کد خبر: 704957
تاریخ انتشار :

اعلام تحفظ ایران درباره برخی بندهای قطعنامه نشست جده

هیأت ایران در نشست جده در یادداشت رسمی تحفظ خود نسبت به برخی بندهای قطعنامه این نشست را تسلیم و اعلام کرد که حمایت ایران از مفاد قطعنامه، به هیچ وجه به معنای شناسایی رژیم صهیونیستی نیست.

اعلام تحفظ ایران درباره برخی بندهای قطعنامه نشست جده
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز - هیأت عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران به ریاست حسین امیرعبداللهیان در نشست فوق العاده شورای وزیران سازمان همکاری اسلامی ( OIC) که به درخواست جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی، فلسطین و اردن در تاریخ ۱۵ اسفندماه ۱۴۰۲ در جده-عربستان سعودی برگزار شد، شرکت کرد.

در سند قطعنامه پایانی نشست فوق العاده شورای وزیران موضوعاتی همچون آتش بس فوری و جامع و توقف تهاجم وحشیانه رژیم صهیونیستی و ایجاد گذرگاه‌های امن برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه، ابراز تأسف از اقدام مدعیان حقوق بشر در حمایت از تجاوزات رژیم صهیونیستی، تاکید بر اطلاع رسانی صحیح بر اساس مصوبات نشست اخیر مقامات اطلاع رسانی سازمان، استقبال از اقدام آفریقای جنوبی و قرار موقت دیوان بین‌المللی دادگستری، همکاری سیاسی و فنی و حقوقی کشورها برای پیگیری و ارجاع پرونده جنایات رژیم صهیونیستی به دیوان بین‌المللی کیفری، درخواست برای درج نام رژیم اشغالگر در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان، تشکیل و فعال سازی واحد حقوقی و رسانه‌ای سازمان همکاری اسلامی برای مستندسازی جنایات رژیم صهیونیستی، تحریم صادرات سلاح و مهمات به رژیم اشغالگر، موظف کردن دبیرکل سازمان به تعامل با اعضای دائم شورای امنیت و سایر موضوعات به عنوان اهم تصمیمات اتخاذ شده مورد تاکید قرار گرفت.

اعلام تحفظ جمهوری اسلامی

هیأت جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر مواضع اصولی ایران درباره موضوع فلسطین، در یک یادداشت رسمی موارد ذیل را به عنوان تحفظ خود نسبت به برخی بندهای قطعنامه تسلیم کرد. هیأت شرکت کننده ایران در نشست فوق العاده شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی برای گفتگو درباره تهاجم اخیر رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین در جده پادشاهی عربستان سعودی در تاریخ ۱۵ اسفندماه ۱۴۰۲ (۵ مارس ۲۰۲۴)، درخواست خود مبنی بر ثبت رسمی تحفظ خود در ارتباط با قطعنامه اتخاذ شده در نشست فوق العاده شورای وزیران سازمان همکاری اسلامی یاد شده را به شرح ذیل اعلام می‌کند: حمایت جمهوری اسلامی ایران از مفاد قطعنامه نشست اضطراری شورای وزیران سازمان همکاری اسلامی از قطعنامه تحت هیچ عنوان و به هیچ وجه به معنای شناسایی رژیم صهیونیستی اسرائیل به شمار نمی‌رود.جمهوری اسلامی ایران قاطعانه معتقد است اعمال جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین تمامی فلسطینی‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. بنابراین در هر پروسه تصمیم گیری و یا اقدام سیاسی و دیپلماتیک در مورد چگونگی برخورد با جنایات رژیم صهیونیستی، دیدگاه و آمال همه مردم و گروه‌های فلسطینی می‌بایست در نظر گرفته شود.

جمهوری اسلامی ایران مجدداً مواضع اصولی خود در مورد تنها راه حل مؤثر، صلح آمیز و عملی برای ایجاد صلح پایدار در فلسطین ابتکار ثبت شده توسط ایران در سازمان ملل متحد برای برگزاری رفراندم ملی در سرزمین فلسطین با مشارکت همه فلسطینی‌ها در داخل و خارج از آن سرزمین مورد تاکید قرار می‌دهد. هیأت جمهوری اسلامی ایران از دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی خواست متن تحفظ ایران به طور کامل در گزارش نهایی نشست منعکس شده و بین تمامی کشورهای عضو توزیع شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها