کد خبر: 708540
تاریخ انتشار :

تحلیل دیگران؛

بایدن هم مثل ترامپ عربستان را قربانی می کند؟

ظاهرا بایدن و نتانیاهو اصرار دارند دولت هایی مانند سعودی، اردن و امارات را قربانی کنند، تا هر طور که شده، اسرائیل را از باتلاقی که در آن دست و پا می زند، بیرون بکشند.

 بایدن هم مثل ترامپ عربستان را قربانی می کند؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز - محمد ایمانی در کانال تلگرامی‌اش نوشت: آیا دولت بایدن برای نجات رژیم صهیونیستی از انزوا و شکست بین المللی، عربستان را پیش پای اسرائیل قربانی می کند؟

در حالی که پایتخت ها و دانشگاه های بسیاری از کشورهای جهان، شاهد گسترده ترین اعتراضات ضد صهیونیستی است، وزیر خارجه آمریکا در دیدار با همتای سعودی گفت: "روابط عربستان و اسرائیل به زودی عادی می شود. اقدام دوطرفه عربستان و آمریکا در رابطه با پرونده عادی سازی روابط با اسرائیل، در مراحل پایانی است. آمریکا و عربستانی طی یک ماه گذشته، در این باره اقداماتی انجام دادند ".

در حالی است که بلینکن  با وقاحت گفت "اسرائیل برنامه‌ای برای حفاظت از غیرنظامیان در حمله به رفح» در جنوب غزه ندارد"، وزیر خارجه عربستان اظهار کرد: "به مراحل نهایی توافق امنیتی با آمریکا نزدیک شده‌ایم".

بلینکن در نشست با وزیران شورای همکاری خلیج فارس هم ادعا کرد: حمله ایران به اسرائیل، تهدید حاد و فزاینده ایران را نشان می‌دهد، اما همچنین ضرورت همکاری ما در زمینه دفاع یکپارچه را نشان می‌دهد.

واداشتن عربستان به عادی سازی روابط با اسرائیل، در حالی است که تشدید جنایت های این رژیم، موجب آماده شدن محاکم بین المللی برای صدور حکم بازداشت مقامات صهیونیست شده است. در میدان نظامی نیز تحلیل گران، از قطعیت شکست اسرائیل خبر می دهند و این، علاوه بر ضربت راهبردی تحقیر آمیزی بود که اسرائیل از ایران خورد.

ظاهرا بایدن و نتانیاهو اصرار دارند دولت هایی مانند سعودی، اردن و امارات را قربانی کنند، تا هر طور که شده، اسرائیل را از باتلاقی که در آن دست و پا می زند، بیرون بکشند.

پیش از این، دیوید هرست، سردبیر وبسایت آمریکایی میدل‌‌ایست آی با اشاره به نقش آفرینی اردن، هنگام حمله ایران هشدار داده بود : "در حالی که مردم اردن، شلیک موشک‌های ایرانی به اهداف خود در اسرائیل را تشویق می‌کردند، ارتش اردن آنها را از طرف اسرائیل سرنگون می‌کرد. اسرائیل ممکن است این واقعیت که متحدان واقعی دارد را جشن بگیرد، اما با این کار، مشروعیت دوستان خود را به طرز مُهلکی تضعیف می‌کند".

گفتنی است دونالد ترامپ سال ۱۳۹۵ گفته بود: «عربستان برای ما مانند گاوی شیرده است که هر وقت دیگر نتواند دلار و طلا بدهد، دستور ذبح آن را صادر می‌کنیم و این واقعیتی است که همه دوستان و دشمنان آمریکا به ویژه خود مقامات سعودی از آن آگاهند. عربستان، باید سه چهارم ثروتش را به آمریکا بابت حمایت‌های ما بپردازد».

او پس از ریاست جمهوری هم در نشست خبری مشترک با سران لتونی، لیتوانی و استونی گفته بود: «می خواهم از سوریه خارج شویم و به کشورمان بازگردیم، می خواهم کشور خود را بازسازی کنم، هفت تریلیون دلار صرف کردیم اما هیچ چیزی نگرفتیم. ما در این مورد خیلی جدی فکر می‌کنیم و به‌زودی در این مورد تصمیم قطعی خواهیم گرفت. من به ریاض گفتم اگر می‌خواهید در اینجا بمانیم، پس هزینه‌اش را بپردازید".

ترامپ، اردیبهشت ۱۳۹۷ هم در دیدار با محمد بن سلمان گفت: "عربستان سعودی جزو خریداران بزرگ  ما بوده است. یکی از  سرمایه‌گزاری‌های بزرگ شما خرید سهام و اقلام مختلف و تولید شغل برای آمریکایی‌ها است. من در ماه می در ریاض بودم. صدها میلیارد دلار به ایالات متحده بازگرداندیم. ما این را می‌دانیم و آنها هم می‌دانند".

ترامپ با نشان دادن چند تصویر درباره خریدهای سعودی گفته بود: «اینها بعضی از چیزهایی هستند که از ما خریده اند. این یکی سه میلیارد دلار است، آن ۵۳۳ میلیون دلار و آن یکی ۵۲۵ میلیون دلار. این پول‌ها برای شما چیزی نیست؛ بیشتر بخرید این ۸۸۰ میلیون دلار، این ۶۴۵ میلیون دلار، این یکی ۶ میلیارد دلار...».

اما بیش از صد میلیارد خرید نظامی از آمریکا -فقط ظرف یکی دو سال- نتوانست عربستان را به هنگام حمله متجاوزانه به یمن و تلافی شدن از سوی انصار الله، از گرداب نجات دهد و مانع از فرود آمدن موشک های در مناطق نفتی و نظامی شود.

حالا هم به نظر می رسد اگر پای عربستان بیش از گذشته به بازی جنایتکارانه اسرائیل و آمریکا سُر بخورد، طرفی که بیش از همه زیان خواهد کرد، دولت سعودی است. مقاومت یمن نشان داده که کمترین ملاحظه درباره حامیان جنایات رژیم صهیونیستی ندارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها