کد خبر: 623151
تاریخ انتشار :

بهنام صمدی، کارشناس بازار سرمایه:

پیش بینی بورس در دولت رئیسی + جزئیات

روز گذشته شنبه 29 خرداد ماه بالاخره نتیجه انتخابات 1400 مشخص شد و ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس سیزدهمین دولت جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد. مساله ای که می تواند نقش تعیین کننده ای در سیاست های کلی ایران، از جمله سیاست های اقتصادی و بازار سرمایه و بورس داشته باشد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گفتگوی اختصاصی رکنا با بهنام صمدی، کارشناس بازار سرمایه در خصوص تاثیر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری 1400 بر بازار سرمایه و نقش دولت روحانی و رئیس کل بانک مرکزی سابق، عبدالناصر همتی را بخوانید:

 صمدی درخصوص انتخاب ابراهیم رئیسی به عنوان هشتمین رئیس جمهور کشور گفت: با مشخص شدن تکلیف انتخابات، سایه بسیار بزرگ ابهام از سر بازار برداشته شد. به نظر می رسد تریدرها در این شرایط بتوانند تحلیل دقیق تری از بازار داشته باشند و با چشم انداز روشن تری برای سرمایه گذاری برنامه ریزی کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: برخی منتظر هستند تا کابینه ابراهیم رئیسی مشخص شود. شاید تعیین افراد در سیاست ها تا حدی نقش داشته باشد. اما سیاست کلی جای دیگر تعیین می شود. با دنبال کردن اخبار و رویدادها می بینیم که کاندیداها هم با قیمت گذاری دستوری موافق نبودند. این به این معنی است که سیاست قیمت گذاری دستوری شکست خورده است و دیگر نمی توان اقتصاد را با دستور اداره کرد. بنابراین باتوجه به این که چشم انداز سیاسی ایران تا حدودی روشن شده است، تریدرها با خیال آسوده برنامه ریزی و معامله می کنند.

نقش سیاست های همتی بر بازار سرمایه

وی درخصوص نقش همتی رییس سابق بانک مرکزی بر بازار سرمایه گفت: بازارها بر هم اثر می گذارند. نمی توان بر اساس سیاست های پولی یک فرد، نرخ بهره بین بانکی را از 8 به 22 درصد رساند و انتظار داشته باشیم، تاثیری بر سایر بازارها نگذارد. سیاستی که نقش مخربی در ریزش بازار سرمایه داشت. عامل بعدی بحث صندوق توسعه ملی بود که همتی مانع تزریق آن شد. موضوعات دیگر مانند ممانعت بانک مرکزی از این که بانک ها به کارگزاری ها اعتبار دهند، اجبار بانک ها به خرید اوراق دولتی از مواردی است که نقش بسیار کلیدی در ریزش بازار داشت و آقای همتی نقش پررنگی در این مساله داشتند.

صمدی در آخر گفت: با رفع ابهامات به نظر می رسد بازار به مسیر صعودی خود باز گردد. در حال حاضر شرایط بنیادی هم عالی است. ان شاالله که بورس بتواند به مسیر واقعی خود بازگردد. مساله بعدی مذاکرات برجام است که به نظر می رسد تا به نتیجه رسیدن این مذاکرات، تاثیر خود را بر بازار می گذارد

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets