کد خبر: 556307
تاریخ انتشار :

چین خواستار تلاش طرفین برجام برای تامین منافع اقتصادی ایران شد

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین از تمامی طرف‌های توافق هسته‌ای خواست شتاب کرده و تلاشی همه‌جانبه برای دستیابی به حل‌وفصلی سیاسی و دیپلماتیک برای مسئله‌ هسته‌ای ایران انجام بدهند.

«یی» این درخواست را در نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا، ایران، روسیه، فرانسه، آلمان و انگلیس در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کرد.

وی همچنین اظهار کرد که رویکرد «کارزار فشارحداکثری» آمریکا موجب ایجاد بحران کنونی در منطقه شده و اگر کنترل نشود، ممکن است بحران بزرگ‌تری ایجاد شود.

این مقام ارشد دیپلماتیک چین در ادامه پیشنهاد کرد که برای حل کردن این بحران به گونه‌ای مناسب، طرفین باید از اصول بنیادین چندجانبه‌گرایی حمایت کنند.

وی افزود که حفاظت از برجام حمایت از چندجانبه‌گرایی، اقتدار شورای امنیت سازمان ملل و دستورالعمل بین‌المللی می‌باشد که بر پایه قانون بین‌المللی استوار است.

وزیر امور خارجه چین تاکید کرد که تمامی طرف‌ها هیچ‌گاه نباید در عزمشان در برابر چالش‌ها و سختی‌ها تردید کنند.

وی ضمن تاکید این که تمامی طرف‌ها باید به تعهدات برجامی احترام بگذارند، مطرح کرد: ایجاد توازن میان حقوق و تعهدات ترسیم شده در برجام به اصل برابری و عدالت مرتبط است.

«یی» با تاکید بر این که ایران باید به اجرای برجام ادامه دهد و طرف‌های دیگر نیز باید برای حفاظت از منافع اقتصادی ایران تمام تلاششان را بکنند، اظهار کرد: چین به همکاری قانونی با ایران در زمینه‌های اقتصادی، تجارت و انرژی ادامه داده، به سر گرفتن پروژه آب سنگین اراک ادامه داده و از سازوکار مالی اروپا براس تسهیل تجارت با ایران، حمایت خواهد کرد.

وی همچنین از طرفین خواست به رویکرد درست حل کردن اختلافات از طریق رایزنی، پایبند باشند.

وزیر امور خارجه چین همچنین هشدار داد که یک‌جانبه گرایی و زورگویی، تنها موجب گسترش تنش‌ها پیرامون توافق هسته‌ای ایران می‌شود و طرفین باید با ایجاد اعتماد، متحد بمانند و برای رسیدن به یک راه‌حل، از چندجانبه‌گرایی حمایت کنند.

به گزارش ایسنا، آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای در سال گذشته تحریم‌های قبلی ایران را اعمال کرده و پس از آن نیز در راستای «کارزار فشار حداکثری» تحریم‌های جدیدی بر ایران اعمال کرد. از آن پس، شرکای برجام، ضمن تعهدشان نسبت به انجام دادن اقداماتی در راستای خنثی کردن تاثیر تحریم‌های اقتصادی ایران تعلل کرده و نمونه‌ای از قصد آن‌ها برای راه‌اندازی سازوکار مالی اروپا در راستای تسهیل تجارت با ایران (اینستکس) بوده که تا کنون ناکارآمد بوده است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما