کد خبر: 703796
تاریخ انتشار :

واکنش وزارت خارجه آمریکا به آغاز تحقیقات درباره رابرت مالی

متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره آغاز تحقیقات بازرس کل این وزارتخانه درباره دلایل تعلیق از کار «رابرت (راب) مالی» نماینده ویژه سابق آمریکا در امور ایران گفت که با این تحقیقات همکاری می‌کنیم.

واکنش وزارت خارجه آمریکا به آغاز تحقیقات درباره رابرت مالی
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

ازرس کل وزارت خارجه آمریکا تحقیقات خود را درباره دلایل تعلیق از کار «رابرت (راب) مالی» نماینده ویژه سابق آمریکا در امور ایران آغاز کرده است.

پایگاه خبری سما فور در گزارشی بر اساس مکاتبات میان وزارت خارجه و کنگره آمریکا اعلام کرد، دفتر بازرسی کل وزارت خارجه آمریکا روز ۲۳ ژانویه اعضای کنگره را از این تحقیقات داخلی مطلع کرده است.

میلر در مورد آغاز تحقیقات در خصوص رابرت مالی گفت: من از طرف بازرس کل صحبت نمی کنم زیرا آنها به طور مستقل عمل می کنند و آنها باید تصمیم بگیرند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال تصریح کرد که به این تحقیقات متعهدیم و کاملا همکاری می کنیم.

«رایان هولدن»،نماینده بازرس کل در امور کنگره در نامه ای نوشته است: «بررسی تعلق مجوز امنیتی رابرت مالی رویه‌های این وزارتخانه در تعلیق این مجوزها و همچنین اقدامات وزارتخانه پس از آن را در بر خواهد گرفت.»

بازرس کل وزارت خارجه آمریکا همچنین این موضوع را بررسی خواهد کرد که آیا رویه‌های تعلیق مجوزهای امنیتی رابرت مالی مناسب بوده است یا خیر. او به قانونگذاران آمریکایی اطلاع داده است که به مصاحبه با کارکنان وزارت خارجه پرداخته و علاوه بر آن، اسناد و ایمیل‌ها را نیز بررسی کرده است.

پنهان ‌کاری وزارت خارجه آمریکا درباره تعلیق راب مالی موجب تنش میان دولت بایدن و کنگره شده است. وزارت امور خارجه آمریکا ۲۱ آوریل گذشته به راب مالی اطلاع داد که اطلاعاتی دریافت کرده است که نگرانی‌های امنیتی جدی ایجاد می‌کند و می‌تواند بر اساس دستورالعمل‌های قضایی امنیت ملی، رد صلاحیت شود.

خبر مرخصی مالی که در ژانویه ۲۰۲۱ به عنوان نماینده دولت آمریکا در امور ایران منصوب شد، پس از مدت ها سکوت خبری اش، هشتم تیرماه جاری (۲۹ ژوئن) از سوی متیو میلر (مت میلر) سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام شد که گفت: راب ملی در مرخصی است و آبرام پیلی به عنوان جانشین موقت او در امور ایران ایفای نقش می کند و فعالیت وزارت خارجه آمریکا در این زمینه را رهبری می کند.

متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست با خبرنگاران در وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا رابرت مالی همچنان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران است؟ گفت: من هیچ نظری در مورد وضعیت (راب) مالی ندارم اما مالی همچنان نماینده ویژه در امور ایران است.

در پی این اظهار نظر میلر، خبرنگاران از او درباره وضعیت رابرت مالی سوال کردند که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سرانجام درباره وضعیت رابرت مالی نماینده ویژه این کشور در امور ایران و مذاکره کننده ارشد آمریکا در گفتگوهای غیرمستقیم با تهران به خبرنگاران اعلام کرد: راب مالی در مرخصی است و آبرام پالی (پیلی) به عنوان جانشین موقت او در امور ایران ایفای نقش می کند و فعالیت وزارت خارجه آمریکا در این زمینه را رهبری می کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اما هیچ توضیحی درباره دلیل و نوع مرخصی رابرت مالی نداد ولی در عین حال تایید کرد که معاون رابرت مالی یعنی آبرام پالی هم اکنون بطور موقت جانشین او است.

شبکه خبری سی‌ ان ‌ان به نقل از چند منبع آگاه گزارش داد به دنبال بازرسی امنیتی وزارت خارجه آمریکا درباره احتمال سوء نگهداری از محتویات محرمانه از سوی مالی، دسترسی‌های امنیتی این مقام آمریکایی از اوایل سال جاری به حالت تعلیق درآمده و او در مرخصی بدون حقوق به سر می‌برد.

این رسانه آمریکا به نقل از یک مقام آمریکایی ادامه داد: پس از شروع تحقیقات امنیتی وزارت خارجه آمریکا از رابرت مالی، او برای مدتی در سمت خود فعالیت می‌کرد اما اجازه دسترسی به اطلاعات محرمانه را نداشت.

مایک مک کال رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا که پرونده رابرت مالی را پیگیری می کرد، پس از یک جلسه توجیهی محرمانه ششم مرداد ماه درباره وضعیت پرونده رابرت مالی با نشریه جوییش اینسایدر گفتگو کرد و گفت که مقامات دولت آمریکا نتوانسته اند در مورد وضعیت راب ملی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که از ایفای نقش خود به اتهام سوء استفاده از اطلاعات محرمانه تعلیق شده است، به اعضای کمیته توضیحی ارائه دهند.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که رابرت مالی در پاییز امسال در زمینه سیاست خارجی و در بهار در زمینه دیپلماسی، مذاکره و سیاست خارجی به دانشجویان درس خواهد داد.

جو بایدن رئیس جمهور دموکرات آمریکا در ماه ژانویه ۲۰۲۱ از راب ملی برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران استفاده کرد.

راب مالی اکنون در دانشگاه های ییل و پرینستون تدریس می کند. او ماه گذشته به ییل نیوز گفت که در این ترم درسی در مورد مناقشه فلسطین و اسرائیل تدریس می کند، درسی که به گفته او به دلیل جنگ فعلی در نوار غزه، مطالعه آن از اهمیت بیشتری برخوردار است.

ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها