کد خبر: 700945
تاریخ انتشار :

ریاض: صحبتی از توافق با اسرائیل قبل از توقف جنگ غزه نیست

عربستان سعودی اعلام کرد که قادر به ادامه بحث در مورد دستیابی به یک توافق تاریخی که شامل به رسمیت شناختن «رژیم صهیونیستی» قبل از آتش‌بس در غزه باشد، نیست و عادی سازی را در مرکز سیاست خود قرار نداده است.

ریاض: صحبتی از توافق با اسرائیل قبل از توقف جنگ غزه نیست
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز،‌ شاهدخت ریما دختر بندر آل سعود، سفیر عربستان در واشنگتن در جریان نشست هم اندیشی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت: «فکر می‌کنم مهمترین چیزی که باید بدانیم این است که عربستان عادی سازی روابط را در قلب سیاست خود قرار نداده‌ بلکه صلح و رفاه را در مرکز سیاست خود قرار داده‌است.»

به نقل از «الخلیج آنلاین» وی افزود: عربستان کاملاً روشن بوده‌است، تا زمانی که خشونت در زمین وجود دارد و کشتار ادامه دارد، نمی‌توانیم درباره روز بعد صحبت کنیم.

ریما احساس «نگرانی عمیق» خود را در مورد تشدید تنش‌هایی که می‌تواند منطقه را به «عصر حجر» بازگرداند، ابراز کرد.

شاهدخت ریما دیروز پنج‌شنبه درباره موضع عربستان سعودی توضیح داد و گفت: «هر دو طرف شوک و درد دارند. ما نمی‌توانیم برای جلوگیری از این امر به عقب برگردیم. اما آنچه می‌توانیم انجام دهیم آتش‌بس است.»

وی اظهار داشت: «مردم فلسطین سزاوار یک کشور مستقل هستند. پادشاهی عربستان نیاز اسرائیل به احساس امنیت را می‌فهمد، اما این نباید به ضرر فلسطینی‌ها باشد.»

این در حالی است که شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان نیز در نشست داووس گفت که ریاض «مطمئنا» از امکان برقراری روابط با «اسرائیل» در آینده استقبال می‌کند، اما بر لزوم آتش‌بس و ایجاد یک کشور فلسطین نیز تاکید دارد.

وی ادامه داد: نشانه واقعی نزدیک شدن به هدف راهبردی مورد ادعای اسرائیل را نمی‌بینیم.

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در بحبوحه صحبت‌ها درباره نزدیک شدن به امضای توافق‌نامه عادی‌سازی روابط فشار شدیدی بر عربستان سعودی برای برداشتن این گام وارد کرد، اما این حرکت پس از عملیات «طوفان الاقصی» و شروع تجاوزات اشغالگران در غزه تا حد زیادی متوقف شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها