کد خبر: 227169
تاریخ انتشار :

از حمله لفظی امارات به ایران تا سخنان تهدید آمیز ائتلاف عربستان؛ ایرانی هایی که با حوثی ها در یک سنگر هستند ، همان سرنوشتی را خواهند داشت که حوثی ها دارند !

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات روز چهارشنبه گفت : عملیات «عاصفه الحزم» به اهداف خود در بازگرداندن ثبات و آرامش به یمن و خلیج (فارس) دست خواهد یافت.
آل نهیان در دیدار با ریاض یاسین همتای یمنی خود گفت : عاصفه الحزم در پاسخ به درخواست دولت یمن و منصورهادی رییس جمهور قانونی این کشور انجام شد و با حقوق بین الملل کاملا مطابقت دارد.
وی ایران را به دخالت در عراق ، سوریه ، لبنان و یمن متهم کرد و اظهار داشت دوستان ما در ایران قصد صدور انقلاب سال 1979 را دارند و این جزء قانون اساسی و نظام آن هاست .
وی از تهران خواست با دولت های منطقه مانند شریک خود عمل کند.
بقیه کشورها هم بیایند!
وزیر امور خارجه امارات عربی متحده خواستار پیوستن دیگر کشورها به ائتلاف موسوم به طوفان قاطعیت علیه یمن شد.
عبدالله بن زاید آل نهیان در نشست خبری مشترک با ریاض یاسین وزیر امور خارجه در دولت مستعفی یمن در ابوظبی گفت: شبه نظامیان حوثی برای تحقق اهداف مورد نظر طرف های خارجی عمل می کنند. ما از همه نیروهایی که در حفظ امنیت خلیج فارس مشارکت می کنند تشکر می کنیم.
آل نهیان افزود: من از همه کسانی که هنوز به ائتلاف طوفان قاطعیت نپیوسته اند دعوت می کند تا به عضویت این ائتلاف درآیند. ما خواهان تشکیل نظام توافقی در یمن هستیم که پیرو اهداف طرف های خارجی نباشد.
وی خاطر نشان کرد: تلاش های کنونی همچنین به مبارزه با افراط گرایی کمک خواهد کرد. تروریسم حوثی عامل وخامت اوضاع انسانی در یمن است. شبه نظامیان حخوثی هیچ وفاداری به یمن ندارند. حوثی ها و علی عبدالله صالح تلاش های عربستان را برای دستیابی به راه حل مسالمت آمیز در یمن رد کردند. طوفان قاطعیت به علت کودتای حوثی ها علیه دولت قانونی در یمن آغاز شد.
تاریخ امارات!
وی در ادامه گفت: تاریخ شاهد آن بوده است که امارات در بحرانها در کنار یمن بوده است و امروز نیز در کنار یمنیها خواهیم بود و در آینده نیز این کار را خواهیم کرد تا یمن جایگاه خود را بازیابد . از این فرصت استفاده می کنم و از کشورهای دوستی که برای حمایت از یمن و فراهم کردن امنیت و زندگی کریمانه برای یمنیها تلاش می کنند و از عملیات طوفان قاطعیت حمایت کردند ؛ تشکر می کنم . از دوستانی که تا کنون به این ائتلاف نپیوسته اند می خواهم که این فرصت مناسب را مغتنم شمارند و برای بازگرداندن مشروعیت به یمن به این ائتلاف بپیوندند
سخنان سخنگوی ائتلاف
سخنگوی ائتلاف عربستان با اشاره به سرنوشت مشترک نیروهای ایرانی و حوثی ها در یمن تاکید کرد: بیشتر ایرانی هایی که در یمن حضور دارند از حامیان شبه نظامیان حوثی هستند.
سرتیپ احمد العسیری، سخنگوی رسمی ائتلاف عربستان در حمله به یمن در کنفرانس خبری امروز خود که از شبکه تلویزیونی العربیه پخش می شد، گفت: کاروان کمک های بین المللی به بندر عدن رسیده و کار هماهنگی با کمیته های مردمی برای ورود و توزیع این کمک ها انجام شده است.
العسیری افزود: یگان های نظامی در استان مارب در تماس با نیروهای ائتلاف حمایت خود را از دولت قانونی یمن اعلام کردند.
وی همچنین گفت: فرماندهان نظامی نیز طی تماس های متعدد با دولت قانونی وفاداری خود را به منصور هادی اعلام کرده اند.
سخنگوی عملیات طوفان قاطعیت تاکید کرد: هر کس با شبه نظامیان حوثی هم پیمان بماند با آنها برخورد خواهد شد.
العسیری با اشاره به ادامه حمله جنگنده های ائتلاف عربستان به مخازن سلاح و موشک های زمین به زمین گفت: توان شبه نظامیان حوثی در ضربه زدن به مردم یمن روز به روز کاهش می یابد.
وی در ادامه اظهار داشت: ما از کمیته های مردمی در عدن خواسته ایم در صورت به اسارت گرفته شدن حوثی ها آسیبی به آنها وارد نکنند. جنگنده های ائتلاف گردان های نظامی شورشی یمن را که در گلوله باران کردن شهر الضالع مشارکت کرده بودند بمباران نمودند.
وی همچنین از نابود شدن سیستم رادار نیروی هوایی در حومه شهر عدن و مرکز فرماندهی و انبار تجهیزات نظامی کودتا گران یمنی به وسیله نیروهای ائتلاف خبر داد.
العسیری تصریح کرد: ما از فرماندهان یگان ها و پادگان های نظامی می خواهیم خود را تسلیم قانون کنند.
بمباران اهداف مختلف در دو پادگان الخالد و الحمزه نیز از دیگر خبرهای سخنگوی ائتلاف بود.
وی تاکید کرد: هرگونه تجمع شبه نظامیان حوثی در نزدیکی مرزهای عربستان با آتش توپخانه نیروهای زمینی ارتش سعودی روبرو خواهد شد.
خبرنگاری از کشور ترکیه از ورود یک کشتی ایرانی به آبهای بین المللی و در نزدیکی تنگه باب المندب خبر داد و گفت: آیا ورود این کشتی ایرانی در این زمان اقدامی خصمانه به شمار می آید و در صورتی که یک کشتی از آبهای بین المللی برای ورود به یمن استفاده کند، مورد هدف نیروهای ائتلاف قرار خواهد گرفت؟
احمد العسیری در پاسخ گفت: اولا حرکت کشتی ها در آبهای بین المللی برای همه کشورها از جمله ایران آزاد است اما ائتلاف عربستان قبلا اعلام کرده است که بنادر و آبهای منطقه ای یمن و آسمان این کشور تحت سیطره جنگنده های ائتلاف است.
وی تاکید کرد: تا کنون هیچ کشتی ای اقدامی خصمانه علیه نیروهای ما مرتکب نشده است و حضور آنها در آبهای بین المللی حق قانونی آنها است اما در عین حال نیروهای ائتلاف هم حق دارند در صورت مشاهده هرگونه اقدام خصمانه علیه مردم یمن و یا کمک رسانی به شبه نظامیان حوثی واکنش نشان دهند.
خبرنگار دیگری از تسلط برخی از نیروهای القاعده بر مراکز نظامی منطقه حضر موت خبر داد و پرسید: آیا ائتلاف عربستان برای هدف قرار دادن نیروهای القاعده در یمن برنامه ای در نظر دارد؟
سخنگوی ائتلاف گفت: نیروهای القاعده قبل از شروع عملیات طوفان قاطعیت در یمن فعالیت می کردند و دولت یمن نیز در این زمینه اقدامات بازدارنده برای مبارزه با این عناصر تروریستی و دفاع از امنیت کشور و ملت خود انجام داده و بسیاری از آنها را دستگیر و روانه زندان های یمن کرده است اما همانطور که می دانید اقدامات شبه نظامیان حوثی و حامیان آنها مانعی بر سر راه دولت یمن در مبارزه با تروریسم در داخل کشور شده است لذا این کشور به مرکزی برای اقدامات تروریستی در خاورمیانه و اروپا و آمریکا تبدیل شد و همه می دانند که بخش اعظم اقدامات تروریستی که در اروپا صورت گرفته در یمن برنامه ریزی شده است.
وی گفت: حوثی ها بیشترین خدمت را به تروریست های القاعده کرده اند چرا که آنها اولا توان دولت یمن را در مبارزه با تروریسم ضعیف کردند و ثانیا این تروریست ها را از زندان های یمن آزاد نمودند.
العسیری افزود: اول باید کودتا گران حوثی در یمن سرکوب شوند تا این کشور بتواند به مبارزه تروریست های القاعده برود.
وی گفت: شبه نظامیان حوثی تجهیزات نظامی و سلاح های ارتش را ربوده و به پادگان های تحت تصرف خود در استان صعده منتقل کرده اند.
خبرنگار روزنامه عربستانی الریاض پرسید: آیا ایران تا کنون درخواستی برای خارج کردن اتباع خود از یمن ارائه کرده است و آیا این کشور هنوز نماینده دیپلماتیک در صنعا دارد؟
العسیری در پاسخ گفت: ایران هیچ درخواستی برای خروج اتباع خود از یمن ارائه نکرده است ولی آنها در صورت تمایل حق دارند که در یمن باقی بمانند.
وی ادعا کرد: ما مطمئن هستیم بیشتر ایرانی هایی که در یمن حضور دارند از حامیان شبه نظامیان حوثی هستند و حوثی ها را آموزش می دهند و آنها را تجهیز و مسلح می کنند لذا این افراد ایرانی اکنون با حوثی ها در یک سنگر قرار دارند و همان سرنوشتی را خواهند داشت که حوثی ها دارند.
ادعاي جدید العربيه: مدارک جديدي از حمايت ايران ازحوثي ها به دست آمده است
شبکه سعودی العربیه مدعی شد مدارک جدیدی درباره حمایت ایران از حوثی ها در یمن به دست آمده است.
به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، ائتلاف طوفان قاطعیت در یمن مدارک جدیدی را فاش کرد که دست داشتن تهران در حمایت از شبه نظامیان حوثی را ثابت می کند.
بشایر المطیری گزارشگر شبکه العربیه گفت: هر روز بیش از پیش برای نیروهای ائتلاف ضد حوثی مدارکی فاش می شود که ثابت می کند ایران در فروپاشی حاکمیت یمن دست دارد. با گذشت دو هفته پس از آغاز عملیات طوفان قاطعیت به فرماندهی عربستان سعودی دلیل جدیدی درباره دست داشتن ایران در حمایت از شبه نظامیان حوثی به دست آمد. حوثی ها بدون حمایت مستقیم خارجی توانایی عملیات نظامی و کودتا علیه دولت قانونی یمن را نداشتند.
در ادامه این گزارش آمده است: احمد عسیری سخنگوی رسمی عملیات طوفان قاطعیت فاش کرد این ائتلاف مدارک قطعی درباره اقدام ایران در آموزش حوثی ها برای هدایت هواپیماهای جنگی به دست آورده است. ائتلاف تاکید کرد ایرانیها و نیروهای حزب الله افراد مسلح حوثی را آموزش می دهند و مقدار زیادی تسلیحات برای آنها تامین می کنند که پس از کودتای حوثی ها و تسلط آنها بر صنعا گسترش یافت. هر هفته چهارده پرواز بین تهران و صنعا برای انتقال سلاح انجام می شد. انبارهای مهمات برای سلاح های ارسال شده از طرف ایران در مناطق مختلف یمن ایجاد شده است. نیروهای ائتلاف تاکنون بیش از یازده انبار مهمات را هدف قرار داده اند!
گزارشگر این شبکه خاطر نشان کرد: شبه نظامیان حوثی با حمایت ایران اقدامات خود را علیه یمن از اوایل سال 2002 آغاز کرد و شش جنگ علیه ارتش انجام داد. مقامات یمنی در چند سال گذشته مدارک مختلفی را درباره تلاش ایران برای رساندن سلاح به حوثی ها از بنادر یمن ارائه کردند. یکی از آنها توقیف کشتی در سال 2013 در آبهای منطقه ای یمن بود که حامل مقدار زیادی سلاح و مواد منفجره بود. این سلاح ها از یکی از بنادر ایران ارسال شده بود و قرار بود در اختیار حوثی ها در شمال یمن و مناطق نزدیک عربستان قرار بگیرد!
یادآور می شود شبکه سعودی العربیه به ماهیت مدارک جدیدی که این شبکه ادعا کرد درباره حمایت ایران از حوثی ها به دست آمده است، هیچ اشاره ای نکرد.
منبع: انتخاب

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما