کد خبر: 613276
تاریخ انتشار :

با شهرداد درگیر مشکلات حقوقی نشوید

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

حتما برای شما هم پیش آمده است که در مواقعی به دلیل اشتباهاتی که در تنظیم قرارداد کاری یا معاملات برای شما پیش آمده است دچار مشکلات حقوقی شده اید. یا برای تنظیم اظهارنامه در شرکت خود سردرگم شده اید. این موارد ممکن است در زندگی برای همه ما اتفاق بیفتد. اما راه حل این مشکل را ما برای شما آورده ایم. شما اگر اصول اولیه و کلی نگارش اینگونه اسناد حقوقی را یاد بگیرید دیگر در طول زندگی خود دچار مشکلات حقوقی نخواهید شد. شاید با خود فکر کنید که این مسائل به دلیل اینکه به قانون و مقررات مربوط است سخت باشد. اما اصلا اینگونه نیست. در این مقاله ما به شما شیوه درست تنظیم قرارداد ، تنظیم اظهارنامه و نگارش دادخواست را به طور کامل و صریح آموزش خواهیم داد. پس در ادامه با ما همراه باشد.

قرارداد چیست؟

همانطور که می دانید تک به تک کلماتی که در یک قرارداد به کار می رود مهم و تاثیرگذار است. به همین دلیل باید همیشه در تنظیم قرارداد خود نهایت دقت و توجه را به خرج دهید. با توجه به ماده 183 قانون مدنی، قرارداد در اصل به عنوان تعهدی بین دو یا چند نفر است. قرارداد بصورت مکتوب در یک برگه ثبت می شود و طرفین قرارداد معمولا در حضور شاهدان اقدام به امضا کردن آن می کنند. به موجب امضاء قرارداد دو طرف متعهد می شوند که تمام مفادی که در قرارداد عنوان شده است را به طور کامل انجام دهند.

نحوه تنظیم قرارداد هر قرارداد قانونی از بخش های گوناگونی تشکیل شده است که در نگارش هر کدام از این بخش ها باید قوانینی که در ارتباط با آن است را رعایت کرد تا قرارداد از نظر قانونی مورد قبول واقع شود. در ادامه به بررسی این اجزا خواهیم پرداخت.

  • عنوان اصلی قرارداد عنوان قرارداد بسیار مهم است به دلیل اینکه باعث می شود از شخصی شدن قراردادها جلوگیری شود. به همین دلیل باید برای قرارداد خود یک عنوان مشخص در نظر بگیرید.
  • موضع قرارداد موضوع قرارداد بسیار مهم است، تمام تعهداتی که دو طرف قرارداد می دهند در این بخش عنوان خواهد شد. در این بخش باید به صورتی صریح و واضح و با توجه به قانون و موارد مورد مذاکره ذکر شوند.
  • طرفین قرارداد در این قسمت باید تمام اطلاعاتی طرفین قرارداد به طور کامل مکتوب شود. همچنین اگر طرف قرارداد شما شخصی حقوقی است باید صلاحیت وی برای امضاء قرارداد بررسی شود.
  • مدت و مبلغ قرارداد توجه داشته باشید که در قرارداد خود حتما مدت زمان قرارداد، مبلغ و نحوه پرداخت آن را ذکر کنید.
  • شروط و تعهدات قرارداد دقت داشته باشید که در متن قرارداد خود علاوه بر ذکر موضوع قرارداد باید تعهدات دو طرف را نیز به صورت کاملا مشخص و صریح ذکر کنید.

تنظیم اظهارنامه چه ضرورتی دارد؟

در مواردی که فردی قصد دارد در راستای احقاق حقوق خود اقدامی کند و قصد ندارد که این اقدام از سوی قانون باشد می تواند به تنظیم اظهارنامه برای فرد مورد نظرش بپردازد. البته در مواردی هم می توان با ارائه اظهارنامه به دادگاه خواستار پیگیری قانونی و حقوقی آن شوید. با توجه به این نکته متوجه شدیم که تنظیم اظهارنامه برای مطالبه حق قانونی شما ضروری است در اصل مهم ترین وسیله برای این کار اظهارنامه است. نحوه تنظیم اظهارنامه شما می توانید اوراق اظهارنامه را از مراکز فروش تمبر و اوراق قضایی تهیه کنید. اظهارنامه خود را باید در سه نسخه تهیه کنید. سپس مطالب خود را در ستونی که برای خلاصه اظهارات است وارد می کنیم. دقت داشته باشید که با توجه به این نکته در انتها اظهارنامه خود را امضاء خواهید کرد تمام مطالب ذکر شده در آن به عنوان اقرار به حساب خواهد آمد پس نهایت دقت را در نوشته های خود به کار ببرید. همچنین در هنگام تنظیم اظهارنامه خود از نسبت دادن جرم به طرف مقابل خود جلوگیری کنید به دلیل اینکه ممکن است طرف مقابل شما برای نشر اکاذیب شما را تحت تعقیب کیفری قرار دهد. مرحله بعدی الصاق تمبر بر روی اظهارنامه خود و تسلیم آن به اداره ثبت اسناد است. البته در مواردی که در آن دایره اظهارنامه وجود داشته باشد. اظهارنامه خود را به آنجا تحویل می دهیم. پس از 20 روز از تاریخ تحویل به همان مرجع مراجعه کرده و یک نسخه از اظهارنامه خود را تحویل می گیریم. نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که در هنگام نوشتن متن اظهارنامه خود اصلا طرف مقابل را تهدید نکنید. به دلیل اینکه این کار شما جرم محسوب می شود و طرف مقابل می تواند اقدام به طرح دعوی کیفری علیه ما کند.

با شهرداد درگیر مشکلات حقوقی نشوید

دادخواست چیست؟

در معنای لغوی دادخواست به معنای درخواست عدالت و دادخواهی کردن است. فرد با نگارش دادخواست طرف مقابل خود را به دادرسی نزد قاضی فرا می خواند تا بتواند در راستای احقاق حقوق خود قدم بردارد. البته یکی از شروط رسیدگی دادگاه به پروند ها نیز تسلیم دادخواست به دادگاه است. به همین دلیل نگارش دادخواست بسیار مهم است. هر دادخواست از 3 بخش خواهان، خوانده و خواسته تشکیل شده است. خواهان به فردی گفته می شود که از خوانده یا همان طرف مقابل خود درخواستی دارد و با قید کردن درخواست خود در برگ دادخواست از مراجع قضایی تقاضای رسیدگی می کند. نحوه نگارش دادخواست با توجه به ماده 48 قانون آیین دادرسی مدنی برای رسیدگی دادخواست باید حتما دادخواست خود را در برگ چاپی که به آن برگ دادخواست می گویند ثبت کنید و به مرجع قضایی ارائه دهید. برای نگارش دادخواست فرم های مختلفی وجود دارد که شما با توجه به مسئله حقوقی خود اقدام به پر کردن فرم مربوطه می کنید. ● فرم دیوان عدالت اداری ● فرم واخواهی ● فرم دادگاه تجدید نظر ● فرم شورای حل اختلاف ● فرن فرجام خواهی ● فرم دادگاه نخستین این موارد نمونه هایی از فرم های موجود برای دادخواست هستند. شما می توانید برای پر کردن برگ دادخواست هم شخصا اقدام کنید و هم وکیل قانونی شما این کار را برایتان انجام دهد. طبق ماده 51 آیین دادرسی مدنی برگ دادخواست باید موارد ذیل را در بر داشته باشد. ● نام و نام خانوادگی خواهان ● نام پدر خواهان ● سن خواهان ● آدرس محل زندگی خواهان ● و در صورت امکان شغل خواهان ● اگر دادخواست توسط وکیل تنظیم شود باید مشخصات وی نیز در برگ دادخواست ذکر شود. مواردی که ذکر کردیم برای خوانده هم باید ثبت شود اما اگر خواهان اطلاعات خوانده را به طور کامل در اختیار نداشت. ایرادی ندارد و دادگاه می تواند به صورت غیابی به پیگیری دادخواست بپردازد. با شهرداد درگیر مشکلات حقوقی نشوید جمع بندی با توجه به تمام نکات ذکر شده و آشنایی با تنظیم قرارداد، تنظیم اظهارنامه و نگارش دادخواست، متوجه شدید که شما به تنهایی هم می توانید اقدام به تهیه این اوراق کنید. اما در مواردی که پرونده شما دچار پیچیدگی های بسیار است. پیشنهاد ما به شما این است که تهیه این دسته از اوراق قضایی خود را به یک وکیل با تجربه در این زمینه بسپارید. با این کار می توانید اطمینان داشته باشید که تماما موازین قانونی در ارتباط با مسئله مورد نظر در اوراق شما رعایت شده است. همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به اپلیکیشن حقوقی شهرداد مراجعه کنید. وکلای با تجربه شهرداد آماده به اشتراک گذاشتن تجربیات خود در این زمینه با شما هستند و شما می توانید از طریق اپلیکیشن حقوقی شهرداد www.app.shahrdaad.com به صورت آنلاین اقدام به مشاوره با آنها کنید. ممنون که انتها با ما همراه بودید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما