کد خبر: 616661
تاریخ انتشار :

جایزه حقوق بشری اروپا به فعال زن سعودی رسید

ایسنا/ جمعیت پارلمانی شورای اروپا امروز، دوشنبه جایزه "واتسلاو هاول" را به فعال سعودی یعنی لجین الهذلول ۳۱ ساله اعطا کرد؛ فعال زن حقوقی عربستان که دو ماه پیش از زندان‌های سعودی آزاد شده است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، این جمعیت در بیانیه‌ای تاکید کرد، دستیابی الهذلول به این جایزه ۶۰ هزار یورویی در جریان یک مراسم مجازی اعلام و به خواهرش لینا در پراگ، پایتخت جمهوری چک اعطا شد.
با همکاری مشترک دفتر "واتسلاو هاول" و "موسسه شارت ۷۷ " در پراگ، شورای اروپا هر سال این جایزه را به افراد و موسساتی که تلاش وافری در دفاع از حقوق بشر داشته‌اند، اعطا می‌کند.
دهم فوریه مقامات سعودی لجین را بعد از سه سال بازداشت آزاد کردند، اتهامات وارده به او اخلال در امنیت کشور است در حالی‌که او به دلیل اظهارات مرتبط با دفاع از حقوق بشر بازداشت شده بود.
این جمعیت افزود: الهذلول یکی از رهبران جنبش زنان سعودی است، زیرا کمپین پایان دادن به سیستم مردسالاری را به راه انداخت، او همچنین علیه ممنوعیت رانندگی زنان و ارائه بیشترین حمایت به زنانی که در معرض بدرفتاری در عربستان هستند، فعالیت کرد.
طبق بیانیه این جمعیت، لجین ۱۰۰۱ روز را به دلیل مواضعش در زندان به سر برد و در فوریه ۲۰۲۱ آزاد شد و همچنان در حصر خانگی است و اجازه خارج شدن از کشورش را ندارد.
لینا، خواهر لجین در حین تحویل جایزه گفت: حمایت بین‌المللی تنها راه برملا کردن ظلم در کشورم و حمایت از قربانیان است و بابت این جایزه تشکر می‌کنم که به ما قدرت می‌دهد به مبارزه‌مان ادامه دهیم.
خواهر لجین اضافه کرد: لجین خودش را برای زندگی بهتر زنان در عربستان فدا کرد. او به دلیل فعالیت‌هایش مدت‌ها ناپدید و مفقود شده بود و به شکل غیرقانونی در زندان ماند و تحت شکنجه وحشیانه قرار گرفت. آنها او را ماه‌ها در سلول انفرادی قرار دادند و درباره او مثل یک تروریست قضاوت کردند.
لینا ادامه داد: از سال‌ها پیش نظام سعودی تلاش کرد وجهه لجین را خدشه دار کند و هرگونه حمایت از او را از بین ببرد و کاری کند که فراموش شود اما با گذشت زمان لجین میزان شجاعت، انعطاف و میزان ارتباطش با ارزش‌هایش را به جهان ثابت کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما