کد خبر: 706254
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/ گفت‌وگوی «نامه‌نیوز» با حشمت‌الله فلاحت‌پیشه

نتانیاهو می‌داند بدون جنگ با ایران به مرده‌ای سیاسی تبدیل می‌شود

یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی گفت: ایران به هیچ وجه نباید به سمت تصمیمات شتازده حرکت کند زیرا این وضعیت خواسته رژیم صهیونیستی است.

نتانیاهو می‌داند بدون جنگ با ایران به مرده‌ای سیاسی تبدیل می‌شود
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز: حمله رژیم صهیونیستی به مقر کنسولگری ایران در دمشق می‌تواند ابعاد تازه‌ای به بحران منطقه بدهد. به ویژه اینکه یک پرسش مهم به وجود می‌آورد؛ آنکه واکنش ایران چه خواهد بود؟

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم و تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «فرموش نکنیم ما درباره بازیگری حرف می‌زنیم که مهم‌ترین ویژگی‌اش نقض کنوانسیون‌های بین‌المللی است؛ از کنوانسیون ژنو گرفته تا وین. کنوانسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد هم سالانه چندبار رژیم صهیونیستی را محکوم می‌کند. با این اوصاف ما مواجه به چنین رژیم ضد قانونی هستیم. به باور من جمهوری اسلامی به هیچ وجه نباید در دام اسرائیل بیفتد. رژیم صهیونیستی اکنون در شرایط انتحاری به سر می‌برد و نتانیاهو دنبال جنگی بی‌پایان است. من در همان هفت اکتبر گفتم که رژیم صهیونیستی می‌خواهد پای ایران به جنگ باز شود زیرا نتانیاهو می‌داند بدون جنگ با ایران به مرده‌ای سیاسی تبدیل می‌شود. ما در این شرایط باید حواسمان جمع باشد که منافع ملت‌مدت ایران در معرض تهدید یک رژیم انتحاری قرار نگیرد».

او ادامه داد: «ایران شکایت خود را به سازمان ملل برده است اما واقعیت این است که پیگری‌هایی از این دست به نتیجه نمی‌رسد زیرا آمریکا اجازه نمی‌دهد حتی در صورت صدور قطعنامه‌ای علیه اسرائیل موضوع فراتر از فصل ششم مشهور ملل متحد و به فصل هفتم برود زیرا به هیچ وجه نمی‌خواهد اسرائل در معرض اقدامات تنبیهی و تحریمی قرار بگیرد».

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی همچنین بیان کرد: «رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو دچار‌ چالش‌های درونی‌اند و اگر عملیات هفتم اکتبر رخ نمی‌داند بسیار محتمل بود که اسرائیل درگیر جنگ داخلی شود. ایران به هیچ وجه نباید به سمت تصمیمات شتازده حرکت کند زیرا این وضعیت خواسته رژیم صهیونیستی است. حتی بازیگران منطقه‌ای که اکنون همدلی با ایران می‌کنند از وضعیت اخیر سود می‌برند. به نظرم شرایط اکنون شبیه به دوران پیش از جنگ ایران و عراق است. در آن زمان هم بازیگران زیادی هم می‌خواستند از یک سو جلوی جاه‌طلبی‌های صدام را بگیرند و از سوی دیگر مانع صدور انقلاب ایران به دیگر کشورها شوند».

فلاحت‌پیشه در پایان گفت: «رژیم صهیونیستی اقداماتش را در دو حوزه طراحی کرده است؛ نخست مقابله با محور سنتی غزه و حماس که حمله نظامی را علیه آن انجام می‌دهد و دوم مقابله با محور شیعی در منطقه که می‌خواهد هم محور شیعی را به انزوا براند و هم تفرقه بیندازد. در این شرایط حواس ما باید خیلی جمع باشد تا در بازی‌های حرکت نکنیم که خواست صهیونیست‌هاست».

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها