کد خبر: 702163
تاریخ انتشار :

سیمور هرش:

زلنسکی می‌خواهد زالوژنی را به دلیل تلاش برای آتش‌بس با روسیه برکنار کند

در میان بحث‌هایی که درباره تمایل رییس جهور اوکراین برای برکناری فرمانده کل ارتش این کشور مطرح بوده است،‌ دولت اوکراین ادعای دستور به فرمانده کل ارتش این کشور برای استعفا را رد کرد.

زلنسکی می‌خواهد زالوژنی را به دلیل تلاش برای آتش‌بس با روسیه برکنار کند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز، «اولکسی گونچارنکو» قانون‌گذار اوکراینی با استناد به اظهارات منابع مطلع گفت که به «والری زالوژنی» فرمانده کل ارتش اوکراین دستور داده شده است که استعفا کند اما سخنگوی ریاست جمهوری و سخنگوی نخست‌وزیری اوکراین این ادعا را رد کرده‌اند.

خبرگزای اسپوتنیک گزارش داد که «سِیمور هِرش» روزنامه‌نگار تحقیقی آمریکایی در گزارشی مطرح کرد که «ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهور اوکراین به دلیل دست داشتن ادعایی زالوژنی در مذاکراتی مخفیانه با مقامات غربی درباره آتش‌بس با روسیه، می‌خواهد او را برکنار کند.

هرش روز گذشته، در این باره گفت: تمایل زلنسکی به اخراج فرمانده کل خود، به باور برخی آمریکایی‌ها، نتیجه مطلع شدن او از مشارکت زالوژنی، به طور مستقیم یا غیرمستقیم، در مذاکراتی مخفیانه از پاییز گذشته با آمریکایی‌ها و دیگر مقامات غربی درباره چگونگی دست یافتن به بهترین راه یک آتش‌بس و مذاکره درباره پایان دادن به جنگ با روسیه است.

روزنامه نیویورک تایمز، روز سه‌شنبه، گذارش داده بود که دولت اوکراین به دلیل درز اطلاعاتی درباره استعفای احتمالی زالوژنی، اخراج او را به تاخیر انداخته است. دولت اوکراین قصد دداشت زالوژنی را اخراج کند اما، شامگاه دوشنبه، وقتی این اطلاعت درز یافت، تصمیم گرفت از موضع خود عقب‌نشینی کند و در حال حاضر نیز در حال کندتر کردن این روند است.

طبق گزارش‌ها، زلنسکی در پی ابراز نگرانی شرکای بین‌المللی اوکراین، از جمله آمریکا و انگلیس درباره اقداماتش، مجبور شد تصمیمش را عوض کند. او همچنین با زالوژنی دیدار کرده بود تا تصمیم اخراجش را به او اطلاع دهد. زلنسکی همچنین سمت دبیر شورای امنیت اوکراین را به زالوژنی پیشنهاد کرد اما زالوژنی آن را نپذیرفت.

در گزارش نیویورک تایمز به نام‌های «کایریلو بودانوف» رییس سرویس اطلاعات نظامی اوکراین و «اولکساندر سیرسکی» فرمانده نیروی زمینی ارتش اوکراین به عنوان کاندیداهای فرمانده کل ارتش اوکراین اشاره شده است.

زالوژنی در بحبوحه اخراج قریب‌الوقوع خود در یادداشتی که در وبگاه شبکه سی‌ان‌ان منتشر شده، مطرح کرد که اوکراین نمی‌تواند بدون متوسل شدن به اقدامات نامطلوب نیروی نظامی خود را تقویت کند.

او همچنین اشاره کرد: ما باید به مزیت قابل توجه روسیه در بسیج منابع انسانی بدون استفاده از اقدامات نامطلوب در مقایسه با ناتوانی نهادهای دولتی در اوکراین در بهبود سطح نیروی انسانی نیروهای مسلح اعتراف کنیم.

 زالوژنی گفت: در نهایت، باید بپذیریم با ناقص بودن چارچوب نظارتی در کشورمان و همچنین انحصار صنایع دفاعی همچنان در تنگنا قرار داریم. اینها منجر به گلوگاه‌های تولید می‌شود - به عنوان مثال در مهمات - که وابستگی اوکراین به متحدانش برای تامین را بیشتر می‌کند.

تجربه رزمی ما، به ویژه از سال ۲۰۲۲، منحصربه‌فرد است - اما برای پیروزی، باید دائماً راه‌های جدید و قابلیت‌های جدیدی پیدا کنیم تا به ما کمک کنند تا بر دشمن برتری پیدا کنیم. شاید اولویت شماره یک در اینجا تسلط بر زرادخانه کامل (نسبتا) ارزان، مدرن و بسیار موثر، وسایل نقلیه بدون سرنشین و سایر ابزارهای تکنولوژیکی باشد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها