کد خبر: 705055
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/ گفت‌وگوی «نامه‌نیوز» با ابوذر ندیمی

ارتباط افزایش حقوق‌ها و مسئولیت‌پذیری دولت در قبال تورم

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: وقتی می‌گویند دستمزدها بر اساس تورم افزایش می‌یابد، یعنی دولت منطق تورم را ایجاد کرده است؛ به بیان دیگر دولت می‌گوید تورم که هست و کاری هم برایش نمی‌شود کرد؛ بنابراین دولت با این منطق به مهار تورم بی‌اعتنا می‌شود.

ارتباط افزایش حقوق‌ها و مسئولیت‌پذیری دولت در قبال تورم
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: اخیرا سخنگوی دولت گفت که دولت می‌خواهد حقوق‌های سال آینده بر اساس تورم افزایش یابد. ظاهر این سخن خوب به نظر می‌رسد اما آیا واقعا این‌طور است و با این شیوه منافع عمومی تأمین می‌شود؟

ابوذر ندیمی، تحلیلگر مسائل اقتصادی، درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «باید توجه کنیم که وقتی می‌گویند دستمزدها بر اساس تورم افزایش می‌یابد، یعنی دولت منطق تورم را ایجاد کرده است؛ به بیان دیگر دولت می‌گوید تورم که هست و کاری هم برایش نمی‌شود کرد؛ بنابراین دولت با این منطق به مهار تورم بی‌اعتنا می‌شود. از سوی دیگر اگر دولت تورم را مبنای افزایش دستمزدها قرار می‌دهد اولا واقعیت را درباره تورم می‌گوید یا خیر و ثانیا چه میزان از تورم را در افزایش دستمزدها لحاظ می‌کند؟ حقوق و دستمزدها باید بر اساس هزینه‌ها تعریف شود و تورم نمی‌تواند معیار دقیقی برای افزایش دستمزدها باشد».

او ادامه داد: «اینکه گفته می‌شود حقوق را باید بر اساس تورم افزایش دهیم یک اصل قانونی است اما مسئله این است که در واقعیت می‌خواهند به افزایش واقعی حقوق‌ها تن ندهند. شنیده‌ایم که می‌گویند هر یک درصد افزایش حقوق یعنی تخصیص هزار میلیارد تومان در بودجه که می‌گویند منابع چنین کاری نیست. با این اوصاف دولت نمی‌خواهد زیر بار افزایش واقعی حقوق‌ها برود».

این تحلیلگر مسائل اقتصادی همچنین بیان کرد: «دولت بار تورم را بر دوش مردم می‌اندازد؛ یعنی می‌گوید تورم که هست و کنترل هم نمی‌شود و با افزایش حقوق جبرانش می‌کنیم اما جبران نمی‌شود و هر سال هزینه‌های متعددی بر مردم تحمیل می‌شود. کنترل تورم هم بیش از همه مربوط به مدیریت اقتصادی است. همه این مسائل باعث شده است که حقوق‌بگیران در شرایط غیرعادلانه‌ای قرار بگیرند».

ندیمی در پایان گفت: «مثلا می‌گویند به صورت عرفی هر سال 20درصد حقوق و دستمزدها افزایش می‌یابد اما دولت بیش از آنکه با این افزایش حقوق بخواهد تأثیر تورم را در زندگی مردم مهار کند، دنبال سیاسی‌کاری و شاید کار انتخاباتی برای خود است زیرا حتی 20درصد را هم به همه نمی‌دهد و به صورت پلکانی حقوق مردم افزایش می‌یابد؛ یعنی همه حقوق‌بگیران حقوقشان 20درصد افزایش نمی‌یابد. ظاهر افزایش حقوق‌ها کمک به طبقات پایین است اما عملا فشار بر آنها حمیل می‌شد. دولت با افزایش پلکانی 20درصدی حقوق‌ها عملا از پاسخگویی در قبال تورم فرار می‌کند. همین سخن سخنگوی دولت مبنی بر اینکه افزایش حقوق بر اساس تورم است نوعی فرار از مسئولیت است. دولت اگر بخواهد مسئولیت‌پذیر باشد باید از خلق پول، فروش بالای اوراق و خیلی کارهای دیگر دست بردارد تا تورم ایجاد نشود، نه اینکه بگوید تورم که هست، حالا ما می‌آییم افزایش حقوق‌ها را بر اساس تورم در نظر می‌گیریم».

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها