کد خبر: 620672
تاریخ انتشار :

۷ نکته عجیب درباره نتانیاهو/ زنی که قدرت بنیامین را تصاحب کرد!

مقالات متعددی درباره بنیامین نتانیاهو و اقدامات جنجالی و خصمانه‌اش نگاشته شده است اما کمتر به نحوه قدرت گرفتن، زندگی خصوصی، گذشته سیاسی او و حواشی زندگی‌اش نوشته شده است. در این گزارش سعی داریم به این موضوع بپردازیم.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

اوضاع برای بنیامین نتانیاهو خوب پیش نمی‌رود و شاید نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تا یکی دو هفته دیگر از قدرت کنار رفته و بعد از ۱۲ سال جای خود را به شخص دیگری بدهد.

در اینکه نتانیاهو یکی از افراطی‌ترین قدرتمندان اسرائیل بود شکی نیست. او سال‌ها از طریق گسترش شهرک سازی صهیونیست‌ها، آزار فلسطینیان، حمله به غزه و لبنان و به خصوص مخالفت شدید با گسترش تجهیزات موشکی و فناوری هسته‌ای ایران باعث آزار مردم منطقه و خشم آنها شده بود. با این حال، نتانیاهو در آخر با کوله‌باری از فساد اقتصادی خود و خانواده‌اش، شکست نظامی از مقاومت و طغیان گروه‌های داخلی صهیونیستی در حال ترک قدرت است.

در این مدت، مقالات متعددی درباره بنیامین نتانیاهو و اقدامات جنجالی و خصمانه‌اش نگاشته شده است اما کمتر به نحوه قدرت گرفتن، زندگی خصوصی، گذشته سیاسی او و حواشی زندگی‌اش نوشته شده است.

بد نیست در این گزارش مروری بر این جنبه از زندگی او هم داشته باشیم.

در زیر، ۷ نکته مهم در رابطه با نخست وزیر اسرائیل بیان می‌شود:

خانواده نتانیاهو را بشناسید

بنیامین نتانیاهو تنها نخست‌وزیر اسرائیل است که در آن به دنیا آمده‌است. او متولد ۱۹۴۹ در تل آویو است. برادر نتانیاهو(یوناتان) یکی از کشته‌شدگان در عملیات مشهور "هواپیمای فرانسه" بود که در آن عملیات کشته شد. برخی معتقدند یوناتان با فدا کردن جان خود باعث نجات گروگان‌های اسرائیلی هواپیما شد و به همین دلیل صهیونیست‌ها یوناتان را قهرمان ملی خود می‌دانند.

پدر نتانیاهو نیز یک استاد برجسته تاریخ یهود بود که عقاید جزم و تندی داشت. نتانیاهو پدر معتقد بود که یهودیان باید همواره از خود در برابر خطراتی که موجودیت یهود را تهدید می کند، از پیش خبردار باشند و راهکارهای لازم را در پیش گیرند. او مخالف شدید فلسطینیان بود و از گسترش شهرک سازی‌ها دفاع می‌کرد.

بسیاری معتقدند نوع زندگی برادر و اندیشه پدر نتانیاهو باعث شکل‌گیری شخصیت تند و عقاید افراطی او شده است.

جوانی و تحصیلات

بنیامین نتانیاهو دارای مدرک کارشناسی در رشته معماری و کارشناسی ارشد در مدیریت اجرایی از دانشگاه‌ام‌آی‌تی است. وی مدرک دکترای خود را از هاروارد در رشته علوم سیاسی کسب کرده‌است.

نتانیاهو همچنین در جوانی وارد ارتش رژیم صهیونیستی شد و در جنگ "یوم کیپور" هم شرکت داشته است.

نتانیاهو در طی سال‌هایی که در بوستون تحصیل می‌کرد، با همسر اولش میریام ملاقات کرد و با او ازدواج کرد و فرزند اول خود به نام «نوا» را به دنیا آوردند. پس از فارغ‌التحصیلی از هاروارد، در یک دفتر مشاوره مالی مشغول به کار شد و همچنین به فعالیت‌های اطلاعاتی اسرائیل در آمریکا پرداخت.

حزب لیکود و وعده‌های انتخاباتی

نتانیاهو عضو حزب سکولار اما ملی‌گرا و افراطی لیکود است. او در انتخابات ۲۰۰۹ شرکت کرد و برای اولین بار پیروز شده و به نخست وزیری رسید.

وعده‌های انتخاباتی او بسیار تند بود. نابودی حماس از جمله وعده‌های او بود. بنیامین نتانیاهو همچنین وعده داد تا رشد  شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری رود اردن را ادامه دهد، با برچیدن شهرک‌ها مخالفت کند و از دادن امتیاز درباره تقسیم قدس به فلسطینی‌ها خودداری ورزد.

بسیاری از این وعده‌ها البته هرگز عملی نشده و بعد از گذشت ۱۲ سال، تحقق نیافتند.

مرد فاسد رژیم صهیونیستی

نتانیاهو یکی از فاسد‌ترین سیاستمداران اسرائیل است. نخست‌وزیر اسرائیل تا کنون ۷ بار به اتهام فساد مالی تحت بازجویی قرار گرفته است. سارا نتانیاهو، همسر او نیز بارها متهم به پولشویی شده است. چندی پیش روزنامه‌های اسرائیلی خانم نتانیاهو را متهم کردند که از خزانه دولت برای مقاصد خصوصی بهره‌برداری کرده‌است.

سارا نتانیاهو، قدرت پشت پرده لیکود

شاید باورنکردنی باشد اما قدرتمندترین شخصیت اسرائیل، تا حد زیادی از همسر خود پیروی می کند. طبق برخی گزارش‌ها سارا نتانیاهو که همسر نخست بنیامین نتانیاهو نیست، به شدت روی همسر خود موثر بوده و به قول رسانه‌ها "قدرت پشت پرده" دولت اسرائیل است.

در مورد سارا نتانیاهو حواشی بسیار زیادی وجود دارد. شاید اشتباه نباشد اگر بخشی از رسوایی بنیامین نتانیاهو را مرتبط به اشتباهات همسرش بدانیم. به جز رسوایی اقتصادی، رسوایی اخلاقی سارا نتانیاهو نیز دردسر زیادی برای رژیم صهیونیستی به وجود آورد.

رسوایی اخلاقی همسر نتانیاهو

سلوی جنیسیا، خدمتکار زن سارا نتانیاهو، همسر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی که مهمان شبکه ۱۲ اسرائیل بود، از تجربیات خود در زمان حضورش در منزل نتانیاهو گفت.

وی در این گفت‌وگو تعریف کرد: سارا از من خواست که پاهای او را ببوسم. خجالت کشیدم. من بچه و نوه دارم. وقتی به من گفت که چاره دیگری ندارم، خجالت کشیدم.

خدمتکار سارا افزود: من هر صبح‌ دعا می‌کردم و نمی‌دانستم چه زمانی خلاص می‌شوم. ۱۲ ساعت بدون آب و غذا متحمل توهین و کارهای وحشتناک می‌شدم.

ماجرای زیردریایی های آلمانی

این موضوع یکی از خطرناک‌ترین قضایایی بود که نتانیاهو و کابینه‌اش با آن دست به گریبان شدند؛ نه فقط به دلیل ابعاد خارجی آن در ارتباط با کشوری در جایگاه آلمان بلکه به دلیل جایگاه شخصیت‌های نظامی که در این قضیه دست داشتند. این قضیه در اسرائیل به قضیه 3000 معروف شد.

این رسوایی مربوط به خرید چندین زیردریایی از آلمان بود که در آن اختلاس وحشتناک مالی رخ داد.

دستگاه قضایی وقت اسرائیل بر اساس اسناد و مدارکی که در اختیار داشت معتقد بود، سفارش و خرید این زیردریایی‌ها با فساد مالی همراه بوده است.

منبع: خبر فوری

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما