کد خبر: 616793
تاریخ انتشار :

تقابل بلک‌جک‌های روسیه با جنگنده‌های ناتو

فارس/ ناتو از تقابل جنگنده‌های اف-16 خود با شماری از هواپیماهای نظامی روسیه بر فراز دریای سیاه و رهگیری آن‌ها خبر داد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«وبگاه ناتو» در این زمینه نوشت که چند فروند جنگنده ناتو مستقر  در پایگاه  هوایی در استونی، لیتوانی و لهستان روز سه شنبه جنگنده‌ها و بمب افکن‌های روسیه را بر فراز دریای سیاه رهگیری کردند.
ناتو مدعی شده که به محض رویت این هواپیماها  بر فراز دریای سیاه در صبح سه شنبه، جنگنده‌های ناتو با پرواز سریع موفق به شناسایی و رهگیری هواپیماهای نظامی روسیه شدند.  ناتو نوع هواپیماهی نظامی روسیه را دو فروند بمب‌افکن راهبردی «توپولف-160 بلک جک» و جنگنده‌های «سوخو-27» و «سوخو-35» و هواپیماهای هشدار سریع «ای-50» اعلام کرد.
ناتوم افزوده که بمب افکن‌های روسیه مطابق با معیارهای هوانوردی در حریم هوایی بین‌المللی بر فراز دریای سیاه در حال پرواز بودند. نوع جنگنده‌های ناتو«اف-16» ذکر شده است.
این در حالی است که همزمان با تقویت مواضع نظامی روسیه در مرز با اوکراین، نیروی هوایی آمریکا شماری از جنگنده‌ها و هواپیمای لجستیکی خود را عازم لهستان کرد.
به نوشته وبگاه «نیروی هوایی آمریکا» واشنگتن در تحرک نظامی تازه جنگنده‌های «اف-15»،«اف-16» و هواپیماهای «سی-130» خود را برای رزمایش عازم لهستان کرد. این هواپیماها از پایگاه‌های هوایی آمریکا از آلمان و انگلیس عازم پایگاه هوایی «لاسک» در لهستان شدند.
«جان کربی»سخنگوی پنتاگون نیز دوشنبه با اشاره به تقویت مواضع روسیه در مرزهای خود گفت، این افزایش بنیه نظامی به یقین بزرگتر از سال 2014 و الحاق کریمه به روسیه است. کربی مدعی شد که این رزمایش هوایی در لهستان اقدامی عادی است. 
اوکراینی‌ها هفته گذشته روسیه را به استقرار نیروهای نظامی در اطراف مرزهای مشترک متهم کرده و مدعی شدند جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه به صورت سیستماتیک، آتش‌بس در شرق اوکراین را نقض می‌کنند. کی‌یف چندی پیش کمک‌ نظامی چند صد میلیون دلاری از آمریکا شامل خودروهای زرهی، پهپاد و موشک‌های ضد تانک دریافت کرده و مشغول انباشت آنها در نزدیکی مرز روسیه است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما