کد خبر: 709727
تاریخ انتشار :

تحلیل نامه نیوز؛

پیام واضح مردم به مسئولان

جمعیتی بیشتر از رای دهندگان تهران برای امضای کتاب عادل فردوسی پور!

پیام واضح مردم به مسئولان
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز - جمعیتی که دیروز برای امضا گرفتن از عادل فردوسی پور در نمایشگاه تهران_نشرچشمه جمع شده بود، به اندازه‌ای زیاد بود که همه توجه‌ها را به خود جلب کرد. خاصه آنکه همزمان شد با مشارکت 8 درصدی تهرانی‌ها در انتخابات مجلس. گذشته از بی‌سابقه بودن این واکنش مردم به انتشار یک کتاب در ایران، همزمانی مورد اشاره با انتخابات، معنای بیشتری به مساله بخشید و از سوی تحلیلگران مورد تامل قرار گرفت. 

«امتداد» در واکنش به صف‌های طویل این هفته برای امضای عادل فردوسی‌پور و جواد ظریف نوشت: « در کشورهای دیگر به سبب قانون کپی‌رایت و آمار بالای مطالعه مردم برای نویسندگان خود ارزش و اعتبار بالایی قائل هستند، در ایران اما این پدیده کاملا سیاسی و اجتماعی است. بیایید تصور کنیم در یک شرایط فرضی نه فقط عادل فردوسی‌پور و جواد ظریف، بلکه کسانی چون علی‌ دایی، رضا رشیدپور و سایر حذف شدگان از سیستم، هم در نمایشگاه امسال حاضر بودند. به نظرتان جامعه چه واکنشی داشت؟ باید پرسید که سطح استقبال از آنها درمیان جامعه تا چه اندازه رشد کرده و سئوال مهتر اینکه این رشد قابل توجه اقبال عمومی از کجا آمده است؟ واضح است که جامعه درحال دادن یک پیام است. آنها به جریانی که هر روز به دنبال حذف و پرتاب دیگران به خارج از قطار هستند، پیام روشنی می‌دهد. پیامی که محتوای آن این است: «این افراد حذف شدنی نیستند.» جالب تر اینکه شاید اگر به روال عادی فردوسی‌پور برنامه خود را ادامه می‌داد و در کنار او افراد دیگری به عنوان رقیب با او به رقابتی سالم می‌پرداختند، شاید به راحتی فردوسی‌پور حذف میشد. اما وقتی تلاش میشود تا امثال فردوسی‌پور، ظریف یا علی دایی (و دیگران در عالم سیاست و اجتماع) به روش‌های حذفی از دور خارج شوند، جامعه نسبت به این رفتارها آگاه است و در جای خود به آن واکنش نشان می‌دهد.»

همان طور که اشاره شد، به نظر می‌رسد که جامعه در حال مخابره یک پیام جدی به مسئولان است و ضرورت داد که این پیام هرچه سریعتر از سوی مسئولان دریافت شود. پیامی که حاکی از افزایش شکاف بین دولت و ملت است و در ماه‌ها اخیر از تبعات ادامه روند افزایش این شکاف مکرر گفته شده است. متاسفانه اما به نظر می‌رسد که گوشی شنوا وجود دارد و آقایان متوجه نیستند که کاهش اعتماد عمومی در پی فسادهای متعدد که افشاگری‌های اخیر در آستانه دور دوم انتخابات تنها یک نمونه از آن است؛ چه آسیب‌هایی در پی دارد. 

متوجه نیستند یا خودشان را به راه دیگر می‌زنند، فرقی در نتیجه ندارد؛ جامعه روز به روز از قشر و طبقه‌ای که پول‌های کلان را جابه‌جا می‌کند، فرزندانش را به آن سوی آبها می‌فرستد یا همین‌جا لاکچری بزرگ می‌کند، به درد و نیاز مردم بی‌توجه است، اولویت‌هایش با مردم فرق دارد و ... روی گردان می‌شود و مصداق این مدعا همین مشارکت در صف امضای کتاب چهره‌های طرد شده به جای مشارکت در انتخابات مجلس است. 

حال وزیر کشور مشارکت 8 درصدی را حماسه بخواند یا خیر، فرقی در اصل ماجرا ندارد و واقعیت را تغییر نخواهد داد. 

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها