کد خبر: 610798
تاریخ انتشار :

اتفاق مهم بورسی از شنبه هفته آینده + جزئیات

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، شاید کم‌تر کسی پیش‌بینی می‌کرد زمانی که اصلاح شاخص کل بورس از مردادماه استارت خورد و تا آبان ماه ادامه داشت و با کف یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد به پایان رسید، این بازار دوباره بر مدار نزول قرار بگیرد و در کمتر از سه ماه، کف آبان ماه را نیز رد کرده و شاخص کل به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد عقب گرد کند.

سراشیبی‌ای که درحال‌حاضر پیش‌بینی انتهای آن مشکل است و صاحب نظران مهم‌ترین دلیل آن را سایه بی‌اعتمادی در کنار سایر عوامل مانند نرخ دلار، نرخ گذاری‌های دستوری و... را بر سر بازار می‌دانند. چراکه مردم به بورس دعوت شدند اما ظاهرا این بازار اماده میزبانی آنان نبود و درحال‌حاضر آنچه که روز به روز بیشتر از دست میرود، سرمایه‌های خرد و کلان آنها است.

طی این مدت تصمیمات مختلفی از سوی سیاست‌گذاران اخذ شد که به نظر نمی‌رسد هیچکدام راه گشا بوده باشند و اکنون نیز پرونده تغییر دامنه نوسان روی میز قرار گرفته است. دامنه مجاز نوسان به حدود سقف و کف قیمتی گفته می‌شود که هر سهم در هر روز معاملاتی می‌تواند داشته باشد. درحال‌حاضر دامنه نوسان در بازار سرمایه ایران، مثبت و منفی پنج است و طبق اخرین تصمیمات شورای‌عالی بورس قرار است از ۲۵ بهمن ماه، دامنه نوسان خرید و فروش سهام منفی دو درصد و مثبت شش درصد شود.

درواقع درحال‌حاضر دامنه نوسان متقارن است ولی قرار است از شنبه هفته آینده به حالت نامتقارن تغییر پیدا کند. انتظار می‌رود این تصمیم در انگیزه فروش تاثیرگذار باشد و باعث کاهش سرعت افت بازار شود. زیرا به جای اینکه ارزش سهم‌ها روزی پنج درصد کاهش یابد، روزی دو درصد کاهش خواهند یافت و از طرف دیگر به جای رشد پنج درصدی در روز، ۶ درصد رشد خواهند کرد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما