کد خبر: 702160
تاریخ انتشار :

احمد خاتمی:

تعیین سقف صلاحیت با رای مردم است

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه در اندک مواردی دیده می‌شود کسی برای آنکه رای بیاورد نظام را زیر سئوال می‌برد که خیلی عجیب است، افزود: بر سر سفره نظام نشسته‌اید و این نظام را زیر سئوال می‌برید؟

تعیین سقف صلاحیت با رای مردم است
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز، آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه هم دولت قاجار و هم دولت ۵۷ ساله منفور پهلوی فرهنگشان تحت الحمایه بودن بود، افزود: انگلیس رضاخان و پس از آن پسرش را سر کار آورد و از سال ۱۳۳۲ کشور سرسپرده آمریکا بود و شاه خودش در کتاب پاسخ به تاریخ نوشته است که ای کاش این همه نوکری آمریکا را نکرده بودم.

وی افزود: با پیروزی انقلاب بزرگ اسلامی گفتمان بردگی به فضل خدا از بین رفت و کشور مستقل شد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های انقلاب اسلامی تغییر گفتمان بردگی، زیر سلطه بودن و تحت الحمایه بودن به گفتمان استقلال بود، گفت: به صراحت می‌گویم و افتخار می‌کنیم امروز مستقل‌ترین کشور جهان، جمهوری اسلامی ایران است.

خاتمی در ادامه با بیان اینکه با انقلاب اسلامی گفتمان طاغوت و استبداد و خفقان تغییر کرد، گفت: نسل بعد از انقلاب ندیدند که چه‌ها به این ملت گذشت. اوضاع چنین بود که اگر به شاه نمی‌گفتند اعلیحضرت شاهنشاه آریامهر به جرم اهانت به زندان می‌افتادند. حتی اجازه نمی‌دادند که بر منبرها نام امام به زبان بیاید. حتی برخی از مخالفان شاه را در قفس‌های شیرهای گرسنه باغ وحش می‌انداختند. در این رابطه آیت الله فاضل لنکرانی می‌گوید کسانی که قدر نظام جمهوری اسلامی را نمی‌دانند به این خاطر است که طاغوت را ندیده‌اند و خبر ندارند در آن دوره سیاه چه خبر بوده است و استبداد و دیکتاتوری حرف اول را می‌زد.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه امروز، آزادی متن قانون ما است، به اصول ۳۲ تا ۳۸ قانون اساسی اشاره کرد و افزود: البته آزادی به سبک غرب منظور ما نیست و در همه قوانین آمده به شرط رعایت موازین اسلام در محدوده قانون و رعایت حقوق عمومی و استقلال، که کاملاً شروطی عقلانی است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه از دیگر ویژگی‌های انقلاب اسلامی تغییر گفتمان فحشا و گناه به گفتمان حیا و عفاف بود، یادآوری کرد: جشن هنری که در ماه رمضان سال ۵۷ در خیابان‌های شیراز نشان دادند آنچنان سخیف بود که سفیر وقت انگلیس به شاه گفته بود اگر این صحنه در هر یک از شهرهای انگلیس اتفاق می‌افتاد، فرماندار آن عزل می‌شد.

خاتمی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب ادبیات فحشا و گناه وجود داشت، گفت: اما امروز اگرچه شما از این بی‌حجابی‌ها رنجیده‌اید و بی‌حجابی‌ها را ناسپاسی نسبت به انقلاب می‌دانید اما مقایسه آن با زمان طاغوت قیاس مع الفارق است.

وی با تاکید بر اینکه امروز حجاب و عفاف، قانون است و بی‌حجابی، خلاف شرع و قانون است تصریح کرد: به کسانی که می‌خواهند شرع و قانون را بشکنند نصیحت می‌کنم که اگر به فرهنگ جای دیگر دل بسته‌اید، حداقل به مردم و متدینین احترام به بگذارید. چون این بی‌حجابی‌ها تیری به قلب متدینین است.

امام موقت تهران افزود: دوستانه نصیحت می‌کنم دست از این ناهنجاری نادرست بردارید و قانون را رعایت کنید و ان شاءالله لایحه عفاف و حجاب مراحل نهایی را طی خواهد کرد و ابلاغ می‌شود.

وی تاکید کرد: با انقلاب اسلامی گفتمان هرزگی به گفتمان حجاب و عفاف تبدیل شد و به همین خاطر است که دهه مبارکه فجر ایام الله است و آن را گرامی می‌داریم.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه در طول ۴۵ سال گذشته درباره دهه فجر گفتنی‌های فراوان شنیده‌اید افزود: خطاب به همه مردم و به ویژه نسل بعد از انقلاب می‌گویم که انقلاب تغییر یک دولت نبود بلکه تغییر یک گفتمان بود که امام راحل عظیم الشان ۱۵ سال از این شجره طیبه پاسداری کرد.

وی ادامه داد: با انقلاب اسلامی شاهد تغییر گفتمان انزوای اسلام به گفتمان حضور دین در صحنه بودیم.

 

خاتمی خاطرنشان کرد: بعد از ۴۵ سال مثل آفتاب روشن است که سلسله پهلوی برای اسلام زدایی آمده بود و می‌خواست تاریخ هجری شمسی را به تاریخ ننگین شاهنشاهی ۲۵۰۰ ساله تغییر دهد و می‌خواستند اسلام را در این کشور از رسمیت بیندازند، اما خداوند به آنها امان نداد و انقلاب پیروز شد و قانون اساسی نوشته شد که در آن محور اسلام بود. امروز سرمان را بلند می‌گیریم که الله بر ما حاکم است.

 

وی همچنین تاکید کرد: قانون اساسی جزوه‌ای چند صفحه‌ای نیست و حداقل ۵۰ فقیه و ۵۰ مجتهد برای ۹۰ روز روی کلمه کلمه قانون اساسی کار کردند.

 

خاتمی در بخش دیگری از خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به اهمیت مشارکت در انتخابات و سلامت آن افزود: آنچه برای شورای نگهبان در انتخابات مهم است مسئله حق الناس است و با این نگاه در شورا سعی می‌کنیم شکایات و اعتراضات را بررسی کنیم. قطعاً به شما اطمینان می‌دهم ۱۲ نفر شورای نگهبان دینشان را نه به دنیای خودشان و نه به دنیای دیگران نمی‌فروشند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه تایید شورای نگهبان به این معناست که کاندیداها کف صلاحیت را دارند، افزود: تعیین سقف صلاحیت با رای مردم است و اصلحی که مردم انتخاب می‌کنند.

وی خطاب به کاندیداهایی که مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته‌اند، گفت: یادتان باشد شما کاندیدای جمهوری اسلامی هستید و جنس تبلیغاتتان باید با دیگران فرق کند و بدانید که در باغ سبز دروغین نشان دادن، اسراف و تزویر کردن و تخریب دیگران برای رای آوردن، در شأن کاندیدای جمهوری اسلامی نیست.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه در اندک مواردی دیده می‌شود کسی برای آنکه رای بیاورد نظام را زیر سئوال می‌برد که خیلی عجیب است، افزود: بر سر سفره نظام نشسته‌اید و این نظام را زیر سئوال می‌برید؟ نخواهید با آسیب رساندن به نظام رای آورید که آن رای برای شما برکت نخواهد داشت.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه غزه را این روزها نمی‌توانیم فراموش کنیم، تصریح کرد: در غزه امت مقاومی را می‌بینیم که بیش از ۲۷ هزار شهید و ۶۰ هزار مجروح در طول ۱۱۹ روز داده‌اند و هزاران آواره بی آب و غذا و شیر خشک دارند، اما آفرین بر مقاومتشان و ان شاءالله پیروز می‌شوند.

وی با بیان اینکه قطر از پیشرفت جدی در مذاکرات آتش بس در غزه خبر داده است، گفت: ضمن محکوم کردن ده‌ها باره جنایات رژیم آدمکش صهیونیستی می‌گوییم دو شرطی که حماس برای این آتش بس مطرح کرده، کاملاً عقلانی است.

خاتمی با بیان اینکه شرط حماس برای آتش بس توقف کامل حملات رژیم صهیونیستی و آزادی همه اسرا در برابر همه اسرا است، گفت: این حرف کاملاً عاقلانه است، اما در عین حال سفارش می‌کنیم بعد از صلح هم مراقبت و هوشیاری شان را حفظ کنند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به مناسبت های پیش رو از جمله شهادت امام کاظم علیه السلام، سالگرد وفات حضرت ابوطالب عموی پیامبر و پدر امام علی علیه السلام، همچنین روز بزرگ عید مبعث، گفت: این عید همراه با دهه فجر شده است که بعثت جدید ملت ما است.

وی همچنین با اشاره به درگذشت عالم مجاهد آیت الله عبدالنبی نمازی گفت: در طول چهار دهه آشنایی با این عالم مجاهد او را عالمی خستگی ناپذیر اهل بصیرت و ولایت مدار دیدم.

خطیب نماز جمعه موقت این هفته تهران در خطبه‌های اول نماز جمعه نیز ضمن تفسیر آیاتی از سوره مبارکه ابراهیم گفت: نباید ایام الله را فراموش کنیم. این ایام روزهایی هستند که خداوند در آن نعمت ویژه به بندگان داده است و دهه فجر از مصادیق یوم الله است.

وی با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری به مقاومت‌های مردم تهران در دوران انقلاب اشاره کرد و گفت: مردم تهران با صبر در مقابل تهدیدها و حکومت نظامی شاه مقاومت کردند و بر پشت بام‌ها شعار سر دادند و در نهایت شاه را از این کشور بیرون کردند.

وی با بیان اینکه در ۴۵ سالگی انقلاب هستیم، گفت: آفرین بر شما مردم که انصافاً شکرگزار بوده‌اید و خداوند نعمت این انقلاب را به چهل و پنجمین سالش رساند و ان شاءالله شاکر خواهید بود در مناسبت‌های پیش رو از جمله راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات ۱۱ اسفند نیز با شکوه شرکت خواهید کرد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها