کد خبر: 704945
تاریخ انتشار :

تحلیل‌ دیگران؛

اهمیت مشارکت ایران در نشست سازمان همکاری اسلامی

این نشست می‌تواند پیام مهمی به رژیم صهیونیستی و آمریکا منتقل کند، دال بر اینکه کشورهای اسلامی با اتحاد کامل از غزه حمایت می‌کنند و بیش از این به صهیونیست‌ها برای تداوم تجاوزات و کشتار مردم غزه اجازه نمی‌دهند.

اهمیت مشارکت ایران در نشست سازمان همکاری اسلامی
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز - حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان قرار است عازم عربستان شود تا در نشست وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی درباره غزه شرکت کند. سازمان همکاری اسلامی قرار است نشست اضطراری وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی را روز سه‌شنبه ۱۵ اسفند در شهر جده برای بررسی اوضاع غزه برگزار کند. سازمان همکاری اسلامی ۵۷ عضو دارد و دبیرخانه آن در جده است.

دبیرکل این سازمان و تیمی حقوقی، شکایتی شفاهی به دیوان بین المللی دادگستری در 26 فوریه ارائه و در آن به محکومیت جنایت های رژیم صهیونیستی در حق ملت فلسطین پرداختند. وزیر امور خارجه کشورمان پیش تر در گفت و گو با شماری از همتایان خود خواستار برگزاری نشست اضطراری وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی درباره اوضاع غزه شده بود.

میرقاسم مؤمنی، کارشناس سیاست خارجی درباره سفر وزیر امور خارجه کشورمان به عربستان در راستای شرکت در نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی به «راهبرد معاصر» گفت: نشست اضطراری وزیران امور خارجه که در جده به وسیله اعضای سازمان همکاری‌ اسلامی با ۵۷ عضو برگزار می شود، تاکنون شاهد برگزاری چندین نشست بدون نتیجه در زمینه موضوعات مرتبط با حمله رژیم صهیونیستی به غزه بوده است.

وی با بیان اینکه امیرعبداللهیان چندین بار متقاضی برگزاری چنین نشستی از سوی کشورهای اسلامی شده بود و این نشست سه شنبه ۱۵ اسفند برگزار می شود، افزود: بی تردید در این نشست کشورهای اسلامی درباره جنایت‌ها و کشتارهایی که رژیم صهیونیستی در غزه انجام می‌دهد، گفت و گو خواهند کرد تا تدابیر لازم برای جلوگیری از روندی که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیوانه وار در پیش گرفته است، اتخاذ کنند.

کارشناس سیاست خارجی یادآور شد: در نشست وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی  باید این موضوع بررسی شود که رژیم صهیونیستی نمی تواند در برابر سازمانی که ۵۷ کشور عضوش هستند، گردن کلفتی کند و مصوبات این سازمان را اجرا نکند. اعضای سازمان همکاری اسلامی با ابزارها و امکانات مختلف باید رژیم صهیونیستی را مکلف به اجرای خواسته‌های خود کنند، زیرا صهیونیست ها بدون توجه به مصوبات سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی و احترام نگذاشتن به خواسته ۵۷ کشور همچنان به خواست خود مردم غزه را قتل عام می‌کند.

مؤمنی گفت: آنچه در نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی در جده بیش از هر موضوع دیگری مورد توجه وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی قرار دارد، آتش بس فوری و جلوگیری از حملات رژیم صهیونیستی به غزه، تبادل اسیران و تعیین تکلیف وضعیت اداره سیاسی غزه است. بنابراین به نظر می‌آید این نشست بیشتر در زمینه مباحث آتش بس و ارائه کمک‌های انسان دوستانه به مردم غزه و رفح برگزار شود که جان پناهی ندارند و آماج حملات هوایی و زمینی رژیم صهیونیستی قرار گرفته‌اند.

کارشناس سیاست خارجی معتقد است: این نشست می‌تواند منتهی به اخبار خوبی برای مردم غزه شود، مشروط به اینکه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی بخواهند اقدامی برای مردم غزه انجام دهند. با توجه به نقشی که کشورهای مسلمان در اقتصاد و سیاست جهانی دارند، می توانند رژیم صهیونیستی را ملزم به آتش بس کنند.

مؤمنی عنوان کرد: با توجه به اینکه بعضی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی مانند قطر، امارات، عمان، عربستان، کویت، بحرین و مصر با رژیم صهیونیستی در تماس هستند و روابط سیاسی و دیپلماتیک قابل توجهی با این رژیم دارند، می‌توانند اعمال فشار کنند. بنابراین انتظار می‌رود مصوبات این نشست به تقویت آتش بس تا رسیدن به ماه مبارک رمضان منجر شود تا در خلال آتش بس شاهد تبادل اسیران، ارائه راهکار و ابتکارهای عملی برای دائمی کردن آتش بس و بازسازی غزه باشیم.

وی تأکید کرد: نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی  فوق العاده مهم است، زیرا می تواند پیام مهمی به رژیم صهیونیستی و آمریکا منتقل کند، دال بر اینکه کشورهای اسلامی با اتحاد کامل از غزه حمایت می‌کنند و بیش از این به صهیونیست ها برای تداوم تجاوزات و کشتار مردم غزه اجازه پیشروی و تحرک در اراضی اشغالی نمی دهند.

 

منبع: راهبرد معاصر

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها