کد خبر: 617139
تاریخ انتشار :

دیدار ظریف با رئیس مجلس عراق

فارس/ رئیس مجلس عراق در دیدار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از فراهم شدن شرایط گسترش تجارت بین ایران و عراق حمایت کرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در مقصد دوم سفرش به منطقه و پس از حضور در دوحه، امروز (دوشنبه) وارد بغداد شد، در ادامه دیدار با مقامات عراقی با «محمد الحلبوسی» رئیس مجلس این کشور ملاقات کرد.

وزیر امور خارجه ایران در این دیدار با تاکید بر دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در همگرایی منطقه‌ای از نقش سازنده عراق در این راستا استقبال کرد.

ظریف با اشاره به اینکه رعایت مصوبه پارلمان عراق در خصوص خروج نیروهای بیگانه احترام به حاکمیت عراق است، افزود: آمریکایی‌ها در خاک عراق حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را به شهادت رساندند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از انتخابات پیش روی ایران و عراق به عنوان‌ نماد حاکمیت مردم در دو کشور یاد و برای عراق در برگزاری انتخاباتی آرام آرزوی موفقیت کرد.

 

* حمایت الحلبوسی از فراهم شدن شرایط گسترش تجارت بین ایران و عراق

«محمد الحلبوسی» رئیس مجلس عراق نیز در این دیدار به نقش دولت‌ و‌ مجلس عراق در کمک به شکل گیری فضای آرام در منطقه‌ اشاره و از فراهم شدن شرایط گسترش تجارت بین ایران و عراق حمایت کرد.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این با «فؤاد حسین» وزیر خارجه و «برهم صالح» رئیس جمهور عراق دیدار و گفت‌وگو کرد. وزیر امور خارجه ایران در دیدار با همتای عراقی ضمن استقبال از ایفای نقش عراق در منطقه و ابراز نگرانی از اقدامات اخیر داعش در این کشور، بر پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی و همرزمانش تأکید کرد.

وزیر امور خارجه در دیدار با رئیس جمهور عراق ضمن با اهمیت خواندن نقش و حضور تاثیرگذار عراق در موضوعات منطقه، بر ضرورت وجود یک نظام امنیتی در منطقه با حضور همه کشورهای حوزه خلیج فارس تأکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین با شخصیت‌های برجسته اهل تسنن و برخی از سران عشایر عراق دیدار و به گفت‌وگو پرداخت.

وی قرار است فردا (سه‌شنبه)‌ نیز با سفر به منطقه کردستان عراق با مقامات این منطقه دیدار و گفت‌وگو کند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز به قطر سفر و با امیر و وزیر خارجه این کشور دیدار و به گفت‌وگو پرداخت.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما