کد خبر: 702754
تاریخ انتشار :

سخنگوی شورای نگهبان: به ازای هر کرسی مجلس بیش از ۵۱ نفر نامزد هستند

سخنگوی شورای نگهبان، گفت: به ازای هر کرسی مجلس بیش از ۵۱ نفر نامزد هستند و امکان رقابت برای همه اشخاص و گروه‌های سیاسی فراهم است.

سخنگوی شورای نگهبان: به ازای هر کرسی مجلس بیش از ۵۱ نفر نامزد هستند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز - سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه بیش از ۷۳ درصد داوطلبان انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تائید صلاحیت شدند، گفت: به ازای هر کرسی مجلس بیش از ۵۱ نفر نامزد هستند و امکان رقابت برای همه اشخاص و گروه‌های سیاسی فراهم است.

هادی طحان‌نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: مهلت یک ماهه این شورای برای بررسی اعتراضات و شکایات داوطلبانی که در مراحل قبل تائید صلاحیت نشده بودند، روز گذشته (۱۹ بهمن ۱۴۰۲) به پایان رسید و در نهایت ۱۴ هزار و ۹۱۲ نفر به عنوان نامزدهای نهایی انتخابات مجلس توسط هیات‌های نظارت و شورای نگهبان تائید و معرفی شدند.

وی عنوان کرد: بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید صلاحیت شدند و به ازای هر کرسی مجلس بیش از ۵۱ نفر نامزد هستند و می‌توانند با هم رقابت کنند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره رده سنی داوطلبان نیز بیان داشت: بیش از ۴۰۰ نفر دهه هفتادی، بیش از ۵ هزار نفر دهه شصتی، بیش از ۵ هزار و ۱۰۰ نفر دهه پنجاهی و حدود ۳ هزار و ۴۰۰ نفر دهه چهلی هستند.

طحان نظیف در خصوص تعداد نامزدهای خانم دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که ۶ برابر تعداد کرسی‌های مجلس یعنی بیش از یک هزار و ۷۰۰ نفر از نامزدها، خانم هستند.

وی با بیان اینکه نامزدهای انتخابات مجلس از اقشار و اصناف مختلف هستند، گفت: بیش از یک هزار و ۱۰۰ نفر اساتید دانشگاهی، حدود ۲۵۰ نفر پزشک و از کادر درمان، بیش از ۲۰۰ نفر از روحانیون و حوزویان، بیش از یک هزار و ۷۰۰ نفر از فرهنگیان و بیش از ۴۰۰ نفر نیز از جامعه حقوقی اعم از قضات و وکلا هستند.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: مشارکت برای همه گروه‌ها و رویکردهای سیاسی فراهم شده است و می‌توان شاهد انتخابات پرشور و رقابتی بود.

طحان نظیف اظهار داشت: براساس قانون کسانی که در مراحل قبل تائید شده اما در مرحله شورای نگهبان صلاحیت‌شان تائید نشده اند، امکان اعتراض دارند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها