کد خبر: 648244
تاریخ انتشار :

آخرین خبر از وام بازنشستگان

به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، با موافقت کمیسیون اعتباری بانک مرکزی، سقف پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ضروری و اشتغال زایی در بانک‌های قرض الحسنه افزایش یافت.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

وام بازنشستگان پرداخت می شود. وام بازنشستگان دارای شرایط خاصی است. وام بازنشستگان تنها به برخی از افراد واجد شرایط پرداخت می شود. وام بازنشستگان در برخی از بانک ها پرداخت می شود. جزئیات جدید وام بازنشستگان را بخوانیم.

جزئیات جدید وام بازنشستگان

سقف پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ضروری و اشتغال زایی در بانک‌های قرض الحسنه به ترتیب چهار و پنج برابر شد.

به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، با موافقت کمیسیون اعتباری بانک مرکزی، سقف پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ضروری و اشتغال زایی در بانک‌های قرض الحسنه افزایش یافت.

بر این اساس در این بانک‌ها که هم اینک شامل بانک‌های رسالت و مهر ایران می‌شود، سقف پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ضروری برای اشخاص حقیقی ۲۰۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت حداکثر ۶۰ ماهه تعیین شد.

سقف مبلغ یاد شده، پیشتر ۵۰ میلیون تومان بود. از سوی دیگر سقف تسهیلات اشتغال‌زایی برای کسب و کارهای خرد و کوچک از ۱۰۰ میلیون تومان به ۵۰۰ میلیون تومان رسید و دوره بازپرداخت آن حداکثر ۸۴ ماهه شد. به طور کلی منتظر ماندن در نوبت، داشتن میانگین حساب مناسب، نداشتن بدهی بابت وام قرض الحسنه، داشتن ضامن یا اعتبارسنجی مناسب از جمله مولفه‌هایی است که متقاضیان تاکنون در فرایند دریافت وام قرض الحسنه بانک‌ها با آن روبه رو بوده‌اند.

روزنامه خراسان نوشت، نکته دیگر درباره این نوع تسهیلات نرخ کارمزد و سود آن است که عمدتاً ۴ درصد تعیین شده است. محاسبات نشان می‌دهد با فروض یاد شده، مبلغ اقساط ماهانه برای وام قرض الحسنه ضروری اشخاص حقیقی ۳ میلیون و ۶۸۳ هزار تومان و برای وام اشتغال زایی ۶ میلیون و ۸۳۴ هزار تومان خواهد بود.

مبلغ وام بازنشستگان چقدر است؟

میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی : یکی از خدماتی که می تواند در شرایط سخت معیشتی به کمک بازنشستگان بیاید وام قرض الحسنه است که تامین اجتماعی، در کنار وام‌هایی که به شکل عمومی قابل پرداخت است و دولت هم تصمیمات خوبی برای آن درنظر گرفته است.

وی افزود: توسعه پرداخت وام‌های قرض الحسنه بازنشستگان را برای سال آینده خواهیم داشت.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بالغ بر ۴۰۰۰ میلیارد تومان منابع برای این منظور پیش‌بینی کردیم گفت: مبلغ وام به ازای هرنفر ۱۰ میلیون تومان خواهد بود. در سال جاری این مبلغ هفت میلیون تومان بود که برای سال آتی ۴۰ درصد رشد خواهد داشت.

موسوی افزود: امسال حدود ۲۷۰ هزار نفر وام دریافت کردند که پیش بینی ما برای سال آینده، بالغ بر ۴۰۰ هزار نفر است که به اقتضای شرایط پرداخت می‌شود و می‌تواند خبر خوبی برای بازنشستگان باشد./تجارت نیوز

جزئیات جدید درباره وام بازنشستگان

بازنشستگانی که برای دریافت تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی به بانک‌ها مراجعه کرده‌اند، می‌گویند که حداقل خالص دریافتی آن‌ها برای دریافت این وام با بهره‌ی ۱۸ درصد، ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

ازپرداخت  تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی ۳۶ ماه است و بابت دریافت آن باید گوهی کسر از حقوق و فیش حقوقی ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان ارائه شود. با این حال این تنها شرط بانک‌ها برای متقاضیان نیست و آن‌ها نباید تحت عنوان کارت اعتباری و وام خرد مرابحه در شبکه بانکی بدهی داشته باشند. 

همچنین متولدان پیش از سال ۱۳۳۵ به قبل یعنی افراد دارای سن ۶۵ سال به بالا به دلیل قبول نکردن سیستم جهت بیمه عمر، باید برای معرفی یک ضامن بازنشسته رسمی اقدام کنند.

این در حالی است که صندوق بازنشستگی بانک‌ها تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی را با نرخ بهره ۱۰ درصد اعلام کرده است. ۴ بانک دولتی، آمادگی پرداخت این تسهیلات را به بازنشستگان بانک‌ها دارند؛ ضمن اینکه بازنشستگان بانک‌ها تسهیلات را به صورت ۶۰ ماه بازمی‌گردانند. 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها