کد خبر: 701691
تاریخ انتشار :

واریزی دولت به حساب این افراد | یارانه جدید در راه است

این طرح تاکنون در سه مرحله انجام شده است. در مرحله نخست ۱۴۵ هزار کودک توسط وزارت بهداشت شناسایی و به وزارت کار معرفی شد و اعتبار ۱۲۳ هزار و ۵۰۰ کودک به حساب سرپرستان کودکان مشمول واریز شد.

واریزی دولت به حساب این افراد | یارانه جدید در راه است
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

در طرح "امنیت غذایی کودکان"، برای هر کودک زیر ۵ سال، مبلغ یک میلیون تومان در دهک یک تا ۵ و مبلغ ۶۰۰ هزار تومان در دهک‌های ششم و هفتم واریز می‌شود.

بر اساس اعلام وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی، یارانه "امنیت غذایی کودکان" از روز ۵ بهمن‌ماه، برای دو ماه (دو مرحله) شارژ خواهد شد.

این طرح تاکنون در سه مرحله انجام شده است. در مرحله نخست ۱۴۵ هزار کودک توسط وزارت بهداشت شناسایی و به وزارت کار معرفی شد و اعتبار ۱۲۳ هزار و ۵۰۰ کودک به حساب سرپرستان کودکان مشمول واریز شد.

در ماه گذشته ۱۵۱ هزار نفر معرفی گردید که از این تعداد ۱۳۰ هزار و ۵۰۰ خانوار مشمول طرح شدند و اکنون در مرحله سوم این طرح اعتبار ۱۳۱ هزار و ۸۳۰ خانوار مشمول این طرح شارژ شد. در این طرح ۳ هزار و ۵۰۰ خانوار بیش از یک کودک دارند که مشمول تغذیه مضاعف هستند.

طرح ارتقای امنیت غذایی کودکان مربوط به خانوارهای ۷ دهک اول دارای کودکان ۵ تا ۵۹ ماهه است که روند رشد آن‌ها متناسب با استانداردها نیست و دچار اختلالاتی نظیر کوتاه‌قدی، لاغری شدید و کم‌وزنی هستند.

این خانوارها در راستای بهبود تغذیه کودک خود می‌توانند سبد کالایی تعیین‌شده توسط انستیتو تغذیه وزارت بهداشت را تا سقف ریالی تعیین‌شده «رایگان» خریداری کنند.

براساس این طرح، اعتبار حساب سرپرستان خانوار دهک یک تا پنج درآمدی دارای کودک زیر ۵ سال، به ازای هر کودک دارای کوتاهی‌قد، کم وزنی و یا لاغری شدید، ماهانه یک میلیون تومان شارژ می‌شود که این رقم برای دهک‌های ششم و هفتم، مبلغ ۶۰۰ هزار تومان است؛ این در حالی است که این اعتبار صرفاً برای خرید ۱۶ قلم کالا اعم از مواد لبنی، پروتئینی، میوه، سبزیجات، غلات و حبوبات تعریف شده و قابلیت «نقد» کردن ندارد.

طرح ارتقای امنیت غذایی کودکان زیر ۵ سال براساس اصول سوم، ۲۱ و ۴۳ قانون اساسی و ماده ۲۴ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حمایت از مادران باردار و دارای فرزند زیر ۲ سال(دارای فرزند شیرخوار) اجرایی شده است.

این طرح به کالابرگ ارتباطی ندارد و به‌صورت مجزا اجرا می‌شود و از مجموع ۱۲۳ هزار و ۵۰۰ کودک، ۳۵۰۰ خانوار آن‌ها، دارای بیش از یک کودک مشمول بودند. و البته کودکان ۵ ماه تا ۵۹ ماه مشمول این طرح هستند.

اقلام در این طرح مشخص شده‌اند و در طرح امنیت غذایی کودکان، اقلام سبد غذایی با نظر دانشگاه علوم پزشکی، وزارت بهداشت و انستیتو تغذیه ایران به ۱۶ قلم رسیده است. در مورد طرح کودکان، خانواده دو ماه فرصت دارد تا اقلام را براساس اولویت‌بندی انتخاب و خریداری کند.

مساله امینت غذایی کودکان

امنیت غذایی کودکان یکی از مسائل حیاتی در جوامع است که به تأمین نیازهای غذایی سالم و مناسب کودکان، به منظور رشد و توسعه سالم آن‌ها می‌پردازد. امنیت غذایی کودکان شامل دسترسی آن‌ها به غذاهای سالم و تغذیه‌ای مناسب، به همراه رعایت نیازهای تغذیه‌ای و کیفیت غذاها می‌شود.

مساله امنیت غذایی کودکان ممکن است به دلیل عوامل مختلفی از جمله فقر، ناکافی بودن آموزش‌های تغذیه، بیماری‌های وابسته به تغذیه و کمبود منابع مالی در خانواده‌ها به وجود آید. این مسئله می‌تواند تأثیرات جدی بر روی سلامت و رشد کودکان داشته باشد و در نتیجه، می‌تواند منجر به مشکلات جسمانی و عقلی در آن‌ها شود.

امنیت-غذایی-کودکان

برای حل مسئله امنیت غذایی کودکان، تدابیری مانند ارائه آموزش‌های تغذیه مناسب به والدین و مراقبان کودکان، توزیع غذاهای سالم و تغذیه‌ای در مدارس و مراکز بهداشتی، تامین منابع مالی و اقتصادی برای خانواده‌ها، و ایجاد برنامه‌های حمایتی از زنان باردار و شیرده می‌تواند مفید باشد.

دولت‌ها، سازمان‌های مربوطه و جوامع بین‌المللی نیز می‌توانند در ایجاد و اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های مؤثر برای امنیت غذایی کودکان نقش مهمی ایفا کنند. همچنین، همکاری بین نهادهای مختلف، نهادهای مردم‌نهاد و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم نیز از جمله راهکارهای موثر در این زمینه است

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    Markets

    دیگر رسانه ها