضی، حقوق بین الملل، منشور سازمان ملل و قطعنامه های شورای امنیت یمن را نقض می کند و در نتیجه تهدیدی جدی برای صلح و امنیت منطقه به شمار می رود. استناد ایالات متحده و بریتانیا به حق دفاع از خود بر اساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد برای توجیه اقدامات نادرست بین المللی خود گمراه کننده است و فاقد پایه قانونی در حقوق بین الملل است. علاوه بر این، قطعنامه ۲۷۲۲ (۲۰۲۴) به صراحت بر پایبندی کشورهای عضو به حقوق بین الملل تأکید می کند. پذیرش سریع قطعنامه ۲۷۲۲ (۲۰۲۴) توسط ایالات متحده، سوء ظن تلاش برای مشروعیت بخشیدن به به اصطلاح "ائتلاف بین المللی دریایی" و خدمت به اهداف سیاسی منطقه ای خود را ایجاد می کند. استفاده از شورای امنیت به عنوان مبنایی برای توجیه اقدامات غیرقانونی آنها و محافظت از اسرائیل در برابر مسئولیت جنایات جنگی و جنایات نسل کشی در غزه مشهود است. در این چارچوب حقوقی، ایران هرگونه تفسیر خودسرانه و گمراه‌کننده قطعنامه ۲۷۲۲ توسط آمریکا و متحدانش با هدف توجیه استفاده از زور غیرقانونی و تجاوز نظامی به یمن را به شدت رد و محکوم می‌کند.

۳. بر همگان روشن است که ریشه‌های وضعیت کنونی دریای سرخ، نسل‌کشی و کشتارهای وحشیانه است که توسط رژیم اسرائیل و حمایت کامل آمریکا علیه مردم بی‌گناه فلسطین در نوار غزه و کرانه باختری انجام می‌شود. ایالات متحده نمی تواند این واقعیت غیرقابل انکار را رد کند یا سرپوش بگذارد که حوادث اخیر در دریای سرخ مستقیماً با ادامه جنایات اسرائیل علیه مردم فلسطین در غزه مرتبط است. می خواهم تأکید کنم که دولت موقت در صنعا حاکمیت مستقل خود را حفظ می کند، تصمیم می گیرد و اقداماتی را به نفع خود انجام می دهد. هرگونه تلاشی برای نسبت دادن اقدامات آنها به جمهوری اسلامی ایران صرفاً انحراف از واقعیت میدانی در یمن و همچنین انحراف از جنایات رخ داده در غزه است. ایالات متحده، بریتانیا و متحدان مشارکت کننده آنها مسئولیت کامل نقض قوانین بین المللی در ارتکاب تجاوز نظامی به یمن را بر عهده دارند.

۴. از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که تجاوز نظامی آمریکا و بریتانیا به یمن را به صراحت محکوم کند. این نقض آشکار حقوق بین الملل و منشور ملل متحد مستلزم محکومیت شدید است. جمهوری اسلامی ایران نسبت به ماهیت مداوم چنین تجاوزاتی هشدار می دهد، زیرا تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه است، امنیت دریایی و آزادی دریانوردی در دریای سرخ را به خطر می اندازد، و تلاش های میانجیگری سازمان ملل متحد و فرآیندهای سیاسی را که برای دستیابی به اهداف راه حلی پایدار و صلح در یمن انجام می شود، تضعیف می کند.

موجب امتنان خواهد بود چنانچه مکاتبه حاضر به‌عنوان سند شورای امنیت ثبت و توزیع گردد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها