کد خبر: 710002
تاریخ انتشار :

آمریکا، هند را به خاطر ایران نقره داغ کرد!

دولت جو بایدن پس از امضای قرارداد ۱۰ ساله دهلی نو برای توسعه بندر استراتژیک چابهار، کشور هند را تهدید کرد که همکاری تجاری با جمهوری اسلامی ایران خطر تحریم به همراه دارد.

آمریکا، هند را به خاطر ایران نقره داغ کرد!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران این مطلب را در پاسخ به سوال خبرنگاری بیان کرد که از او پرسید: هند اخیرا یک قرارداد ۱۰ ساله برای مدیریت بندر چابهار با ایران امضا کرده است، آیا آمریکا ‌مخالف این توافق است؟

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پاسخ داد: ما از این گزارش ها آگاه هستیم. دولت هند باید خودش در مورد سیاست خارجی اش صحبت کند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا افزود: در مورد آمریکا باید بگویم که تحریم های ما علیه ایران پابرجاست و همچنان اجرا می شوند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: «آنها که به دنبال همکاری تجاری با ایران هستند باید بدانند که خود را در معرض تحریم‌ها قرار می‌دهند.»

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه با بیان اینکه امروز قرارداد چابهار بین جمهوری اسلامی ایران و هندوستان با هدف گسترش مبادلات تجاری امضا شد ، گفت: در این خصوص وزیر هند امروز (دوشنبه) به ایران سفر کرده است.

مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه ایران در مراسم افتتاح همایش فرصت های سرمایه گذاری دیار کریمان با عنوان کرمان آیدکس ۲۰۲۴ افزود: این قرارداد خبری خوش برای صادر و واردکنندگان و ترانزیت ایران و دیگر کشورهای آسیای مرکزی همچون ازبکستان، روسیه و قفقاز است.

وی با بیان اینکه تا زمانی که قطار چابهار خاش آماده شود، تدابیری اخذ شده است، افزود: در این خصوص ۱۵۰ کامیون به صورت ترکیبی بار را از این مسیر به آسیای مرکزی و قفقاز منتقل می‌کنند.

این دیپلمات ایرانی تصریح کرد: علاوه بر سفرایی که در همایش کرمان آیدکس ۲۰۲۴ حضور دارند، مدیران مختلفی از وزارت خارجه نیز آمده اند تا راهنمایی و فعالیت های جذب سرمایه گذاری را در پنل های تخصصی این همایش پیگیری و نتایج را جمع بندی کنند.

وی گفت: وزارت امور خارجه در بخش اقتصادی وظیفه ارزآوری برای کشور دارد و ما همواره در تلاشیم که بازارهای موجود را حفظ کنیم و برای صادرات توسعه دهیم، ضمن آنکه جذب بازارهای جدید برای واردات را پیگیری می کنیم.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها