کد خبر: 530993
تاریخ انتشار :

چشم انداز طلا در سال ۹۸/ چرا بازار سکه و طلا در پایان سال نوسان دارد؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، قیمت طلا متاثر از اتفاقات داخلی و بین المللی است، آنچه بر التهاب بازار طلا افزوده است سودجویی برخی از افراد و همچنین نگرانی خانواده‌ها از کاهش ارزش پول نقدشان است. به همین دلیل با وجود روند صعودی قیمت طلا، کماکان شاهد هستیم خرید طلا جریان دارد و حتی در برهه‌ای شدت یافته است.
براین اساس اگر دولت سیاست‌های اقتصادی کارآمدی در پیش نگیرد و اثرات تحریم‌ها بر دلار همچنان ادامه داشته باشد، باید انتظار افزایش قیمت طلا را نیز داشته باشیم. ضمن آنکه متولیان حوزه طلا از جمله روسای اتحادیه‌های طلا اعلام کرده‌اند پیش بینی قیمت دیگر امکان‌پذیر نیست.
بهای طلا بیشتر از آنکه براقتصاد تاثیرگذار باشد؛ تاثیر پذیر است. مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و نظامی کاملاً در بازار طلا موثر است. برخی کارشناسان معتقد به روند صعودی طلا در ماه‌های آینده هستند و برخی دیگر نزولی بودن آن را محتمل می‌دانند. با توجه به معادلات مطرح شده و پیش‌بینی کارشناسان از بازار جهانی طلا، به نظر می‌رسد شروع سال جدید و تورم انتظاری پایان سال و آغاز سال نو همگی خبر از صعودی بودن روند قیمت سکه دارد.
همچنین نتیجه چندین روش و مدل نیز موید این مطلب است که بهای سکه احتمالاً در اوایل سال روند صعودی خواهد داشت. البته به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران بازار طلا و سکه، باید در کنار تمامی این معادلات، گوشه چشمی به تصمیمات فدرال رزرو آمریکا در خصوص تعیین نرخ بهره نیز داشته باشند.
عباداله محمدولی عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر می‌گوید: طی ده روز گذشته قیمت‌ها کاهشی بوده و هر مثقال طلای آب شده از ۱ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان به ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.
او در خصوص وضعیت بازار طلا در سال جدید می‌گوید: نرخ طلا در سال ۹۸ به وقایع و اتفاقات پیش رو وابسته است و در صورتی که اونس جهانی افزایش پیدا کند، نرخ‌های داخلی نیز دستخوش تغییر خواهند شد.
محمدولی می‌گوید: جنگ اقتصادی میان چین و آمریکا بهای اونس طلا را از ۱۳۴۰ به ۱۲۹۹ دلار رسانده است این در حالی است که در شرایط کنونی قیمت اونس جهانی طلا باید ۱۴۰۰ دلار باشد.
محمدولی در مورد التهابات قیمتی در پایان سال ادامه می‌دهد: این نوسان‌ها به دلیل عرضه و تقاضا در بازار و تسویه حساب شرکت‌هاست.
او قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار در بازار را ۱ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان، هر گرم طلای ۱۸ عیار را ۴۱۸ هزار تومان، هر یک عدد سکه تمام بهار آزادی را ۴ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان، هر سکه امامی ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، هر نیم سکه ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان و هر ربع سکه را ۱ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان و هر یک عدد سکه گرمی ۸۶۰ هزار تومان اعلام کرد.
منبع: رویداد 24

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets