کد خبر: 601108
تاریخ انتشار :

فاسد شدن کالاهای اساسی دپو شده حقیقت دارد؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

با توجه به دپوی کالای اساسی در گمرکات و فاسد شدن برخی کالاهای اساسی و نهاده‌های تولیدی سخنگوی گمرک ایران از ترخیص ۷۰ درصدی این کالاها ظرف دو هفته آینده خبر داده است.

یک منبع آگاه طبق آمار ارائه شده توسط گمرک اعلام کرده ۵۰۰ کانتینر لاستیک کامیون به دلیل گرمای هوای بندر عباس تاریخ مصرف‌شان گذشته است.

همچنین یک میلیون تن مواد اولیه صنایع، ۲۵۰ هزار تن روغن، دو میلیون تن ذرت، ۶۰۰ هزار تن جو در حال فاسد شدن است. این آمارها در حالی مطرح می‌شود که ظرف ۱۶ روز گذشته مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک به فارس گفته « ۲۰۰ هزار تن برنج وارداتی در آستانه فاسد شدن است.» حال علت عدم ترخیص کالا از گمرکات چیست؟ آیا تنها گمرک مقصر خراب شدن کالاهای اساسی است؟

مشکل اصلی عدم ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی یا انتقال مالکیت به طرف ایرانی ( تحویل اجناس از بندرگاه‌ها به مالکان اصلی) و انتقال اسناد حمل و نقل است که به گفته سخنگوی گمرک با تصمیمات اخیر دولت از این پس تجار می‌توانند به طور اعتباری یا تامین ارز با لیست اولویت وزارت صمت منابع ارزی خود را تامین کنند. تامین ارز به شیوه ارز متقاضی که ناشی از بلوکه شدن پول‌های صادرکنندگان در کشورهای هدف است، به ترخیص بیشتر کالاها کمک کنند.

هر چند که سخنگوی گمرک ایران فاسد شدن برخی کالاهای اساسی با حجم‌های مطرح شده را رد می‌کند می‌گوید: این آمارها نزدیک به واقعیت نیست. تا قبل از آبان ماه کل ذرت‌های دپو شده در گمرکات یک میلیون و ۴۰۰ تن بوده که تا امروز یک میلیون تن آن ترخیص شده است. البته که از فاسد شدن لاستیک‌ها اطلاع چندانی نداریم.

سید روح‌الله لطیفی اظهار می‌کند: هشت میلیون تن کالا در بنادر وجود دارد اما یک و نیم میلیون تن آنها اظهار شده است. مابقی اجناس در بنادر است یعنی به گمرک اظهار نشده است. از ۱۱ مهر ماه تا ۱۸ آبان هم حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالا ترخیص شده است.

وضعیت برنج و کره در گمرکات او به وضعیت برنج‌ و کره‌های دپو شده در گمرک اشاره می‌کند و می‌افزاید: تاریخ انقضای برنج‌های دپو شده در گمرک دو ساله است. حال از ۲۰۰ هزار تن برنج دپو شده در گمرک ۹۲ هزار تن آن هفته گذشته ترخیص شد.

در ماه‌های پیش برای ترخیص کره با مشکل تامین ارز مواجه بودیم که این روزها با تخصیص بیشتر ارز کره نیز به سرعت ترخیص می‌شود. به طوری‌که در ۴۰ روز اخیر حدود ۴۰۰ تن کره در بنادر ترخیص شده است.

سخنگوی گمرک همچنین درباره وضعیت نهاده‌های تولید می‌گوید: به دلیل مشکلات ارزی، ورودی و خروجی کالاها با هم همسانی نداشتند و واردات کالا همانند سال‌های گذشته نبوده است. طبق آخرین بررسی‌ها واردات کالا نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود دو درصد کاهش یافته است. از دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا ۷۵۰ هزار تن آن متعلق به نهاده تولید است که در رابطه با فاسد شدن این کالاها در انبار گمرک مدام هشدار داده است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما