کد خبر: 646976
تاریخ انتشار :

فوری؛ مبلغ بسته معیشتی عید اعلام شد | چه کسانی بسته معیشتی نوروز را دریافت می‌کنند؟

در دو سال گذشته، دولت در آستانه سال نو، یارانه نقدی جدیدی به حساب برخی از سرپرستان خانوار واریز می‌کرد. امسال هم وزیر کار از بسته معیشتی عید رونمایی کرده است. اما ماجرای بسته معیشتی عید چیست؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

بسته معیشتی عید تا هفته آینده واریز خواهد شد. مبلغ دقیق بسته معیشتی اعلام شد. بسته معیشتی یعنی چه؟ بسته معیشتی به چه کسانی می رسد. منظور از بسته معیشتی چیست.

 اگرچه حجت عبدالملکی جزئیاتی از یارانه عید نوروز اعلام نکرده اما پیگری‌های تجارت‌نیوز نشان می‌دهد بسته معیشتی نوروز، یارانه نقدی است که دولت به مردم پرداخت می‌کند.

هنوز مشخص نیست بسته معیشتی عید، در قالب سبد کالاست و یا یارانه نقدی. اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد به احتمال زیاد دولت قصد دارد در اسفند ماه و در آستانه سال جدید، علاوه بر یارانه‌های معمول، مبلغی به‌عنوان عیدی به حساب برخی از سرپرستان خانوار واریز کند. بر این اساس به احتمال زیاد و طبق سنوات گذشته، بسته معیشتی عید، یارانه نقدی است.

مبلغ بسته معیشتی عید چقدر است؟

مبلغ بسته معیشتی نوروز هنوز مشخص نیست. پیشنهاد واریز یارانه نوروز مطرح شده و لیست مشمولان هم آماده شده است. اما مبلغ یارانه نوروز، منتظر دستور رئیس جمهور و نظر سازمان برنامه و بودجه است. یعنی باید منتظر ماند و دید سازمان برنامه و بودجه چه اعتباری برای این یارانه تخصیص می‌دهد.

وزیر کار هم گفته بود پیشنهاد پرداخت بسته معیشتی عید را به معاون اول رئیس جمهور داده‌ایم، جمع‌بندی نهایی برای تهیه این بسته معیشتی صورت گرفته و مردم باید منتظر خبر آن از سوی مقامات ذی ربط باشند.

فرودین ۱۴۰۰ دولت یارانه‌ای را تحت عنوان بسته معیشتی رمضان به حساب سرپرستان خانوار واریز کرد که قرار بود مبلغ آن، معادل یارانه معیشتی باشد. اما پس از واریز مشخص شد که مبلغ یارانه واریزی کمتر از یارانه معیشتی بوده است.

مشمولان بسته معیشتی عید

چه کسانی بسته معیشتی نوروز را دریافت می‌کنند؟ پیگیری‌های تجارت‌نیوز نشان می‌دهد لیستی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای واریز یارانه نوروز مشخص کرده، شامل چهار دهک اول درآمدی جامعه و افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند.

یعنی حدود ۳۲ میلیون نفر مشمول بسته معیشتی عید می‌شوند. به عبارت دیگر، اگرچه گفته می‌شود احتمالا مبلغ یارانه نوروز،‌ معادل یارانه معیشتی است اما مشمولان یارانه نوروز و یارانه معیشتی یکسان نیستند. احتمالا همان افرادی که یارانه ۲۲ بهمن را دریافت کردند، می‌توانند منتظر دریافت بسته معیشتی عید هم باشند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از طراحی بسته معیشتی عید خبر داد و گفت: پرداخت بسته معیشتی عید را با معاون اول رئیس جمهور مطرح کرده‌ایم و مردم می‌توانند منتظر خبرهای خوب باشند.

اما خبر خوب وزیر کار کدام است و ماجرای بسته معیشتی عید چیست؟ حجت عبدالملکی توضیح زیادی درباره بسته معیشتی عید نداده است. او فقط گفته پیشنهاد پرداخت بسته معیشتی عید را به معاون اول رئیس جمهور داده‌ایم، جمع‌بندی نهایی برای تهیه این بسته معیشتی صورت گرفته و مردم باید منتظر خبر آن از سوی مقامات ذی ربط باشند.

بسته معیشتی وزارت کار

اما ماجرای بسته معیشتی وزارت کار چیست؟ خبر خوش وزیر کار احتمالا درباره واریز یارانه جدید برای ایام نوروز است. مانند یارانه نقدی که دولت به مناسبت ۲۲ بهمن برای برخی از مردم واریز کرد یا یارانه معیشتی رمضان که فروردین ماه سال ۱۴۰۰ به حساب برخی از سرپرستان خانوار واریز شد.

حالا در آستانه نوروز هم احتمال دارد که دولت بخواهد یارانه نقدی جدیدی برای مردم واریز کند. اما گمانه دیگری که از گفته عبدالملکی می‌توان برداشت کرد این است که احتمالا دولت قرار است سبد کالا به مردم بدهد. چراکه مساله توزیع بسته معیشتی در دولت سیزدهم پیش از این هم مطرح شده بود.

اما با توجه به بسته‌های معیشتی پرداخت شده در دولت قبل، انتظار می‌رود که بسته معیشتی عید، یارانه نقدی باشد که به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

۲۱ فروردین ماه سال جاری، دولت بسته معیشتی رمضان را به حساب مشمولان واریز کرد. یارانه رمضان، معادل یک ماه یارانه معیشتی بود که به حساب ۶۰ میلیون نفر از مشمولان یارانه معیشتی واریز شد. اگرچه پس از واریز بسته معیشتی رمضان مشخص شد که واریزی‌ها با مشکلاتی همراه بوده و مبلغ واریز شده، معادل وعده وزیر نبود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها