کد خبر: 479271
تاریخ انتشار :

گفتگوی جانسون و سرپرست وزارت خارجه آمریکا با محوریت ایران

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

جانسون با انتشار پیام توییتری خود بدون اشاره به جزئیات ملاقات خود افزود که درباره مجموعه‌ای از مسائل امنیت جهانی ازجمله سوریه و کره شمالی نیز گفت‌وگو کرده است.
به گزارش نامه نیوز نشست گروه جی 7 از امروز در تورنتو کانادا آغاز به کارکرد و بر اساس اعلام وزارت خارجه انگلیس، جانسون قرار است درباره مسائل خلع سلاح و جلوگیری از تداوم درگیری در خاورمیانه گفت‌وگو کند.
بن والاس معاون وزیر کشور انگلیس در امور مسائل امنیتی نیز وی را در این سفر همراهی کرده است.
رویترز پیشتر به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داده بود که در این نشست درباره تحولات مربوط به برجام گفت وگو می شود 'همچنین اولویت زیادی به اقدامات ایران در منطقه و راه حل بحران سوریه تخصیص داده خواهد شد'.
در همین پیوند، هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان به خبرنگاران در تورنتوی کانادا گفته است: هدف ما این است که شرایطی را ایجاد کنیم توافق هسته‌ای (برجام) حفظ شود و ایالات‌متحده آمریکا در آن باقی بماند.
به گزارش رویترز برنامه هسته ای کره شمالی از دیگر مسائلی است که در این نشست مورد بررسی قرار خواهد گرفت. کره شمالی دیروز (شنبه) اعلام کرد که «این کشور آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی را تعلیق و یک مرکز آزمایش هسته‌ای را در شمال کشور نیز تعطیل خواهد کرد».
چند هفته مانده به مهلت تعیین‌شده از سوی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا برای اصلاح ایرادهای ادعایی موردنظر او در برجام و اعلام تصمیم او درباره تمدید تعلیق تحریم‌ها و ادامه اجرای برجام در روز 12 ماه مه (22 اردیبهشت) ، مذاکرات و رایزنی‌های طرف‌های اروپایی با آمریکا به مراحل حساسی نزدیک شده است.
رئیس‌جمهوری آمریکا قرار است در 12 ماه «می» تصمیم خود را درباره برجام اعلام کند اما برای ادامه حیات برجام چهار شرط گذاشته است: «بازرسی از همه سایت‌های ایرانی موردنظر بازرسان بین‌المللی، تضمین به عدم نزدیک شدن به سلاح هسته‌ای، همیشگی بودن برجام و محدودیت برنامه موشک‌های دوربرد ایران».
بااین‌حال ظریف وزیر خارجه کشورمان اخیراً در واکنش به‌احتمال خروج آمریکا از برجام گفته است که اگر مزایای این توافق برای ایران کاهش یابد، هیچ دلیلی وجود ندارد که ایران در این توافق باقی بماند.
منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما