کد خبر: 705713
تاریخ انتشار :

در آستانه از سرگیری فعالیت سفارت جمهوری آذربایجان در تهران

سید عباس موسوی سفیر ایران در باکو اعلام کرد که بزودی شاهد از سرگیری فعالیت سفارت جمهوری آذربایجان در تهران خواهیم بود.

 در آستانه از سرگیری فعالیت سفارت جمهوری آذربایجان در تهران
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز - سید عباس موسوی سفیر ایران در باکو اعلام کرد که بزودی شاهد از سرگیری فعالیت سفارت جمهوری آذربایجان در تهران خواهیم بود.

موسوی در گفتگو با یک رسانه جمهوری آذربایجان به صورت تفصیلی در مورد روابط بین تهران و باکو توضیحاتی را ارائه کرد.

مشروح گفتگوی تفصیلی سفیر جمهوری اسلامی ایران با باکو تی.وی به شرح زیر است: 

پیشینه تاریخی دو کشور و روابط عمیق فرهنگی و عاطفی میان مردمان دو سوی مرز حدودا  800 کیلومتری ایران و جمهوری آذربایجان اجازه نمی‌دهد مشکلات و سوء تفاهمات ادامه دار باشد. 

دو کشور سعی کردیم با عقل، درایت و تدبیر از مرحله سردی عبور کنیم و صفحه جدیدی در روابط دو جانبه بگشائیم. 

 دست دشمنان مشترک و برخی کشورها و رژیم‌ها در منطقه و فرامنطقه بویژه سرویس‌های امنیتی آنها در اختلاف افکنی میان ایران و جمهوری آذربایجان عیان است. 

طبیعی است همانطور که در یک خانواده همه یک جور فکر نمی کنند در میان همسایگان هم اختلاف نظر وجود داشته باشد. همسایگان مانند گوشت و ناخن به هم چسبیده‌اند. اما هر از گاهی نیاز داریم چرک و میکروب ها را از لای آنها پاک کنیم. سیاست همسایگی دولت جدید ایران یک سیاست جدی و اصولی است.

حادثه 7 بهمن و حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران بسیار تلخ، غیرقابل پیش بینی و غافلگیر کننده بود. اما همه شواهد و رفت و آمدهای بعدی مقامات قضایی و امنیتی دو کشور و اعتراف فرد ضارب نشان داد این اقدام فردی و با انگیزه‌های شخصی بود. این فرد دستگیر، محاکمه و به اشد مجازات محکوم شد. بزودی شاهد از سرگیری فعالیت سفارت جمهوری آذربایجان در تهران خواهیم بود.

جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی خود بر اساس اصول و مبانی ثابت حرکت می کند که قابل خدشه و تغییر نیست. مخالفت با اشغالگری و تجزیه طلبی از جمله این اصول اساسی است که در دوران اشغال، ایران را کنار جمهوری آذربایجان قرار داد. 

بنده برخی اخبار و گزارش های هدفدار مبنی بر کمک ایران به اشغالگران را کاملا نفی و رد می کنم و اینگونه وارونه سازی ها جای تاسف دارد. واقعیات را از مقامات تان بپرسید.

مقام معظم رهبری به عنوان نفر اول کشور ما و فرمانده کل قوا چه در ابتدای اشغال سرزمین های آذربایجان و در دوره جنگ اول قره باغ و چه در جنگ دوم قره باغ صراحتا از آزادسازی سرزمین های اشغالی جمهوری آذربایجان حمایت کردند و بقیه ارکان نظام در دولت و نیروهای مسلح همواره همین منویات را پی گرفتند و ادامه دادند. 

ایران بیش از 30 سال نخجوان را به خاک اصلی جمهوری آذربایجان متصل کرد و الان هم بنا داریم این مسیر را توسعه داده و متنوع کنیم. مسیر هوایی اتصال به نخجوان نیز از فضای ایران عبور می کند. دو کشور بجای دیوار کشی در حال پل زدن میان خود هستند.

همه اقوام ایرانی، ایران را از آن خود می دانند و از نظر بنده ایرانی ترین قوم در کشور ما آذربایجانی های ما هستند و در همه جای ایران هم حضور دارند. شخص اول کشور ما اصالتا آذری زبان هستند و بسیار تاکید و توصیه بر تکلم به این زبان در میان خانواده ها دارند. بنابراین سوال شما از اساس صحیح نیست.

در حال طراحی پروژه های بزرگ اقتصادی برای ایجاد درهم تنیدگی بیشتر اقتصادی دو همسایه هستیم.»

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها