کد خبر: 707199
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/ گفت‌وگوی «نامه‌نیوز» با پیرمحمد ملازهی

با گسترش جنگ بین ایران و اسرائیل آمریکا وارد عمل می‌شود

یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی گفت: ایران تصور می‌کند آمریکا در حمله به ایران شرکت نمی‌کند و آمریکا و اروپایی‌ها اسرائیل را تحت فشار می‌گذارند تا عملیات متقابل انجام ندهد اما از آن سو فشار داخلی در اسرائیل زیاد است که اگر حرکتی انجام ندهد، آینده اسرائیل به خطر می‌افتد.

با گسترش جنگ بین ایران و اسرائیل آمریکا وارد عمل می‌شود
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: حمله ایران به اسرائیل باعث شده است یک پرسش مهم به وجود آید؛ آنکه آیا اسرائیل در پاسخ به ایران حملاتی را خواهد داشت یا آنکه مناقشه در همین حد باقی می‌ماند؟

پیرمحمد ملازهی، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «برداشت شخصی من این است که نتانیاهو طرح سه مرحله‌ای را پیگیری می‌کند. اولین مرحله آن حمله به غزه بود به این امید که بتواند نیروهای حماس و جهاد اسلامی را کنترل کند که البته آزاد کردن اسرایش و حذف حماس محقق نشد. مرحله دوم طرح آنها کشاندن حزب‌الله به جنگی تمام‌عیار است که باتوجه به شرایطی که لبنان دارد و ممکن است اگر اسرائیل به جنوب لبنان حمله کند، ممکن است حزب‌الله با نیروهای داخلی لبنان هم درگیری شود؛ بنابراین این هدف دوم اسرائیل است. مرحله سوم طرحش حمله به خاک ایران است».

او ادامه داد: «ایران تصور می‌کند آمریکا در حمله به ایران شرکت نمی‌کند و آمریکا و اروپایی‌ها اسرائیل را تحت فشار می‌گذارند تا عملیات متقابل انجام ندهد اما از آن سو فشار داخلی در اسرائیل زیاد است که اگر حرکتی انجام ندهد، آینده اسرائیل به خطر می‌افتد. پیش‌بینی من این است که این احتمال بسیار وجود دارد که اسرائیل به ایران حمله کند اما اینکه آمریکا از اسرائیل حمایت می‌کند یا نه محل تردید است و باید دید که چه خواهد شد».

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی همچنین بیان کرد: «اگر اسرائیلی‌ها بتوانند جنگ گسترده‌ای را علیه ایران را بیندازند، ایران هم پاسخ خواهد داد.اگر اسرائیل مراکز هسته‌ای، تأسیسات نفتی یا مراکز نظامی سپاه را مورد حمله قرار دهد، ایران هم حملات گسترده‌ای انجام خواهد داد و جنگ وسیع می‌شود و در آن صورت آمریکا وارد عمل می‌شود. این تصور که چین و روسیه به کمک ایران بیایند، تصور درستی نیست زیرا آنها دنبال منافع خود هستند. من فکر می‌کنم اگر بایدن بتواند اسرائیل را در همین مرحله متوقف کند، ایران برنده وضعیت فعلی است اما اگر غیر از این شود، وضعیت خطرناک می‌شود و حتی ممکن است کشورهای دیگر منطقه هم در جنگ درگیر شوند».

ملازهی در پایان گفت: «اسرائیل در مرحله اول به حزب‌الله حمله می‌کند تا بیروت را بگیرد و اگر نتوانند جنگ داخلی را به لبنان تحمیل می‌کنند. اگر بتوانند بیروت را بگیرند و حزب‌الله را خلع سلاح کنند، این شرایط برای اسرائیل ایده‌آل است اما اگر نشود می‌خواهد جنگ داخلی راه بیندازد. بعد از آن اگر به ایران حمله کند و جنگ گسترده شود آمریکا هم وارد می‌شود و ایران دیگر در آن شرایط برای اصل بقا خواهد جنگید».

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها