کد خبر: 705057
تاریخ انتشار :

تحلیل «نامه‌نیوز»؛

اصلاح‌طلبان میانه‌رو روزنه‌ای گشودند؟

اصلاح‌طلبان میانه‌رو گرچه در انتخابات به نتیجه مطلوبشان نرسیدند اما توانستند راهی برای ادامه سیاست‌ورزی‌شان باز کنند.

اصلاح‌طلبان میانه‌رو روزنه‌ای گشودند؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: پیش از انتخابات مجلس 110 اصلاح‌طلب بیانیه‌ای نوشتند و در آن مطرح کردند که باید در انتخابات شرکت کرد. مشخص بود که نامه آنها به نوعی واکنش به بیانیه جبهه اصلاحات ایران بود؛ بیانیه‌ای رادیکال‌های اصلاحات در آن به نوعی می‌خواستند مخاطبان اصلاحات را به سمت عدم مشارکت در انتخابات سوق دهند. به هر روی این دوگانه در میان اصلاح‌طلبان تا روز انتخابات ادامه داشت و شاهد دو طیف متضاد در میان اصلاح‌طلبان بودیم.

همان زمان برخی مانند محمدعلی وکیلی گفتند که میان اصلاح‌طلبان انشعابی رخ داده است؛ موضوعی که البته باتوجه به اختلافات اصلاح‌طلبان قابل پیش‌بینی بود. در عین حال این احتمال هم می‌رفت که طیف مشارکت‌خواه که با عنوان روزنه‌گشایان مطرح شدند، نتوانند به اقبال ویژه‌ای در انتخابات برسند به دلیل آنکه به طور کلی سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان نسبت به گذشته ریزش داشته است و البته مجموعه اصلاح‌طلبان هم به صورت یک‌دست وارد انتخابات نشدند اما آیا می‌توان گفت که اصلاح‌طلبان مشارکت‌خواه شکست خوردند؟ از منظر نتیجه انتخابات مجلس حتما شکست خوردند اما از حیث ادامه کار سیاسی آنها مسیر تازه‌ای را برای جریان اصلاحات باز کردند و مانع از تبدیل اصلاحات به جبهه‌ای اپوزیسیون شدند.

آنها حالا می‌توانند برای آینده جبهه اصلاحات برنامه‌ریزی کنند؛ مثلا برای انتخابات ریاست‌جمهوری، شورای شهر یا مجلس بعدی اما اگر به صورت فعال در انتخابات شرکت نمی‌کردند هر گونه مسیری برای مجموعه اصلاح‌طلبان بسته می‌شد. البته نتیجه این اقدام آنها جدایی‌شان از رادیکال‌ها خواهد شد؛ به نوعی انشعابی به ناچار زیرا این رادیکال‌ها هستند که نمی‌خواهند تن به قواعد سیاسی بدهند و طبیعی است در چنین شرایطی تنها راه باقی‌مانده انشعاب است.

به هر روی اصلاح‌طلبان میانه‌رو در مقطع کنونی راه تازه‌ای برای جبهه اصلاحات باز کردند؛ راهی که البته مورد نظر رادیکال‌ها و البته گویا سید محمد خاتمی نیست؛ هرچند باید دید که آیا قرار است رادیکال‌ها در ادامه مسیر هم همین‌طور در مسیر انفعال سیاسی و دوری از نظام حرکت کنند یا به این نتیجه می‌رسند که بقای سیاسی‌شان و البته انجام هر اصلاحی از مسیر سیاست رسمی و قانونی است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها