کد خبر: 487852
تاریخ انتشار :

صادرات برق جمهوری آذربایجان به ایران آغاز شد

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

سخنگوی شرکت دولتی «آذر انرژی» جمهوری آذربایجان اعلام کرد که این شرکت از دیروز (جمعه) صادرات برق به ایران را آغاز کرد.
به گزارش نامه نیوز، از خبرگزاری آپا؛ یحیی بابانلی افزود: بر اساس توافق‌نامه امضا شده میان شرکت «آذر انرژی» و شرکت «توانیر» ایران، انتقال نیروی برق با حداکثر قدرت ۱۸۰ مگاوات، دیروز (جمعه) ساعت ۱۱ به مناطق مغان و آستارای ایران آغاز شد.
سند توافق خرید برق میان شرکت «آذر انرژی» جمهوری آذربایجان و شرکت توانیر ایران در فروردین‌ماه در تهران به امضا رسیده است.
این سند که در جریان سفر ناطق عباس‌اف معاون وزیر انرژی جمهوری آذربایجان به تهران امضا شده، شامل صادرات برق از اول ژوئن امسال (۱۱خرداد) بود که امروز عملی شد.
در این سفر همچنین موضوع اتصال شبکه‌های برقی ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه و نیز ترانزیت انرژی برق به کشورهای ثالث مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود.
بابانلی، همچنین زمان برگزاری مذاکرات سه‌جانبه در باره اتصال شبکه‌های برقی جمهوری آذربایجان، ایران و روسیه، گفت: اجلاس سه‌جانبه گروه کاری تا پایان ماه ژوئن در مسکو برگزار خواهد شد.
نگاهی به همکاری تهران و باکو در بخش انرژی
همکاری ایران و جمهوری آذربایجان در بخش انرژی برق از اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی شروع شده و هنوز ادامه دارد، دو کشور در راستای ایجاد زیرساخت های انتقال و مبادله انرژی برق همکاری کردند که ساخت خطوط انتقال برق «ایمیشلی-پارس آباد» و اقدامات یکسان سازی شبکه‌های انرژی برق از این موارد است.
گسترش همکاری دو کشور در حوزه انرژی برق در سفر اخیر پرویز شاهبازاف وزیر انرژی جمهوری آذربایجان به ایران و دیدار رضا اردکانیان وزیر نیروی کشورمان مورد بررسی قرار گرفت.
وزیر نیرو ی جمهوری اسلامی ایران در این دیدار از فراهم شدن امکان تبادل ۸۰۰ مگاوات برق با جمهوری آذربایجان در قراردادی بین دو کشور خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی‌ها، پس از تابستان این ظرفیت را فعال می‌کنیم.
وی با اشاره به افزایش همکاری دو کشور پس از سفر فروردین‌ماه رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان گفت: در کمتر از یک ماه پس از این سفر موفق شدیم قراردادی را با طرف آذری به امضا برسانیم تا تابستان امسال با توجه به افزایش مصرف برق بتوانیم خرید و واردات برق تا حدود ۱۸۰ مگاوات را آغاز کنیم.
اردکانیان اتصال شبکه برق جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه را یکی دیگر از توافق‌های سفر رئیس‌جمهوری به باکو دانست و افزود: چنان‌چه با پشت سرگذاشتن مراحل فنی، این طرح اجرا شود کشور ما از لحاظ امنیت سیستم برق و کیفیت آن به درجه بالاتری می رسد.
پس از سفر رئیس‌جمهوری ایران به جمهوری آذربایجان، نخستین نشست بین معاونان وزیران انرژی سه کشور در باکو برگزار شد و جلسه دوم آن نیز قرار است به‌زودی در مسکو بین هیات‌های فنی سه کشور برگزار شود تا در آینده نزدیک اتصال شبکه برق ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه فراهم شود.
در سفر وزیر انرژی جمهوری آذربایجان به ایران همچنین نخستین نشست کمیسیون فنی مشترک برای اجرای موافقت‌نامه بین دولتی جمهوری آذربایجان و ایران در باره ادامه ساخت، بهره‌برداری و استفاده از منابع آب و انرژی سدها و نیروگاه‌های برق آبی خدا آفرین و قیزقلعه سی بر روی رودخانه ارس در تهران برگزار و بر اهمیت اجرای این طرح‌ها برای اقتصاد دو کشور از جمله بخش کشاورزی تاکید شد.
اتصال شبکه‌های برقی ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه و ایجاد دالان انرژی برق شمال-جنوب در دیدارهای سه‌جانبه روسای جمهوری سه کشور در باکو و تهر ان و نیز در سفر ماه فروردین رئیس جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان مورد بررسی قرار گرفته و سران سه کشور در خصوص توسعه همکاری‌های چندجانبه در حوزه انرژی برق دستورات لازم نیز صادر کردند.
منبع: ایرنا
منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets