کد خبر: 705206
تاریخ انتشار :

کشوری که می تواند جنگ جهانی سوم راه بیندازد/ لهستان، به دنبال ایجاد سد در مقابل پوتین

اگر ناتو می خواهد قوی تر شود، باید جناح شرقی خود را نه فق، با نیروها و تجهیزات، بلکه با زیرساخت ها و امکانات تولیدی تقویت کند.

کشوری که می تواند جنگ جهانی سوم راه بیندازد/ لهستان، به دنبال ایجاد سد در مقابل پوتین
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

طولانی شدن جنگ اوکراین باعث شده کشورهای حوزه بالتیک و شرق اروپا به سیاست "صلح مسلح" گرایش پیدا کنند. این کشورها در حال افزایش ارتباط با هم و ناتو و توسعه تسلیحات خود هستند تا برای درگیری با روسیه آماده شوند.

در میان کشورهای شرق اروپا، لهستان جایگاه ویژه تری دارد. این کشور دروازه شرقی اروپای مرکزی است و بعد از گشایش آن، روسیه با قلب اروپا مواجه می شود. جنگ جهانی دوم با حمله آلمان و شوروی به لهستان آغاز شد و فرانسه و بریتانیا حاضر نشدند در مقابل حمله هیتلر به این کشور کوتاه بیایند. به همین دلیل، افزایش قدرت نظامی لهستان برای اروپا و غرب بسیار مهم است، چرا که افزایش قدرت این کشور مانع از هجوم روسیه به آن می شود.

نشنال اینترست در گزارشی که اخیرا نوشته به اهمیت لهستان و برنامه های نظامی آن در بحبوحه جنگ اوکراین و روسیه پرداخته است.

نویسنده گزارش مارک ماژیروفسکی (Marek Magierowski) سفیر جمهوری لهستان در ایالات متحده آمریکا است. ماژیروفسکی سعی دارد با گزارش خود، آمریکا و غرب را قانع کند که به لهستان کمک های نظامی وسیعی کنند.

او لهستان را دروازه مقاومت در برابر روسیه معرفی می کند و تاکید دارد که ناتو باید با تمام قوا از ورشو حمایت کند تا مسکو به فکر حمله به آن نیفتد.

در زیر خلاصه ای از گزارش مارک ماژیروفسکی ترجمه و  ارائه می گردد.

لهستان؛ قلب جنگ احتمالی ناتو با روسیه

لهستان مهم ترین کشوری است که در جناح شرقی ائتلاف ناتو وجود دارد. این کشور در حال حاضر 4 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف ارتش خود می کند که دو برابر معیار تعیین شده برای کشورهای ناتو است.

با این حال، احتمال درگیری روسیه با لهستان وجود دارد.  ورشو از مدت ها قبل به شدت از تهدید روسیه آگاه بوده است. در سال‌های اخیر، لهستان قابلیت‌های بازدارندگی خود را تقویت کرده و نیروهای مسلح خود را مدرن‌ کرده است. ورشو تلاش کرده و توانسته به استقلال کامل انرژی خود دست یافته و از واردات گاز روسیه خودداری کند.

این کشور همچنین به طور قابل توجهی دفاع سایبری خود را تقویت کرده است. لهستان رتبه اول را در فهرست امنیت ملی سایبری سال ۲۰۲۴ دارد.

هدف اصلی همه این اقدامات، اجتناب از حمله روسیه به حومه ورشو است. تجاوز روسیه به اوکراین به تلاش‌های لهستان جهت تقویت امنیتش سرعت بخشیده است.

نویسنده لهستانی نشنال اینترست می‌نویسد: ما پیوسته در حال افزایش هزینه‌های نظامی خود هستیم، نه به این دلیل که نسبت به اعتبار ناتو تردید داریم. برعکس، ما قاطعانه به ماهیت مقدس پیمان ناتو اعتقاد داشته و به متحدان خود اعتماد داریم. ما هیچ شکی نداریم که در صورت لزوم، همه آنها شجاعانه و بدون قید و شرط از ورشو، تالین و پراگ دفاع خواهند کرد، همانطور که ما آماده دفاع از برلین، پاریس و هلسینکی هستیم.

ناتو اکنون قوی‌تر، متحدتر و امن‌تر از ده یا بیست سال پیش است. ناتو یک قدرت هسته ای است.

علاوه بر این، با اضافه شدن فنلاند و سوئد، اتحاد ناتو از نظر فیزیکی گسترش یافته است.

چرا لهستان در حال مسلح کردن خود است؟ زیرا ما می‌خواهیم الگو باشیم و شرکای خود و ناتو را تشویق کنیم که به تعهدات خود پایبند باشند و بودجه دفاعی خود را افزایش دهند.

به عبارت ساده تر، ما نمی توانیم تنها به سیستم های پیچیده فرماندهی و کنترل، شبکه های ارتباطی پیشرفته، سرورها و لپ تاپ ها تکیه کنیم. ناتو (و کشورهای متحدش) به سخت‌افزار بیشتری نیاز دارد: تانک‌ها، جت‌های جنگنده، هلیکوپتر، خودروهای زرهی، خمپاره‌ها، هواپیماهای بدون سرنشین و مهمات بیشتر.

ناتو برای شکست روسیه باید وارد فاز اقتصادی شود

اتحاد آتلانتیک شمالی از زمان تأسیس در سال 1949 یک نهاد نظامی و سیاسی بوده است. برای دهه‌ها، به‌ویژه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، ابعاد اقتصادی سازمان تا حد زیادی نادیده گرفته شده است. با گذشت زمان، برخی از اعضای ناتو به واردات مواد خام از روسیه گرایش زیادی پیدا کردند.

حتی پس از جنگ‌های چچن، حمله به گرجستان، الحاق کریمه و مداخله در خاورمیانه، باز روسای دولت‌ها و وزرای کشورهای ناتو مشتاق سرمایه گذاری در شرکت های گازپروم، لوک اویل و روس‌نفت بودند.

در همین حال، روسیه با موفقیت، توانست نفوذ خود را در اقتصادهای اروپایی افزایش داده و شبکه گسترده ای از روابط تجاری با کشورهای غربی ایجاد کند. اگرچه اکنون این وضعیت به آرامی در حال تغییر است اما برای جبران آن، باید کشورهای ناتو همکاری های صنعتی خود را افزایش دهند.

طبیعتاً لهستان نقشی حیاتی در تحول اقتصادی ناتو خواهد داشت. لهستان به عنوان کشوری که با بلاروس، منطقه کالینینگراد و اوکراین مرز مشترک دارد و دارای یک پایگاه صنعتی قوی است که میزبان تعداد زیادی از شرکت های دفاعی از ایالات متحده و اروپا است، به یک مرکز مهم برای تولید تجهیزات نظامی تبدیل شده است.

همچنین، قدرت لجستیکی شامل موقعیت جغرافیایی لهستان و شبکه گسترده ارتباطات جاده ای و ریلی آن، از اهمیت حیاتی برخوردار است.  اگر ناتو می خواهد قوی تر شود، باید جناح شرقی خود را نه فقط با نیروها و تجهیزات، بلکه با زیرساخت ها و امکانات تولیدی خود تقویت کند. این سرمایه گذاری منطقی، مقرون به صرفه، آینده‌نگرانه و امنیت بخش است.

منبع: خبر فوری

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها