کد خبر: 707836
تاریخ انتشار :

تحلیل دیگران؛

ایران با تلاش اسرائیل برای خرابکاری در اصفهان چه می‌کند؟

برای اینکه به درک محاسبات عالی ایران در مواجهه با تنش‌های کم سابقه اخیر خود با اسرائیل، بیشتر بتوانیم نزدیک بشویم، خواندن موارد زیر می‌‍تواند کمک کننده باشد.

 ایران با تلاش اسرائیل برای خرابکاری در اصفهان چه می‌کند؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز - مهدی جهان‌تیغی در یادداشتی نوشت:  برای اینکه به درک محاسبات عالی ایران در مواجهه با تنش‌های کم سابقه اخیر خود با اسرائیل، بیشتر بتوانیم نزدیک بشویم، خواندن موارد زیر می‌‍تواند کمک کننده باشد.

 آنچه مسلم است افکار عمومی و جامعه نظامی جهان بین گستردگی عملیات وعده صادق ایران با آنچه اسرائیل پاسخ آن را داد، تفاوت جدی قائل هست. علاوه بر روایت رسمی تا این لحظه که سخن از ریزپرنده به عنوان محور عملیات صهیونیست‌ها در ایران گفته شده و اکثر منابع داخلی و خارجی از آن بیشتر یاد می‌کنند؛ حتی اگر اخبار تایید نشده و غیر رسمی مبنی بر ساقط شدن چند موشک در اطراف ایران و یا ادعاهای وارد شدن برخی آسیب‌های محدود به پایگاه شکاری اصفهان را به اخبار حوادث اخیر اضافه کنیم و یا بر فرض ذهنی که در آینده هم اضافه بشود، باز هم توصیف آنچه از پاسخ به حمله ده‌ها پهپاد و موشک ایرانی در مناطق رژیم صهیونیستی اتفاق افتاد، همان تصویر «عملیات محدود» و دقیق تر «خرابکاری محدود» باقی خواهد ماند.

 جمهوری اسلامی قصد داشت با پاسخی بزرگتر از میزان عملیات اسرائیل در کنسولگری ایران در سوریه و در زیر سقف جنگ، رژیم را تنبیه کند و سپس این مرحله از رویارویی کم سابقه را هوشمندانه تمام کند. اینک این اتفاق افتاده و اسرائیل نیز با پاسخ محدود و کنترل شده نه تنها از جنگ فرار کرده بلکه به گمان خود از پاسخ مجدد ایران، نیز فرار کرده است. اما باید این گزاره مهم را در نظر گرفت که «پایان رویارویی جدید، زیر خط جنگ و با تصویر شکست خورده از اسرائیل» مهمترین هدف گذاری بود که محقق شد. بنابراین اینکه ایران بعدا به خرابکاری محدود اصفهان چگونه، در چه زمان و مکان پاسخ بدهد به نوعی به پایان بندی این مرحله که به چنین تصویر راهبردی از تنبیه ایران و پاسخ محدود اسرائیل در جهان  ختم شده، ندارد. تاکید می‌شود پاسخ به خرابکاری محدود همانند گذشته که بارها اتفاق افتاده، اتفاق خواهد افتاد ولی مهم این بود که در این مرحله حساس، ختم سکانس راهبردی آخر، چگونه اتفاق بیافتد و اسرائیل هم اجبارا، سکانس آخر را به دلخواه ایران بازی کرد. ایران هوشمندتر از آن است که پاسخ به یک خرابکاری محدود را در یک معادله راهبردی قرار بدهد، بلکه آن را در یک معادله تاکتیکی دیگر حتی چند برابر بزرگتر جواب خواهد داد و این معادله مهمتر و پیروز را در افکار عمومی و مراکز مهم تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز غربی تثبیت و صیانت خواهد کرد.

 با توجه دو بند بالا، اینک وقت گفتن این مطلب است که عملیات وعده صادق ایران در کنار ارزش‌های نظامی و اطلاعاتی، نشانه‌های تدابیر سیاسی و حکمرانی مطلوب را هم در عالی‌ترین سطح ممکن داشت. ایران در اجرای عملیات تنبیه، شرایط مهیا داخلی و بین المللی، حجم عملیات و مکان‌های مورد هدف، آشکار و علنی و ایرانی بودن عملیات، شکستن آشکار و شجاعانه خطوط قرمز اعلامی و درخواستی اسرائیل و غرب، عدم تکمیل پازل و طراحی جنگی طرف صهیونیستی و از همه مهمتر سناریو پایان بندی و خاتمه دادن ماجرا را هوشمندانه تدبیر کرد. 

 همه این موارد یک فرامتن مهم را هم منتقل می‌کند و آن اینکه ایران برای اجرای هر انتقام اعلامی، ظرفیت، شجاعت و آمادگی کامل را دارد ولی برای هر انتقامی همه مولفه‌های گفته شده و مولفه‌های اختصاصی شرایط هر زمان و مکان ، باید همزمان و کامل موجود و درنظر گرفته شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها