کد خبر: 702420
تاریخ انتشار :

سخنگوی دولت: کلید حل مشکلات کشور، آن‌سوی مرزها نیست

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه باید قدر نگاه تمدن‌ساز اسلام را بدانیم،‌ تاکید کرد: ما در جریان انقلاب گفتمان‌های موفق با سوابق تاریخی موفقی را داریم و به جای اینکه در جهان مدرن حذف شویم، تقلا کنیم و از شاه‌کلیدهایی که آنسوی مرزهاست نام ببریم و کلید حل مشکلاتمان را آنها بدانیم، کلید حل مشکلات را درون ظرفیت و اعتقاد مردم این مرز و بوم جست‌وجو کردیم.

سخنگوی دولت: کلید حل مشکلات کشور، آن‌سوی مرزها نیست
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

علی بهادری جهرمی در دومین «همایش ملی انقلاب اسلامی و افق تمدنی آینده» که صبح دوشنبه ۱۶ بهمن در حوزه هنری برگزار شد با تقدیر از برگزاری این همایش، گفت: در شرایط فعلی این اقدام که به بیان بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلف می‌پردازد، یک اقدام خوب است. در نگاه دولت سیزدهم تلاش شده که دید تمدنی وجود داشته باشد و گفتمان در تصمیم‌گیری، تصمیم‌سازی و اقدام، عمل کند؛ چه در تصمیمات اقتصادی که در زمانی دولت را تحویل گرفتیم کشور در بحبوحه وضعیت اقتصادی بود و چه در مسائل دیگر.

وی با بیان اینکه دولت همیشه در نظر دارد تعامل با مردم، ممتد و در کنارش اولویت در این زمینه هم مناطق محروم باشد، بیان کرد: مثلاً سفرهای رئیس‌جمهور به استان‌های خوزستان و هرمزگان و اساساً استان‌های حاشیه‌ای بیشتر و متفاوت بوده است و یا پروژه‌هایی برای حوزه‌های پیشران مثل انرژی وجود داشته است که در استان‌هایی که کمتر به آنها توجه می‌شده بیشتر بوده است؛ این‌ها برخی از مصادیق عدالت جغرافیایی است.

بهادری جهرمی تصریح کرد: توجه به دهک‌های پایین و طبقات مستضعف جامعه نیز از سایر اقدامات دولت است، اگر قرار بر افزایش حقوق است، حداقلی‌بگیران ۵۰ تا ۶۰ درصد افزایش حقوق داشته باشند و سایر طبقات حقوق‌بگیر شاید ضرورت کمتری در این میزان افزایش حقوق با توجه به سقف منابع موجود داشته باشند.

وی ادامه داد: نگاه دولت این بوده که اگر کسی سرباز یا زن سرپرست خانوار است و یا تحت پوشش نهادهای حمایتی است باید نگاه به او متفاوت باشد و در عمل و حرف این مسیر را در پیش گرفته‌ایم.

دبیر هیئت دولت یادآور شد: در سایر تصمیم‌گیری‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هم همین بوده است. در دوره این دولت در تمام استان‌ها و در تمام شهرهای کشور فیلم‌های جشنواره فیلم‌ فجر اکران می‌شود. اولویت اول ما در مدرسه‌سازی استان سیستان و بلوچستان بوده است.

بهادری جهرمی با بیان اینکه در حوزه بین‌المللی هم بازگشت به گفتمان انقلاب رخ داده است، تاکید کرد: این برای ما گفتمانی پیش‌رو بوده است. ما در جریان انقلاب گفتمان‌های موفق با سوابق تاریخی موفقی را داریم. بازگشت به اینها را داشته‌ایم به جای اینکه در جهان مدرن حذف شویم، تقلا کنیم و از شاه‌کلیدهایی که آن‌سوی مرزهاست نام ببریم و کلید حل مشکلاتمان را آنها بدانیم. ما کلید حل مشکلات را درون ظرفیت و اعتقاد مردم این مرز و بوم جست‌وجو کردیم.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی را به جای اینکه پای میز مذاکره جست‌وجو کنیم، درون کارخانه نیمه‌فعال و تعطیل جست‌وجو کردیم که باید فعال می‌شدند، تصریح کرد: در این دو سال و نیم بیش از ۶۵۰۰ کارخانه فعال شد تا رشد اقتصادی رقم بخورد. اگر هم معطل غرب و شرق برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی ماندیم که بیش از ۱۰ سال ما را معطل کردند، امروز ذهن شکوفا و توانمند جوان ایرانی با بازگشت به نگاه و گفتمان تمدن‌سازی خودمان آن را محقق کرده است.

دبیر هیئت دولت گفت: این ظرفیت تمدن‌سازی اسلام از بعثت پیامبر تا طوفان الأقصی غزه خود را نشان می‌دهد. به همین دلیل است که کسانی که طراح دنیای گذشته بودند که آخرین نفس‌های خود را می‌کشد، مجبور هستند به دلیل نگاه تمدن‌ساز رقیب خود که اسلام است و از آن می‌هراسند و راهکاری جز جنگ یا ایجاد اغتشاشات داخلی و امثال آنچه در ایران رخ داد نداشته باشند.

بهادری جهرمی گفت: برخی تصور می‌کردند جنگ‌افروزی غرب از سر قدرت است اما اینگونه نیست، اتفاقاً عین ضعف است. غرب وقتی به جنگ و اغتشاش و شورش دست می‌زند در اوج ضعف است.

وی افزود: غرب ده‌ها سال هزینه کرده که برای تمدن تهی خود آبروی جعلی ایجاد کند و از ادعای حقوق بشر، زن، کودک و کرامت انسانی بگوید که با یک طوفان الأقصی کل این آبرو یکباره بر باد می‌رود. این تمدنی که با همت یک جمع جوان در منطقه‌ای از دنیا که حدود ۲۰ سال کاملاً تحریم بوده است، اینگونه می‌تواند بی‌آبرو شود و حقیقتش عیان شود، بدیهی است که باید با آن نگاه تمدنی اسلامی سر جنگ داشته باشد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما آنچنان که باید قدر این نگاه تمدن‌ساز اسلام را نمی‌دانیم، تاکید کرد: از این حیث امثال این همایش‌های علمی که به حوزه افق‌های تمدنی در انقلاب اسلامی مربوط می‌شود، شایسته تقدیر و تشکر است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها