کد خبر: 599414
تاریخ انتشار :

عفونت لثه چیست؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

عفونت لثه یعنی وجود هر نوع چرک و یا التهاب در بافت لثه ی فرد که اغلب سبب تورم لثه ها و درد می شود. دلیل وجود عفونت در لثه ی بیمار فعال شدن سیستم ایمنی مخاطی دهان و بازخورد این سیستم به عوامل عفونی مختلف می باشد که در این صورت لثه ی افراد مبتلا متورم و پر خون شده و سبب بروز ناراحتی در فرد می شود. عفونت لثه از جمله بارز ترین بیماری های مربوط به دهان و دندان به حساب می آید به گونه ای که سالانه میلیون ها نفر به این مشکل مبتلا شده و برای درمان به دندان پزشکی های مختلف مراجعه می نمایند اما شدت عفونت و علائم این بیماری ممکن در افراد مختلف تفاوت داشته باشد. اگر عفونت لثه به موقع درمان نشده و ادامه داشته باشد می تواند مقاومت و یکپارچگی بافت لثه را از بین ببرد که در نتیجه این موضوع سبب پوسیدگی و افتادن دندان های فرد و نیاز به ایمپلنت می شود بنابراین کنترل و درمان عفونت لثه و التهاب آن بسیار ضروری است.

عواملی که سبب ایجاد التهاب و عفونت لثه می شوند

  • استفاده ی غلط از نخ دندان

یکی از عوامل بروز عفونت در لثه ی افراد استفاده غلط و اشتباه از نخ دندان می باشد در حالی که استفاده ی درست از نخ دندان می تواند یکی از بهترین راه حل ها برای جلوگیری از بروز عفونت لثه باشد. استفاده ی نا درست از نخ دندان سبب تخریب بافت لثه ی فرد می شود به همین دلیل تمامی افراد باید روش های اولیه و اصول درست استفاده از نخ دندان را بلد باشند تا از بروز اتفاقاتی مثل عفونت ، التهاب و ... جلوگیری کنند. در حفره ی دهان یک غشای مخاطی قرار داد که اولین سد دفاعی بدن برای جلوگیری از بروز مشکلاتی همچون التهاب و ... همین غشای مخاطی می باشد که اگر به طور نامناسب از نخ دندان استفاده شود این سد دفاعی از بین رفته و زمینه ی لازم برای هجوم انواع باکتری ها و مخمر ها به بافت لثه فراهم می شود.

عفونت لثه چیست؟

  • عفونت های باکتریایی

یکی از بارز ترین عوامل ایجاد عفونت لثه وجود عفونت های باکتریایی می باشند. عوامل باکتریایی به بافت لثه نفوذ کرده و سبب فعال شدن سیستم ایمنی مخاطی می شوند که در نتیجه زمینه ی لازم برای بروز تورم در لثه و التهاب بافت لثه فراهم می شود. عفونت و تورم لثه می تواند علائمی همچون موارد رو به رو را به همراه خود داشته باشد که این موضوع سبب اذیت شدن فرد مبتلا می شود ، از جمله این علائم عبارتند از : 1- درد شدید 2- کبود و قرمز شدن لثه 3- خونریزی لثه 4- تورم بافت لثه 5- تغییر رنگ لثه ی فرد و ... .

  • مصرف زیاد دخانیات

از جمله موارد دیگری که سبب بروز عفونت لثه و متورم شدن آن می شوند می توان به مصرف زیاد دخانیات اشاره کرد. مصرف دخانیات نه تنها سبب وارد شدن آسیب مستقیم به بافت لثه می شوند بلکه مشکلات دندان زیادی را نیز به همراه دارند که فرد به مرور زمان به آن ها مبتلا می شود. افراد سیگاری با مصرف روزانه ی سیگار سبب ورود هزاران نوع ماده ی شیمیایی و سمی به دهان و دندان های خود می شوند که همین مواد سمی به مرور زمان به بافت لثه نفوذ کرده و مقاومت بافت را کاهش می دهند که در نتیجه زمینه ی بروز التهاب و عفونت در لثه های فرد به راحتی ایجاد می شود. در حالت کلی التهاب هایی که در لثه ی افراد سیگاری به وجود می آیند ارتباط مستقیمی با مصرف سیگار فرد دارند ، این جمله به این معناست که اگر فرد مصرف سیگار را ترک کند عفونت موجود در لثه هایش نیز به مرور زمان کمتر شده و در نهایت کاملا از بین می روند.

عفونت لثه چیست؟

مصرف سیگار و عفونت لثه

  • سایر عواملی که سبب بروز عفونت لثه می شوند

علاوه بر موارد گفته شده دلایل دیگری نیز وجود دارند که سبب می شوند لثه های فرد عفونت کرده و التهاب پیدا کند از جمله ی این دلایل می توان به 1- شیمی درمانی 2- مصرف برخی از دارو ها 3- برفک دهان 4- مصرف نوشیدنی های الکی 5- عدم استفاده درست از مسواک 6- استفاده از دندان مصنوعی 7- تغذیه ی نامناسب 8- رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و ... اشاره کرد. در حالت کلی هر عاملی که سبب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و بافت لثه شود می تواند سبب بروز التهاب و عفونت لثه شود.

راه های درمان عفونت لثه

  • رژیم غذایی خود را عوض کنید

وجود رژیم غذایی سالم و متعادل برای درمان عفونت در لثه های فرد بسیار تاثیر گذار می باشد برای مثال فرد باید توجه داشته باشد تا ویتامین سی و کلسیم کافی را روزانه مصرف نماید.

  • استفاده از خمیر دندان ضد ورم

بعضی از خمیر دندان ها وجود دارند که توانایی خنثی کردن پلاک های اطراف خط لثه را داشته و به این ترتیب می توانند از تورم لثه جلوگیری نمایند.

جهت مشاوره و درمان می توانید با کلینیک دندانپزشکی Dencare با شماره تماس 02122023658 تماس حاصل نمایید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما